Diyarbakır’da şu anki Ulaşım


İl merkezi karayollarının kavşak noktasındadır. Diyarbakır’ı hem karayolu, hem hava ve demiryolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Her gün Ankara ile İstanbul’dan düzenli uçak seferleri yapılmaktadır. Diyarbakır’dan hemen hemen Türkiye’nin her yerine otobüs ile yolculuk etmek mümkündür. Ayrıca Ortadoğu ülkelerine taksi ile yolcu taşımacılığı da yapılmaktadır.(vikipedi)
Hava Limanı

Şu an THY,Onur Air,Pegasus havayolları İstanbul,Ankara,İzmir,Antalya direk seferler vardır.

D.Bakır'ın bazı illere olan karayolu uzaklıkları şöyledir:
Diyarbakır -Adana 536 Km.
Diyarbakır -Adıyaman 207 Km.
Diyarbakır -Ankara 940 Km.
Diyarbakır -Gaziantep 329 Km.
Diyarbakır –İstanbul 1381 Km.
Diyarbakır -İzmir 1436 Km.
Diyarbakır -Elazığ 162 Km.
Diyarbakır -Malatya 263 Km.
Diyarbakır -Mardin 85 Km.
Diyarbakır -Mersin 610 Km.
Diyarbakır -Siirt 216 Km.
Diyarbakır -Şanlıurfa 184 Km.

Diyarbakır - Konya 950 Km

Yeni otogar

Halihazır ulaşım 2006 verileriyle;
İlimizde 398 Km Devlet yolu, 627 Km il yolu  olmak üzere toplam 1.025 Km yol ağı bulunmaktadır. Devlet yolunun tamamı , İl yolunun da  438 Km’si asfalt sathi kaplamalıdır. İlimizde 1952 yılından beri askeri alan içerisinde askeri-sivil konumda hizmet vermekte olan bir hava alanına bulunmaktadır, iç ve dış hatlara hizmet verebilecek yapıda olan Havaalanı yılda 1 milyon 450 bin yolcu taşıma kapasitesine sahiptir. İlimizde 149 Km lik demiryolu ağı da bulunmaktadır

İl merkezi karayollarının kavşak noktasındadır. Diyarbakır’ı hem karayolu, hem hava ve demiryolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Her gün Ankara ile İstanbul’dan düzenli uçak seferleri yapılmaktadır. Diyarbakır’dan hemen hemen Türkiye’nin her yerine otobüs ile yolculuk etmek mümkündür. Güney Ekspresi (Haydarpaşa-Kurtalan-Haydarpaşa) ile de Diyarbakır’a demiryolu ile ulaşım da mümkündür. Ayrıca Ortadoğu ülkelerine taksi ile yolcu taşımacılığı da yapılmaktadır.

Komşu İllere Uzaklık:

Komşu iller

Mardin

Batman

Şanlıurfa-Adıyaman

Elazığ-Bingöl-Muş

Yön

Güney

Doğu

Batı

Kuzey

Uzaklık (km)

96

99

180-219

153-144-258

Bölgedeki Diğer İllere Uzaklık:

Bölgedeki diğer iller

G.Antep

Kilis

Siirt

Şırnak

Mardin

Urfa

Adıyaman

Batman

Uzaklık (km)

320

385

186

283

96

180

219

99

En Yakın Liman, Serbest Ticaret Bölgesine Uzaklıklar:

 

Liman

Serbest Ticaret Bölgesi
 

Gümrük kapısı/ gümrükleme

 

İskenderun Limanı

Mardin

Habur

Uzaklık (km)

513

96

298

Orta Doğu Pazarlarına Uzaklık:

 

İran

Irak

Suriye

Ürdün

Lübnan

Başkent

Tahran

Bağdat

Şam

Amman

Beyrut

Uzaklık (km)

1035

641

601

766

615

Sınır Kapılarına Uzaklık:

 

Öncüpınar

Cilvegözü

Habur

Sınır kapılarına uzaklık (km)

385

518

298

 

ofis kavşağı

Ofis Kavşağı

 

Yenişehir

Yenişehirde bugünkü ulaşım

 

 

Yenişehir ulaşımından görüntüler

surgaleria

Kayapınar semtinde ulaşım

12 

 

Ofis semtinde bugünkü ulaşım

1 


Üniversitede ulaşım


2 


3 

4

Batıkent kavşağı

 

Dağkapı meydanı

5 

 

6 


Balıkçılarbaşında ulaşım

 

7 


Diyarbakır’da kışın ulaşım

8 

 


Kışın Urfakapı’da ulaşım


9 

 

         Üniversitede kışın ulaşım


10 

 

DİYARBAKIRDA VE BÖLGEDE KARAYOLU

 2002 yılı sonuna kadar görev yapan tüm hükümetlerin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaptığı bölünmüş yol uzunluğu 531 kilometre. Sadece son iki yıl içinde ise bölgede 985 kilometre bölünmüş yol hizmete sokuldu. 2006 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanan yol ise 1.000 kilometre. Bunlara ilave olarak 260 kilometre de il yolu yapılmış.zaman
Millî Savunma Bakanlığı’nca, 2005 yılında İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri için talep edilen yaklaşık 4000 kilometrelik yolun bakım, onarım, kapasite artırımı ve asfaltlama ihtiyaçlarına karşılık, bakanlıkların imkânlarını zorlayarak karşılanan/planlanan miktarın, 1205 kilometre civarında olduğu bildirildi.
Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın ve yayın organlarında ‘’yolların asfalt olmaması sebebiyle terör örgütünce mayınlama faaliyetlerinde bulunulduğu ve buna karşı bir tedbir olarak yolların asfaltlanması gerektiği’’ne ilişkin çeşitli haberlerin yer aldığı ifade edildi.
Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bahse konu haberler ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin yol asfaltlama ihtiyaçlarına ait aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Millî Savunma Bakanlığı’nca TSK’nın harekat yol ihtiyaçları ve öncelikleri hakkında zamana bağlı kalınmaksızın her yıl ilgili bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunulmaktadır. İlgili bakanlıklarca, yol asfaltlama ihtiyaçları, bütçe olanakları ve elde mevcut iş makinesi parkı kapsamında değerlendirilmekte ve imkanlar ölçüsünde yatırım programına alınarak karşılanan ve karşılanamayan talepler olmak üzere Milli Savunma Bakanlığı’na bildirilmektedir. Bu kapsamda 2005 yılında İç, Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgeleri için talep edilen yaklaşık 4000 km’lik yolun bakım, onarım, kapasite artırımı ve asfaltlama ihtiyaçlarına karşılık, bakanlıkların imkanlarını zorlayarak karşılanan/planlanan miktar, 1205 kilometre civarındadır.’’ yasya
  

Mersin-Urfa-Antep-Habur bağlantısı:

Bölgede ana ulaşım E-24 uluslar arası karayolundan sağlanmaktadır.Irak sınırından Mardin-Urfa-G.antep’den yol Mersin ve İskenderun limanlarına bağlanmaktadır.Gazinatep-Adana otoban yolu Ş.Urfa’ya uzanacaktır.Her ne kadar Ş.Urfa-Diyarbakır arası yol çalışmaları yapılmaktaysa da Diyarbakır’a otobanın uzanmaması güzel bir tablo oluşturmamaktadır.Gaziantep Şanlıurfa otoyolunun yapım çalışmaları halen devam etmekte olup,Şanlıurfa-Diyarbakır arası yolunda ,Hükümetin acil eylem proğramında bölünmüş yol haline getirilme hedefi bulunmaktadır.Otoyolun Şanlıurfa’ya bağlanmasıyla Habura gidecek ipek yolu bağlantısı da kurulmuş demektir.Yani bir dış ticaret getirisi de söz konusudur.
Ş.Urfa-Habur arasının duble yol yapılması kararı alınmıştır.Bu yolun kalitesi artacak ve hizmet verimi yükselecek demektir.
Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı.
Toplantıda Şanlıurfa-Mardin Karayolu'nun 20 kilometrelik bölümünün duble yol yapılması kararı alındı. 2004 yılı 4. dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısı Şanılurfa Valisi Şemsettin Uzun başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda, Şanlıurfa-Mardin Karayolu'nun 20 kilometrelik bölümünün duble yol yapılmasının 2005 yatırım programına alınacağı belirtildi. Günlük ortalama 18 bin aracın geçiş yaptığı, sık sık kazaların meydana geldiği ve karayolunun şehir içinden de geçtiği göz önünde bulundurularak yolun Harran Üniversitesi Osmanbey Kampus alanına kadar olan 20 kilometrelik bölümünün duble yol olarak yapılması gerektiği belirtildi. Toplantıda ayrıca, şehir içinden geçen Şanlıurfa şehirlerarası yol güzergahının değiştirilmesi için, 885-13 kesim nolu Kabahaydar-Akçakale ve 400-26 kesim nolu Şanlıurfa-Mardin devlet yolları arası ile, 400-26 kesim nolu ve 885-13 kesim nolu devlet yolları arasının, Şanlıurfa çevre yolu olarak programa alınması, otoyollar kapsamında değerlendirilmesi ve bu yollarla eş zamanlı bitirilmesi kararı alındı.

 

Bin 12 Km stabilize yol

 
Valilik tarafından, İl Özel İdaresi imkanları ile 2005 yılında bin 12 kilometre stabilize yol yapıldı.Yıl sonuna kadar ise il genelinde yapılacak stabilize yol yapımının bin 500 kilometre olacağı belirtildi.
Şanlıurfa Valisi Şemsettin Uzun, Köy Hizmetleri'nin 2005 yılı programında yıl sonuna kadar bin 500 kilometrelik yol yapımı olduğunu belirterek, "Ocak ayından bugüne kadar 257 kilometresi pür emanet, 755 kilometresi ihaleli olmak üzere toplam bin 12 kilometre stabilize yol bitirildi. Şanlıurfa merkez ilçede 177, Akçakale İlçesi'nde 74, Birecik İlçesi'nde 45, Bozova İlçesi'nde 68, Ceylanpınar İlçesi'nde 50, Halfeti İlçesi'nde 53, Harran İlçesi'nde 51, Hilvan İlçesi'nde 96, Suruç İlçesi'nde 88, Siverek İlçesi'nde 150, Viranşehir İlçesi'nde 158 kilometre yol yapıldı. Ayrıca 441 kilometre asfalt gerçekleştirildi" dedi. gekspres

 

 

OTOYOL DEVREDE!

Şehirlerarası trafiği büyük ölçüde rahatlatacak olan Şanlıurfa-Gaziantep otoyol projesinin, Birecik-Şanlıurfa bölümünün yıl sonunda tamamlanacağı bildirildi.

DİYARBAKIR - Şanlıurfa-Gaziantep Otoyolu’nun Şanlıurfa-Birecik bölümünün bir ay içerisinde devlet yolu olarak hizmete açılacağı bildirildi.
Karayolları Diyarbakır 9. Bölge Müdürü Abdullah Sabaz, yaptığı açıklamada, yaklaşık 6 yıl önce ihale edilen 134 kilometre uzunluğundaki Şanlıurfa-Gaziantep Otoyolu’nda inşaat çalışmalarına 2001 yılında başlandığını belirterek, otoyolun 78 kilometre uzunluğundaki Şanlıurfa-Birecik bölümünün tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

 

Bu bölümde yapımcı firmanın korkuluk ve tel çit çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Sabaz, trafik akışının çok yoğun yaşandığı E-90 karayolunu rahatlatmak için otoyolun bu kısmını bir ay içerisinde devlet yolu olarak hizmete açmayı planladıklarını belirtti.
Sabaz, E-90 karayolunun Şanlıurfa-Birecik kısmından her gün 14 bin ile 25 bin arasında aracın geçtiğini ifade ederek, şöyle konuştu:
‘’Otoyolun bu bölümünü devlet yolu olarak hizmete açarsak Adıyaman ve Diyarbakır yönünden gelen günlük 4 ile 6 bin arasındaki aracı E-90 karayolundan bu yola kaydırmış oluruz. Bu sayede E-90’daki araç sayısı azalır.

Trafiği rahatlatacak

Şanlıurfa-Gaziantep otoyolunun hizmete açılması için Birecik yakınlarındaki Fırat Nehri üzerinde inşa edilen köprünün tamamlanması lazım. Şu anda köprünün ayakları tamamlandı. 2007 yılı sonunda köprünün tamamlanması planlanıyor. Köprü tamamlanınca otoyol hizmete açılacak. Şu anda yaklaşık 145 kilometre uzunluğundaki Şanlıurfa-Gaziantep arası yolculuk 2-2.5 saat sürüyor. Otoyolun tamamlanmasıyla bu süre 1.5 saate inecek.’’

Duble yol çalışmaları

Sabaz, 180 kilometre uzunluğundaki Diyarbakır-Şanlıurfa karayolunun duble hale getirilmesi için başlattıkları çalışmaların hızla devam ettiğini belirtti. Sabaz, yolun 52 kilometrelik bölümünün tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

duble yola beton yol!

 

Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü, Türkiye’de ilk defa Şanlıurfa-Viranşehir Karayolu’nda beton duble yol projesini uygulayacak. İklim şartlarına ve yoğun trafiğe uygunluğu test edilecek beton duble yol projesinde başarı sağlanırsa uygulama Türkiye geneline yaygınlaştırılacak. 
DUBLE YOL DA DEVRİM
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin batıya açılan en önemli kapısı olan Şanlıurfa’da karayollarında yaşanan problemleri çözmek için 2005 yılında çalışmalara hız verilecek. İl merkezindeki çevre yollarının yapımının yanısıra özellikle trafik yoğunluğunun çok fazla olduğu Birecik-Şanlıurfa ve Şanlıurfa-Viranşehir karayollarına Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü çeşitli projeler hazırlıyor.
BETON YOL PROJESİ
Günde 14 bin aracın geçiş yaptığı Birecik Şanlıurfa Karayolu’ndaki yoğunluğunu, yapımı devam eden oto yolunu devlet yolu olarak ulaşıma açarak çözmeyi düşünen Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü, günde 7 binden fazla aracın geçiş yaptığı Şanlıurfa-Viranşehir Karayolu’nda Türkiye’de ilk defa beton duble yol projesini uygulayacak.
SABAZ ÖRNEK YOL OLACAK
İlk kez uygulanacak beton duble yol projesiyle ilgili bilgi veren Karayolları 9. Bölge Müdürü Abdullah Sabaz, “Beton duble yol kısa mesafeli olarak değişik bölgelerde denenmişti. İlk kez Şanlıurfa’da 50 kilometrelik bir uzunlukta yapılacak” dedi.
Beton duble yolun İl Jandarma Komutanlığı’ndan başlayıp 50 kilometre mesafeye kadar götürüleceğini ve proje için 34 trilyon ödenek ayrıldığını ifade eden Sabaz, şöyle dedi:
7 BİN ARAÇ GEÇİŞİ
“Şanlıurfa-Viranşehir karayolunda günde 7 bin araç geçiş yapıyor. Yolun trafik yoğunluğunu taşımaya müsait beton duble yol projesi için Mart ayında temel atacağız. Yaklaşık 2 yılda bitireceğimiz beton duble yol karayolundaki problemi de önemli ölçüde asgariye indirecektir” diye konuştu.
Çevre yolları konusunda da 2005 yılında önemli adımlar atacaklarını ifade eden Sabaz, Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün bu yıl Şanlıurfa’da önemli hizmetlere imza atacağını kaydetti.

 

                Şanlıurfa-Diyarbakır bağlantısı

                Şanlıurfa-Diyarbakır otoyolu için mazeret olarak milli kaynak sıkıntısı,dış kredi ve faiz gibi mazeretler ileri sürülebilir.Ancak olaya iki türlü ters yönden bakmak gerekecektir.Şanlıurfa-Diyarbakır-Van-İran-OrtaAsya ve Uzak doğu önemli bir güzergahtır ve ticaret olarak da yıldızı parlamak üzeredir.GAP malları bu yolla ihraç edilebilecektir.Yani ticari bir fizibilite söz konusudur.Bu ticaret dış kredi götürüsünü telafi edebilir.Urfa-Diyarbakır bağlantısının yapılmaması Diyarbakır halkını çok üzecek, olaya maddi sıkıntı mazeretine çok az kişi katılacak ,değişik yorumlar söz konusu olacaktır.
                Hükümetin ulaşımda önemli bir stratejisi Akdeniz’i doğuya ve Türki cumhuriyetlerine bağlamaktır.Bu oluşum Ş.Urfa-Diyarbakır otoyolundan Bitlis’e uzanan bir yol ağını zaruri kılacaktır.Bu durun Türkiye’nin ticaretine destek olacak,nakliyecilik cazip olacaktır

2003 yılında Güneydoğu’yu birinci derecede ilgilendieren Suriye ile 55 %,İran ile %70,Irak ile %100 oranında ihracat artmıştır.Burada ulaşım son derece önemlidir.
               

Milletvekili Torun, Bölgenin ticaretinin gelişmesinin ana temelini yolların oluşturduğuna dikkat çekerek, “Medeniyetin sembolleri, yollar, boğazlar, ticaret hacmi ve benzeri olgulardır. Türkiye’nin önünün açılması için daha öncede kendim şahsen bir takım önerilerde bulundum. Van çevresinden direk İran’a giden bir yolun olması gerekiyor. Bu yol tabiki İran’la ticareti doğrudan etkileyecektir. Türkiye’nin enerji probleminin halledilmesi için iki adet nükleer santrale ihtiyaç vardır. İran’a doğrudan bir otoban ülke gündeminde değil, ancak bizdeki duble yolların otoyola dönüştürülmesi faydalı olacaktır. İran bu projeyle Diyarbakır üzerinden mallarını taşıyarak direk Mersin’e ulaştıracaktır. Bu yıl İran’dan Türkiye’ye 500 bin turist gelmiştir. Ancak bu geçişi Diyarbakır’dan yaparsak bu sayıyı 2 milyona çıkarırız” dedi.

                Diyarbakır-Şanlıurfa otoban için şu finans örnekleri verilebilir.

-Türkiye Garanti Bankası A.Ş. ile Akbank T.A.Ş.'nin oluşturduğu konsorsiyum, Bursa Çevre Yolu Projesi için 130 milyon dolarlık finansman sağladı. Vadesi 5 yıl olan kredi, sözleşmenin imza tarihi olan 29 Nisan 2004'ten 42 ay sonra başlamak üzere 4 eşit taksitte geri ödenecek.

                 -Avrupa yatırım bankası Güneybatı Norveç’teki otoyolu ve Norveç-İsveç arasındaki ulaşımın düzenlenmesi ile Norveç-Danimarka arasındaki uluslararası taşımacılığın iyileştirilmesi amacıyla Norveç limanlarının düzenlenmesi için toplam 632 milyon €; vermiştir.

                Koçbank Bahreyn Şubesi, Düzce-Akçakoca-Karadeniz Ereğlisi Otoyolu için 12 milyon dolar tutarında kredi sağladı. Koç Finansal Hizmetler'den yapılan açıklamaya göre, ilk 3.5 yılı geri ödemesiz, 5 yıl vadeli ve 4 eşit taksitte geri ödenecek olan kredinin sözleşmesi 27 Ağustos Cuma günü imzalandı. Düzce-Akçakoca Karadeniz Ereğlisi Otoyolu'nun yapımını, Limek İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. gerçekleştirecek.

               

 

Diyarbakır-Ş.urfa otoyoluna bir  finansman örneği

 

Akbank, Garanti ve İş Bankası'nın oluşturduğu konsorsiyum, Doğu Karadeniz Devlet Yolları projesi için 831 milyon dolarlık finansman sağladı. Akbank'tan yapılan açıklamada, Akbank'ın Malta, Garanti Bankası'nın Lüksemburg ile İş Bankası'nın Bahreyn şubelerinin oluşturduğu konsorsiyumun sağladığı ve bankaların eşit olarak 277'şer milyon dolar ile katıldığı kredinin, Avrupa'yı Kafkaslar ile Orta Asya'ya bağlayan Doğu Karadeniz Devlet Yolları Projesi için kullanılacağı belirtildi. Nihai vadesi 5 yıl olan ve 13 Ağustos'ta imzalanan kredi, sözleşmenin imza tarihinden 42 ay sonar
başlamak üzere 4 eşit taksitte geri ödenecek.

 

Avrupa Yatırım Bankası’ndan, Kırıkkale-Merzifon ve Mekece-Adapazarı bölünmüş yol inşaatı için 225 milyon Euro aldık.

 

Bölünmüş yol için verilen bütçe ödeneği yetmeyen Bayındırlık Bakanlığı, gözünü Körfez sermayesine dikti. Kuveyt ve Suudi kalkınma fonlarından yol yapımı için 80 milyon dolar destek sağlayan bakanlık, söz konusu parayla 61.5 kilometrelik bölünmüş yol yapacak. Birleşik Arap Emirlikleri'nden de 40 milyon dolar gelmesi bekleniyor.
Bakanlık, Körfez İşbirliği ülkelerinden alacağı 120 milyon dolarlık kredi ile de toplam 106 kilometrelik yol yapmayı planlıyor.

 

                Ödeme planı olarak şüphesiz gişelerden alınan ücretleri söyleyebiliriz. 2004 yılı ocak-mart aylarını kapsayan üç aylık dönem sonunda işletmedeki paralı otoyollarından geçiş yapan araçlar, gişelere 36 trilyon 724 milyar 429 milyon lira bıraktı.

                Bir seçenek de otoyolun özel sektörce yapılıp ,aynı ücretlerle gişe uygulaması yapması,bunu 25 yıl sonra devlete devretmesi(yap işlet devret).Bir örnek olarak şu habere bakalım.

                Özelleştirme kapsamında yer alan Boğaz köprüleri ile 6 grup otoyolun özelleştirme programına alınmasına ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının önümüzdeki günlerde çıkması bekleniyor. Otoyolların, işletme hakkı devri veya kiralama yöntemi ile 25 yıllığına devri öngörülüyor. Otoyolların çevresindeki hizmet tesislerinin işletme hakkı da özelleştirilme kapsamında alıcı firmalara devredilecek. Mevcut işletmelerin işletme sürelerinin dolmasının ardından, otoyolun işletme hakkını alan firmaların buraları yeniden ihale edebileceği belirtiliyor. Otoyol ve köprülerin bakım ve onarımı için ise 2 formül üzerinde duruluyor. Bakım ve onarımın ya yüklenici firma tarafından yapılması ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nce denetlenmesi ya da doğrudan Karayolları’nca yapılması öngörülüyor. Söz konusu otoyol ve köprülerin yıl sonu veya en geç gelecek yılbaşında özelleştirilebileceği belirtiliyor. Toplam 1.851 kilometreyi bulan otoyollar 6 grupta özelleştirilecek. Gruplar, Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu, Pozantı-Tarsus-Mersin Otoyolu, Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu, Toprakkale-İskenderun Otoyolu, İzmir-Çeşme Otoyolu ve İzmir-Aydın Otoyolu olarak belirlendi.

            Avrupa yatırım bankası kaynağı
          AYB bazı ulaşım projelerinde bize yardımcı olabilir.Örneğin şu çalışma yol gösterici olabilir.
AYB Kuzey Avusturya’da araştırma, geliştirme, sağlık ve toplu taşımanın iyileştirilmesi ile ilgili projeler için toplam 106 milyon
Güneybatı Norveç’teki otoyolu ve Norveç-İsveç arasındaki ulaşımın düzenlenmesi ile Norveç-Danimarka arasındaki uluslararası taşımacılığın iyileştirilmesi amacıyla Norveç limanlarının düzenlenmesi için toplam 632 milyon €; vermiştir.

 

Şanlıurfa –Diyarbakır arasında şu an Hilvan-Şanlıurfa arası 977E040640 DPT no’lu 2x2 standardında yoldur.Projede fiziki gerçekleşme %21’dir.

 


D.Bakır.-Ş.Urfa Duble yol

Diyarbakır-Şanlıurfa arasındaki yolun duble çalışmalarına dahil edilmesinin çok önemli olduğunun altını çizen D.Bakır milletvekili Yazıcıoğlu, yazısında şu görüşlere yerveriyor: "Bu iki şehir arasındaki yolun duble yola dönüşmesiyle birlikte hem mesafe kısalacak, hem de trafik kazalarında büyük azalma sağlanacak. Bu nedenle Diyarbakır çevre yolu porjesinin yapılması ve Diyarbakır-Şanlıurfa arası yolun bölünmüş yol olarak genişletilerek duble yola dönüştürülmesi ilimizin ekonomik ve ticari olarak gelişmesi için son derece önemli yatırımlardır."

 

                Şanlıurfa Akçakale 56 km uzunluğunda BY standardında yoldur.
                Haran-Han El Bağr-ür Şuayb şehri soğmalar 55 km .uzunluğunda 3A standardında yoldur.Bir kısmı asfaltlanmıştır.Belirtilen yollarda genişletme çalışmaları vardır.

               

Diyarbakir-Adiyaman yoluna asma köprü

 Diyarbakır-Adıyaman arasında Atatürk Barajı Gölü üzerinde 420 metre uzunluğunda asma köprü kurulacak. AK Parti Diyarbakır Milletvekili İrfan Yazıcıoğlu, yaptığı açıklamada, Atatürk Barajı’nda su tutulması nedeniyle Adıyaman-Kahta- Siverek-Diyarbakır karayolunun bir kısmının su altında kaldığını belirterek, bu kesimde halen ulaşımın feribotla sağlandığını söyledi.
Yörenin tarih ve kültür turizmi açısından yüksek potansiyele sahip olması ve vatandaşların mağduriyetinin engellenmesi için bu kesimde, 420 metre uzunluğunda asma köprü yapılacağını bildiren Yazıcıoğlu, şöyle dedi: ‘’Köprü ve bağlantı yolları ile köprünün yapımı yaklaşık 40 milyon dolar mal olacak. Geçen hafta köprünün yapımı için bölge milletvekilleri olarak Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen ile görüştük. Bize, projenin tamamlandığını ve 2005 yılında ihale edileceğini söyledi.
Köprünün yapımı, Diyarbakır-Ankara karayolunu 200 kilometre azaltacak. Ayrıca, bölge turizmine büyük katkı sağlayacak. Çünkü Nemrut Dağı’na çıkan turistler Diyarbakır’a gelirken büyük sıkıntı çekiyordu. Ayrıca, bu köprü Doğu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerini birleştirmiş olacak.’’

 

         Batman-Ş.urfa kısa yol

Batman-Bismil-Diyarbakır-Ş.urfa 300 km.dir.
Batman-Bismil-Aktepe-Mazıdağ-Derik-Ş.urfa 180 kmdir.Aktepe ile Diyarbakır arası 13. km yol düzdür ,daha önce de asfaltlanmıştır.İyi bir asfaltlamayla yol daha pratik hale gelir.

Adıyaman-Diyarbakır-Muş  bağlantıları:

                Siverek-Adıyaman veya Çermik-Gerger arasında Atatürk baraj gölü üzerinde köprü için etüd çalışmaları vardır.Bağlantı yolları ile 40-60 milyon dolar civarında bir maliyet söz konusudur.
Siverek’ten Adıyaman’a yapılacak köprünün sağlıyacağı avantajlar:
a.Yeni Şark- Ankara yolu 4 saat kısalacaktır. Güzergah:Muş-Kulp-Dicle –Hani-Ergani-Çermik-Siverek-Kahta     veya  Muş-   Kulp-Hazro-Diyarbakır-Siverek-Kahta (Bu yolun istenilen tarzda ulaşıma açılması için devlet yolu standardına getirilmesi gerekir)

Adıyaman-Ankara veya Kapadokya bağlantıları:

                Kahta’dan sonraki güzergah. Adıyaman-Maraş-Pınarbaşı-Kayseri ve Ankara.
Bu şekilde 3saat kısalacak yol ekonomiye tasarruf sağlıyacaktır.,Ayrıca kışdan olumsuz etkilenen diğer güzergaha göre avantajlı olacaktır.
Bu durumu sağlıyacak sadece bir köprüdür.Bu köprüyle ayrıca  Güneydoğu Nemrut turizmi iletişimi sağlanacaktır. Bunun dışında Adıyaman-Kahta ve Diyarbakır bağlantısı sağlanacak; karşılıklı sağlık ve ticaret etkilenmesi olacaktır.
Bu köprü yeni bir turizm yolu da oluşturacaktır .Bu yol:
Kapadokya-Nemrut-Diyarbakır (Mardin-Hasankeyf)-Bitlis-Ahlat-Doğubeyazit-Kars Ani turizm yolunu
doğuracaktır
Kısalan Muş-Diyarbakır istikameti Siverek-Urfa-G.Antep-Maraş-Pınarbaşı-Kayseri
yukarıdaki yola göre 10 km uzundur,ancak otoyol avantajı vardır. Ancak Muş-Bingöl-Elazığ-Malatya-Kayseri-Ankara güzergahına göre kış şartları ve mesafe olarak daha fizibldır.Ayrıca yol Maraş’a varınca Adana’ya gitmek için ikinci bir yol güzergahı ortaya çıkmaktadır.Yani Diyarbakır-Ş.Urfa-G.Antep-Adana yoluna ikinci alternatif yol Diyarbakır-Adıyaman-K.Maraş-Adana yolu da söz konusu olmaktadır.K.Maraş-Göksun-Kayseri yolunun duble yapılma çalışmaları da olayı daha kolay hale getirmiştir.
Daha kısa ancak şu an daha pahalı bir alternatif:Diyarbakır-Çermik-Gerger-Kahta-Adıyaman üzeri Ankara
güzergahıdır.Çermik-Gerger arası 22 km yol ve bir köprü gerekmektedir.Bu yolla Diyarbalır-Ankara arasının 350 km kısalacağı ifade edilmektedir.
                Dünyanın 7.Harikası Nemrut dağına da özel sektörce teleferik yapılması da teşvik edilmelidir.GAP-Doğu kalkınma Projesi bölge valiliklerine gönderilmiş ve olumlu yansımalarınıo görmeye başlamış bulunuyorum:

 

Adıyaman Valisi Hikmet Tan, Nemrut ören yerini ziyaret edecekler için teleferik sistemi yaptırmayı planladıklarını söyledi.

Tan, yaptığı açıklamada, dünyanın 8. harikası olarak da değerlendirilen Nemrut ören yerine ilişkin önemli çalışmalar gerçekleştireceklerini, bu çalışmalardan birinin teleferik sistemi olduğunu belirtti. Nemrut ören yerine ulaşımı sağlayan karayolunun kalitesinin yükseltilmesi için çalışma yaptıklarını ifade eden Tan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Jandarma Karakolu ile heykellerin bulunduğu zirve arasındaki 9 kilometrelik yolun 1 kilometresine parke taşı döşettik. 2 kilometrelik bölüme parke taşı döşeme çalışması yıl sonuna kadar tamamlanacak. Yolun tamamına parke taşı döşetmek için 2,5 trilyon lira ödeneğe ihtiyacımız var. Biz bu çalışmayı programımıza aldık, yeni turizm sezonu öncesinde bu yolu bütünüyle parke taşıyla döşeteceğiz. Jandarma Karakolu ile kafeteryaların bulunduğu bölüm arasında teleferik sistemi kuracağız. Bu konuda öncelikle Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunacağız."
                Nemrut Dağı'na gelen yerli ve yabancı turistin zirveye çıkışlarını kolaylaştırmak için teleferik sistemi kurulacakAdıyaman Valisi Hikmet Tan, 2003 yılının ilk 9 aylık döneminde 80 bin 481 turistin geldiğini, ziyaretçi sayısının artırılması için çalıştıklarını bildirdi. Nemrut Dağı yolu üzerinde bulunan Jandarma Karakolu ile zirvenin eteğinde olan kafeterya kısmının arasında bulunan 9 kilometrelik kısma teleferik sisteminin kurulmasını planladıklarını ifade eden Vali Tan, yapılacak fizibilite çalışmalarından sonra gerekli işlemleri başlatacaklarına dikkat çekti. Vali Hikmet Tan, 'Teleferik ile ören yerine çıkmanın ayrı bir heyecanı olacak. Bu sayede Nemrut Dağı'na gelen turist sayısında yüzde 50-60 artış sağlanacak' dedi
               

.Siverek-Karakeçi-Viranşehir yolu:

Üç yerleşim yerini bağlıyan bu yol yaklaşık 60 km.dir.Düz bir arazidedir,asfalttır.Ancak bakımsızdır.Yolun düz arazide olması duble yol olması için maliyeti düşürecektir.Bu yolun sürekli bakımda olması ve ileri vadede duble yol olmasının yararları:
a)Üç yerleşim yerinin daha iyi iletişimde olması sağlanacaktır.
b)Ankara-Kayseri-Maraş-Adıyaman-Siverek köprüsü üzerinden gelen yol bu güzergahla en kısa şekilde ipek yoluna inecek,Suriye bağlantısı(Viranşehir ve Nusaybin),Irak bağlantısı(Habur) daha kısa olacaktır.Bu şekilde dış ticaret,sınır ticareti,GAP mallarının iletilmesinin daha kolay olacaktır.
c)Tarih ve arkeoloji,inanç( hristiyanlık) turizmi açısından GAP,Nemrut ziyaretini yapıp da Mardin ve Midyata gitmek isteyen turistler için en kısa güzergah bu yolla olur.
d)Yine inanç turizmi (İslamiyet) açısından Viranşehire yakın olan Hz.Eyüb’ün mezarına en kısa olarak yine bu güzergahla ulaşılır.Hz.Eyüp’ten 1.5 saat ötede de Cizre’de Nuh peygamber mezarı bulunmaktadır.
e)Viranşehir’den Ceylanpınar’a ve oradan yapılabilecek düz arazi  üzerindeki sınır asfalt yoluyla Akçakale yakınındaki Harran tarihi bölgesine geçiş kolaylaşır ve bu durum turizme de katkıda bulunur.Ayrıca gümrükler arasında bağlantı kolaylığı oluşur.

        Ceylanpınar-Akçakale bağlantısı

Ceylanpınar-Akçakale arasında karayolları ağında 114 km uzunluğunda bir yol mevcut olup,Köy hizmetleri yol ağından devir alındığından düşük standartlara sahiptir.Bu yolun Karayolu standartlarına getirilmesi için Karayollarına gerekli ödeneğin sağlanması gerekir.

Muş Diyarbakır bağlantıları:

Şu an Muş-Kulp yolu bitmiş,daha uygun,geniş ve asfaltlı olması sağlanmalıdır.(Karayolları 9. Bölgece 2003’te 44 km yol iyileştirilmiş,az asfaltlanmıştır.2004’te asfaltlama çalışması bitmiştir..).Bu haliyle Muş-Kulp-Hazro-Diyarbakır 140 km olacaktır. Muş Diyarbakır yolu 4 saatten 1.5 saate inecektir.(Bu yol Kulpta çıkarılan değerli mermerin transport içinde yararlı olacaktır)Kulp-Hazro arası karayolları ağında olmayıp köy yoludur,ancak karayolları ağına dahil olması yol kısalığından yararlı olacaktır.Ancak yolun trasesinin Silvan baraj gölü alanına göre düzenlenmesi gerekir.Teknik sorun olursa Kulp-Lice-Diyarbakır şeklinde yol bağlantısı zaten vardır

Bölgedeki olaylar nedeniyle yaklaşık on yıldır kullanılamayan Muş-Kulp Karayolu'nun ulaşıma açılması için çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.
 Diyarbakır'ın Kulp İlçesi üzerinden Muş-Diyarbakır arasını 110 kilometre kısaltacak olan Muş-Kulp Karayolu, uzun bir aradan sonra yeniden ulaşıma açılıyor. Diyarbakır ve Muş karayolları tarafından sürdürülen dolgu, sıkıştırma ve asfaltlama çalışmaları aralıksız devam ederken, Bitlis ve Bingöl illeri üzerinden sağlanan Muş-Diyarbakır ulaşımı, yeni yol ile 280 kilometreden 170 kilometreye düşecek. Çalışmalarının aralıksız sürdürüldüğünü söyleyen Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü Asfalt Şantiyesi Ekip Şefi Bekir Gökeç, "Muş-Kulp Karayolu'nda bölge müdürlüğümüzün sınırları içerisinde bulunan 38 kilometrelik yolun çalışmaları devam ederken, Diyarbakır sınırında da aynı çalışma devam etmektedir. Şu anda bizim sınırlarımız içerisinde 5 kilometrelik bir yol kaldı. Bu yolun da dolgu, sıkıştırma ve asfaltlama çalışmaları aralıksız sürdürülüyor" dedi. Diyarbakır-Kulp yolunun yapım çalışmaları devam ederken, yolu kullanan araç sürücülerinden Nizam Tarhan, "Bu yolun biran önce tamamlanarak ulaşıma açılmasını istiyoruz. Yolun yeniden ulaşıma açılmasına çok seviniyoruz. Bu yolun açılması ile ulaşım daha rahat ve kısa sürede olacak" diye konuştu.

 Bir alternatif olarak Muş-Sason-Diyarbakır güzergahıdır.Ancak arazinin topoğrafik apısı ve mevcut yapısı dolayısıyla rantabl değildir.
Muş-Bulanık yolundan kestirmeden Tutak üzerinden (Hamur’a uğramadan) Ağrı’ya gidilebilir.Bu şekilde Malazgirtve Patnos devreden çıkınca Ağrı yolu çok kısalır.Bu şekilde Muş-Ağrı yolu çok kısalmış olur.Bu kısa nbağlantıyla Ağrı-Muş-Kulp-Diyarbakır üzerinden yeni bri Ankara yolu çıktığı gibi  Ağrı-Doğubeyazit-İran bağlantısı nedeniyle yeni bir ulauslararası trase ortaya çıkar.Yaniİran-Doğubayazit-Ağrı-Muş-Diyarbakır-Ankara seçeneği ortaya çıkmış olur.Ayrıca Ağrı’dan Tuzluca yakınlarından Ermenistan’a geçiş anlamına gelir.Adana ve GAP istikametinin ve Orta doğu’nun ileri vadede en kısa bağlantısı budur.Bu durum ileride Ermenistanla iyi ilişkiler gelişmesiyle mümkün olabilecektir

Gürcistan-Ermenistan-Kars-Ağrı bölgesinin Ortadoğu bağlantısı:Gerek turizm iletişimi ve gereksebaşta hayvan nakliyatında maliyeti düşlürmek için güzergah.Ağrı-Patnos-Malazgirt-Muş-Kulp-Hazro-Bismil-Aktepe -Mardin-Nusaybin trasesidir.

Diyarbakır çevre bağlantıları:

Diyarbakır-Elazığ veTunceli:.
Diyarbakır –Tunceli yolunun kısaltılma alternatifleri
Böyle bir alternatif aranmanın nedenleri:
1)İki şehir arası ticaret ve sağlık bağlantısı.  2.)Munzur ve ovacık doğa turizminin devreye sokulması.   3.)Tunceli'’en sonra Erzincan'’ geçiş yoluyla buradan Orta Karadenize,Doğu Karadenize( Trabzon-Gümüşhane-Erzincan Karayolu olarak bilinen ve Kelkit’in içinden geçen yol)veya Erzincan-Erzurum-Artvin ile Gürcistana veya Erzincan-Reşadiye-Amasya-Bolu-İstanbul güzergahıyla GAP ürünlerinin daha kısa ve erken yolla İstanbul’a ulaştırılmasının sağlanması,Gürcistanla ve Novorossisk limanıyla Rusya iletişim ve turizmin daha rantabl hale gelmesi.
Yol alternatifleri:

        Diyarbakır-Ergani'den hemen sonra ilçe çıkışından Alacakaya giden kısa ve stabilize bir yol vardır.Bu yolun ıslah edilmesi çok şeyi halleder.Zira Alacakaya'dan Elazığ'a daha kısa sürede gitmek mümkündür.Ayrıca Alacakaya -Palu üzeri Tunceliye veya Bingöl'e kısa bir yol seçeneği de söz konusudur.

Diyarbakır-Madenden sonraki bir noktada olan Hazar gölü başlangıç noktasındaki Gezin beldesi.
Gezin-kovancılar arasında 20 kilometre civarında asfalt,ancak bakımsız olan yolun genişletilmesi ile Gezin-Elazığ-kovancılar yerine  Gezin-Kovancılar kısa yolu devreye girecektir. Yaklaşık 150 km.lik avantaj sağlanacaktır. Bu yolun bakımıyla
a)Bingöl-Diyarbakır için yeni,   ermniyetli bir alternatif iletişim
b)Kovancılar-Tunceli  yolu ile Tunceli ile sağlık,ticaret,turizm(Munzur) bağlantısı sağlanacaktır
c)Bu yolun bakımıyla Diyarbakır-İstanbul,Diyarbakır-Karadeniz için kısa bir güzergah meydana gelecektir. Bu güzergah
Diyarbakır-Maden-gezin-Kovancılar-Tunceli-Erzincan-Reşadiye-Amasya-Tosya-Bolu-İstanbul güzergahıdır.
Görüldüğü üzere çok ucuz bir maliyet büyük oluşumları beraberinde getirecektir.
(Gezin-Kovancılar arası bir yol olduğu gibi Gezin’den köy yolu üzerinden Bingöl yoluna iniş olmaktadır.Buradan Elazığ’a gitmek çok daha kısadır.Şu an Gezin’den göl kenarı boyunca Sivrice’ye gelinip oradan Elazığ’a geçiş olmaktadır.Yani Gezin’den Elazığ’a  üçgenin bir kenarı yerine iki kenarından gidilerek lüzumsuz zaman ve benzin harcaması yapılmaktadır.BU şekilde Elazığ-D.Bakır 140 km. yerine yaklaşık 115 km.olacaktır. )
Elazığ’a ulaşmada bir seçenek :
Diyarabakır-Çermik-Çüngüş yolunun devamı olarak Çüngüş-Sivrice arası 10 km. masrafsız yolun yapılmasıyla Elazığ-Diyarbakır arası yeni bir güzergah söz konusu olacaktır.Bu vesileyle Çüngüşde ticari hayatta önemli canlanma olacaktır

               

Diclede 1km.lik eşbariye boğazı yol olarak düzenlenirse Paluya varılr.Başka seçenek Dicle-Alacakaya-Palu trasesidir.Buradan Tuncelideki Ovacık ve Munzur harikalarına gidilir. Aynı zamanda Pülümür-Erzincan-Reşadiye-Amasya ve İstanbul kısa yol güzergahı ortaya çıkar.Yani GAP-İstanbul güzergahı realize olur. Bir başka seçenek de Erzincandan Mesudiye üzeri Ordu'ya varılarak GAP-Karadeniz bağlantısı da oluşur.Diyarbaklır-Ergani Dicle 90 km.dır.Diyarbakır-Eğil-Dicle 55 kmdir.Bu kısa yoldan Alacakaya'ya yol yapılması Diyarbakır-Tunceli kısa yolunu oluşturur.

Eğil-Dicle arası 2 yol vardır.Biri DEğil'in içinden Dicleye direkt 8 km.lik yol,diğeri   Diyarbakır'a doğru yaklaşık 10 km ötede 15 km.lik yoldur.Bu yollar Dicle-Ergani Turizm bağlantıları için önemlidir.8 km.lik yolda bir köprü ve 5 menfez ulaşımı kolaylaştıracaktır.

Elazığ bağlantıları

Bingöl Elazığ,Elazığ-Malatya duble yolları tamamlanma aşamasındadır.

 

Malatya'da 35 km'lik duble yol çalışması başladı

Karayolları Malatya Şube Şefi Yaşar Merde,2005?te Malatya-Elazığ karayolunun Malatya bölümü tamamen asfaltlanmış duble yol haline gelecektir" diye konuştu.

Malatya-Elazığ karayolunun 35 kilometrelik kısmını duble yol haline getirmek için 4 ayrı ekibin çalışmalara başladığı bildirildi.
Karayolları Malatya Şube Şefi Yaşar Merde, Malatya-Elazığ karayolunun Kömürhan sınırından Malatya?ya olan bölümün tamamen duble yol olarak açılması için yol genişletme çalışmalarının başladığını belirterek, "Şu anda 4 ayrı ekip 35 kilometrelik yolun genişletilmesi çalışmalarına başladı. Burada 3 ayrı müteahhit ile Karayolları ekibimiz tarafından belirlenen noktalarda şantiyelerini kurarak çalışmaya koyulduk" dedi.
Kömürhan Köprüsü ile İnönü Üniversitesi arasındaki 35 kilometre uzunluğundaki yolun bu yıl toprak seviyesinde bitirilmesinin hedeflendiğini kaydeden Merde, "Asfalt işini bu yıl yetiştiremezsek, önümüzdeki 2005?te Malatya-Elazığ karayolunun Malatya bölümü tamamen asfaltlanmış duble yol haline gelecektir" diye konuştu. Duble yol çalışması kapsamında 5 ayrı da köprünün yapılacağını aktaran Merde, yol çalışması yapan Karayolları ekibine, Köy Hizmetleri, DSİ ve TEDAŞ tarafından araç takviyesi yapıldığını kaydetti.
Merde, Malatya-Elazığ karayolunun duble yol çalışmasından dolayı Karakaya Baraj Gölü?nün bazı mevkilerinde virajların ortadan kaldırması için dolgu yapıldığını aktardı.

Beylerderesi Viyadüğü’nün ön projesinin tamamlandığı bildirildi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Malatya Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı A. Münir Erkal tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Malatya İli, Malatya-Gölbaşı devlet yolu ‘Beylerderesi Köprüsü’ ön projesi bitirilmiştir. Uygulama ve Detay Projeleri ihale kapsamında bilahare yaptırılacaktır” denildi. Erkal, köprü hakkında bilgiler de vererek, “Beylerderesi Köprüsü’nün eni 24 metre, uzunluğu 382 metre olacaktır. Köprü orta açıklığı 185 metre, orta ayak yüksekliği ise 65 metredir. Köprü dengeli konsol inşaat tekniğine göre yapılacaktır” dedi.

15 milyon ytl’ye mal olacak
 “Bu köprünün tamamlanması ile birlikte yol 2.4 km. kısalacak ve daha da önemlisi rahat bir seyr-ü sefer imkanı sağlanacaktır” dedi.M.yenigün

 

                Şu an en ucuz maliyetli seçenek budur.
Daha kısa bir bağlantı olarak da Dicle-Guleman yolu açılmasıdır .Bu durumda güzergah daha kısalacaktır. Yol Diyarbakır-Eğil-Dicle-Guleman-Palu-Tunceli üzerinden olacaktır.(Bu yol Gulemanda çıkarılan mermerin transportu içinde yararlıdır)Şu an bu güzergahta ulusal nitelikte bir yol yoktur,ancak olması ticari açıdan fizibldir.Eğil-Dicle bağlantısıyla
i)Turlar  Dicle-Palu üzerinden Tunceli’deki Munzur ve Ovacık doğa güzelliklerine ulaşacaklardır.
ii)Turlar Dicle-Hani yoluyla Hani’deki tarihi yerler ve şifalı sular,Lice’deki arkeolojik ve tarihi eserler,Bingöldeki doğa turizmi,kaplıcalar ve tarihi eserleri gösterme fırsatına ulaşır.
Dicle’den sonra daha da kısa yol alternatifi olarak:Dicle-stabilize yolla Kurşunlu köyü-düz bir
ova-Eşbariye boğazı-Veşin beldesi-Miyaran köyü-Palu-Kovancılar –Tunceli şeklindedir.
Burada sorun stabilize yolların bakım ve asfaltlanması,1 km uzunluğundaki Eşbariye boğazının düzenlenmesidir.
Daha da kısa olarak Diyarbakır-Karaçalı (Tıralo) üzerinden Dicle yolu daha iyi tanzim olursa hem yol kısalır,hem de 104 köyle,Hani kazası istifade eder.Bu şekilde Diyarbakır-Karaçalı-Dicle-Palu-Tunceli-Erzincan-Amasya-Bolu-İstanbul güzergahı daha kısa olarak oluşmuş olur.Şu an bu yol bakıma alınmış ve yapılmaktadır.
                Bu yolun şu avantajı olacaktır:
               
İkinci Hazar alternatifi yerleşim yeri(Döver köprüsü civarı).Diyarbakır-Karaçalı-Terkan-Hani (60km) yolu bitme aşamasındadır.Yol Maden yoluna göre virajsızdır. Hani kazası bitişiğinde.bulunan şifalı bir havuza girmek mümkündür(sağlık turizmi).Tur şirketleri Hani ‘de tarihi cami ve medreseleri gezdirip,Kulpta Dakyanus harabesi ve Bingöl yolunda Bırkleyn mağarası(Arkeoloji ve mağara turizmi),Licede tarihi eserler (tarih turizmi),çok güçlü belgelerle teyidli Ashab-ı Kehf mağarası(Dini turizm)’na gidilebilir.Haniden sonra 15 km ötede Dicle kazasına dönülebilir.Burada çok güzel bir baraj gölü vardır.Burası villalar,turistik tesisler için çok müsaittir ve serindir.Burada balık yenebilir,yelken ve diğer su sporları yapılabilir.Atatürk barajındaki Bozova’ya göre bu bölgenin serin olma avantajı da vardır.Ayrıca başka tarihi ve dini seçeneklere de haizdir.Baraj gölünün etrafı tarihi mağaralarla çevrilidir.Ayrıca motorlarla 15 dakikada Eğil’e gidilebilir.Bu yol üzerinde isteyenler  bir evliya mezarına da uğrayabilir.15 dakikada Eğil’e varınca Kral mezarları gezilir.Tarihi merdivenlerle Eğil kalesine çıkılır.İsteyenler burada 3 peygamber mezarını da ziyaret edebilir.
Bu güzergah tersine de işleyebilir.Eğil’e gelenler motorlarla Döver köprüsüne gidebilir veya Shell’in yaptırdığı bir köprüden arabayla Terkan’a oradan da Hani’ye daha sonra da Döver köprüsüne gidilebilir.

                Diyarbakır-Malatya kısa bağlantısı

                Diyarbakır-Çermik yolu Ergani’ye uğramadan kısalabilir.Bu minimum 20 km avantaj sağlar.Çermik-Çüngüş’ten Adıyaman veya bağlantıda,en uygun görülen Malatya-Diyarbakır güzergahını sağlayacak Pütürge-Çüngüş hattı görülüyor.Bu da ilave 30 km avantaj sağlar.Kış şartları olumsuzluğunu bırakacak olursak yaz trafiği için Diyarbakır-Malatya 50 km. kısalabilir.
Bu yol şu açıdan da fizibl olabilir.Maden kısmında ele alındığı üzere Dünyanın en kaliteli mermerlerinin bulunduğu önemli bir bölge Çüngüş-Çermiktedir.Çıkacak olan mermerler için kısa bir transport gerekecektir.

                Doğuyu batıya bağlayan, günde 3 bin araç ile binlerce insanın istifade ettiği Darende–Malatya karayolunda daha iyi şartlarda bir güzergâh oluşturmak amacıyla Karayolları uzman ekiplerince incelemeler yapıldı.
Karayolları 8. Bölge Müdür Yardımcısı Turan Gülhaş’ın başkanlığını yaptığı heyet, Darende–Malatya karayolu güzergâhında detaylı inceleme yaptı. Turan Gülhaş, “Karayolları Genel Müdürlüğü’nden gelen teknik heyet ve 8. Bölge Müdürlüğümüzün çeşitli servislerinden katılan arkadaşlarımız ve mahalli kılavuzlarla birlikte Tohma boyunda incelemelerde bulunduk. Tohma Boyu ve Levent Vadisi tarafında istikşaf çalışmaları yapıldı. Vadinin güney ve kuzey yakalarını detaylarıyla inceleyip gerekli ölçümler, fotoğraf ve görüntülerimizi alarak şimdiye kadar yapılamamış bir çalışmayı tamamladık. Malatya–Darende karayolunun mevcut güzergâhından daha düşük kodlardan geçebilecek alternatif bir yol, bu güzergâhı kullanan tüm Doğu Anadolu’nun faydasına olacaktır.” dedi.
DOĞANYOL-DİYARBAKIR YOLUNUN AÇILMASI TALEBİ

MALATYA - Malatya’nın Doğanyol İlçesi Gökçe Beldesi Belediye Başkanı Muhittin Turhan, ilçelerinden Diyarbakır Çermik Kaplıcaları’na giden 3 kilometrelik yolun açılması gerektiğini söyledi.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gökçe Belediye Başkanı Turhan, yolun açılması durumunda Malatya ile GAP Bölgesi arasında daha rahat ulaşım sağlanacağını belirterek, “Böylece Malatya-Diyarbakır arası kısalacak. Aynı zamanda  Karakaya Barajı Köprüsü üzerinden daha kısa sürede Diyarbakır’a ve Çermik Kaplıcaları’na ulaşılacak” dedi. Başkan Turhan, Doğanyol ve Gökçe’nin birinci derecede deprem kuşağında bulunduğunu kaydederek, fay hattının ilçeden geçmesi nedeniyle zaman zaman meydana gelen depremlerde ilçede hasarlar oluştuğunu söyledi. Turhan, “13 Temmuz 2003 tarihinde olan 5.8 büyüklüğündeki depremde 57 hasarlı ev tespit edilmişti. Zarar gören ev sahiplerinin 24’üne deprem konutu yapılacak. Öncelikle beldede jeofizik etüdü yaptıracak. Ona göre deprem konutlarının yapılacak yer tespitinin gerçekleştirilecek” diye konuştu. Belediye ve Gökçeli hemşehrilerinin yardımlarıyla Şiro tarihini anlatan kitap hazırlandığını ve önümüzdeki günlerde basılacağını ifade eden Başkan Muhittin Turhan, böylece ilçe ve beldenin daha iyi tanınacağını kaydetti. D.söz

 

Malatya-Şark ve Malatya-Sınır bağlantısı

Malatya’dan Nemrut dağına giden bir yol var,bu yol heykellerin yakınına kadar gitmektedir.Adıyaman’dan da Nemrut dağına gelen biryol mevcut.İki şehri birbirine bağlayacak mesafe ise ancak birkaç kilometredir.Bu kısa mesafenin yapılması ve mevcut yolu rehabilite edilmesiyle
a)Malatya-Adıyaman bağlantısı sağlanır
b)Siverekte yapılacak köprüyle
  i)Diyarbakır-Bitlis-Van-İran bağlantısı
  ii)Siverek-Karakeçi-Viranşehir bağlantısıyla Suriye ve Irak transportu sağlanır.
   Birkaç km yolun yapımı ve mevcut yolun rehabilitesi çok yarar sağlarBu vesileyle oluşan faydalar
1.)Arkeoleoji turizmine katkıda bulunulur
2.)Yeni bir şark bağlantısı oluşur.Malatya-Nemrut-Diyarbakır-Bitlis-Van.  Bu yol ilave bir ticari imkanı getiri
3.)Irak ve Suriye sınırı daha da yakınlaşarak ihracat kolaylaşır,nakliye ucuzlar.

Malatya Adıyaman

Yapımına hız verilen Malatya-Adıyaman karayoluyla, bu iki il arasındaki mesafe 75 km daha kısalmış olacak, GAP'a ve güneydeki komşu devletlerimize en kısa yoldan ulaşılabilecektir.
Nemrut Dağı Turistik Yolu Projesi
Her gelen yıl yerli ve yabancı turistlerin daha çok ilgisini çeken Nemrut Ören yerine en kısa ve en kolay yoldan Malatya üzerinden ulaşılmaktadır. Ancak özellikle Tepehan-Nemrut arasındaki yol çok yetersizdir. Bu amaçla 94 Km'lik (Elazığ-Malatya) Ayr.-Tepehan-Ayr.-Nemrut Dağı-(Narince-Gerger) yolunun projesi hazırlanmıştır. Proje tamamlandığında Malatya'nın Pütürge ilçesi ile Adıyaman'ın Kahta ilçesi, Nemrut Dağı üzerinden karayolu ile birbirlerine bağlanarak, böylece Malatya'ya gelen turistlerin GAP bölgesine, Adıyaman'dan gelen turistlerin de Malatya, Elazığ ve diğer Doğu illerine kısa yoldan gitmeleri sağlanmış olacaktır.

                Diyarbakır-İpek yolu bağlantısı:

.Ovabağ-Demirci arası 38 km yolun ıslah edilmesi. Düz bir arazide 38 km yol büyük maliyet getirmeyecektir.Bu şekilde Diyarbakır-Ovabağ( 38 km)-Demirci-Viranşehir(21 km) bağlantısı olacaktır.
Bu kısa yolla Diyarbakır İpek yoluna bağlanacak,Habur ve Urfa istikameti ticaret bağlantıları daha kolay olacak;Viranşehir,Ceylanpınar-Diyarbakır ticaret ,sağlık bağlantısı oluşacaktır. Bu bağlantılar komşu ülke bağlantılarını (sağlık,ticaret) olumlu etkiyebilir. Diyarbakır-Ceylanpınar yolunun yaklaşık bir saate inmesi Suriye-Diyarbakır arasının bir saat olması anlamına gelir,dolayısıyla sınır ticareti,GAP mallarının pazarlanması için bir alternatif doğması anlamına gelir.
                Suriye ile ticaretin arttığı bir dönemde Ceylanpınar’da bir gümrük açılması uygun olabilir.Sınırda Ceylanpınar-Akçakale arası düz ovada Suriye tarafında sınır bıyunca asfalt bir yol varken Türkiye tarafında yoktur.Gümrükler arası bağlantının kolaylaşması açısından Ceylanpınar-Akçakale arasında düz arazide bir yol yapılması maliyeti az  ,yararlı bir uygulama olacaktır.
                Hayvancılık potansiyelimiz dikkate alındığında iç talebin karşılanmasından artan ürünlerin dünyanın en büyük gıda pazarlarından olan Ortadoğu ülkelerine ihraç olanakları değerlendirilmelidir. İlimize 3 saat mesafedeki pazara hayvansal ürünler ABD,Brezilya, Avrupa Ülkelerin’den gelmekte, biz ise bu avantajımızı değerlendirememekteyiz.Daha önce eski doğu ülkeleri ile ticareti olan Suriye ile 600 km.sınır ve  4 kapımız vardır.İletişimin artması olayı kolaylaştırır.Bölgede konsolosluk açılması da yararlı olacaktır.Bu şekilde eskimiş olan sanayi teknolojileri dahil her türlü mal satılacak ,yıllık 500 milyon dolar olan ihracat 2 yılda 5 milyar dolara yükselebilecektir.
                Diyarbakır-Viranşehir yolu yeni bir dini turizm oluşumunu oluşturacaktır.Viranşehir’e yakın Hz.Eyüb’ün mezarını ziyaret edenler Diyarbakır’a gelip 28 sahabe mezarını ziyaretten sonra Eğil’deki üç peygamberin mezarını ziyaret edebilecektir.

 

                Diyarbakır çevre yolu

                Diyarbakır’a hayati önem taşıyan ve ödenek yokluğundan dolayı bir türlü yapılamayan Çevre yolu yeniden gündeme getirildi. Karayolları 9. Bölge Müdürü Abdullah Abbas, hazırladığı Diyarbakır Batı Çevre Yolu bilgi dosyasını, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne göndererek, yolun başlatılmamasındaki en büyük engelin kamulaştırma bedelinin ödenmemesi olduğunu belirtti.
Diyarbakır Söz’ün yıllardır gündeme getirdiği ve büyük bir ihtiyaç olan Çevre yolu, uzun bir aradan sonra nihayet gündeme gelerek, 31 km’lik yolun kamulaştırma bedellerinin ödenmesi için Devlet Planlama Teşkilatı’ndan ödenek çıkarılması istendi.
Arazi çalışmalarının tamamlandığı öğrenilen çevre yolunun 3 trilyon 200 milyar liraya mal olacağı belirtilirken, kamulaştırma bedeli için ise 600 milyar lira ödenek talep edildiği bildirildi.
ödenek sikintisi çalişmayi durdurdu
Karayolları 9. Bölge Müdürü Abdullah Abbas, toplam proje uzunluğunun 31 km olan çevre yolunda, 2004 yılında bölünmüş yol programına alındığını ve birleştirilmiş makina parkı ile çalışmalara başlandığını ifade ederek, “Ancak söz konusu yolda kamulaştırma bedelleri hak sahiplerine ödenmediğinden dolayı üçüncü şahıslarca çalışmalara müsaade edilmemiş olup, çalışmalara ara verilmiştir. Çalışmaların projesine uygun yapılabilmesi için bu yolun yatırım programına alınarak, hak sahiplerine kamulaştırma bedelinin ödenmesi gerekmektedir. 2004 yılında Bölge Müdürlüğü’müzce yatırım programına teklif edilmiştir. Devlet Planlama Teşkilatınca yatırım programına alınarak, Genel Müdürlüğü’müzce ihale edilmesi uygun olacaktır” dedi.
çevre yolu diyarbakir için önemli
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Osman Aslan da, Çevre yolu bulunmayan tek ilin Diyarbakır olduğunu belirterek, “Ergani Diyarbakır arasında bölünmüş yol çalışmalarını gözlemledim. Çalışmaları olumlu buldum. Yolun yıl sonuna kadar bitirilmesi hedefleniyor. Öte yandan, Elazığ İl sınırına kadar alt yapı çalışmaları sürdürülüyor. Diyarbakır-Batman arasındaki yol çalışması da olumlu. Diyarbakır’ın trafik yükünü hafifletebilme, Diyarbakır ve çevresindeki kazaları en aza indirme çalışmaları var. İstanbul, izmir, Bursa gibi illerin sahip olduğu çevre yoluna Diyarbakır’ında sahip olması için çalışmalar var. Çevre yolunun tamamlanması ile ilgili kamulaştırma sorunları var. Bu da maddi sıkıntılardan kaynaklanıyor” dedi.
çevre yolu güzergahi
Genel Müdürlüğe sunulan bilgi notunda Çevre yolun güzergahı ise şöyle belirtilmiş:
Diyarbakır-Elazığ Karayolunun 9. kilometrelerinde, Üçkuyular Köyünü geçtikten sonra mevcut bölünmüş yol içinde başlayan yol, Arıtma tesisi ve Radyolink’in bulunduğu yükseltinin kuzeybatısından yeni yapılan cezaevinin güneydoğusundan geçerek Siverek yolunu mevcut yola göre 14. km civarında, kendine göre 13 km’de Gömmetaş köyü mevkiinde kesmektedir. Burdan itibaren güneydoğu istikametinde hareket ederek, Körtepe Sit yükseltisinin kuzeyinden geçip Hacıhamza deresini 20 km’lerde de keserek zemin olarak daha elverişli olan Hacıhamza deresinin güney kıyılarından 27 km’lere kadar geçtikten sonra, köprü gerektiren Deştegevri Deresini kesmemek amacıyla Hacıhamza Deresinin kuzey kıyısına geçmektedir. Bu yönde Selimi Mahallesi’nin kuzeyinden geçerek Fabrika Köprüsüne 300 metre kala Diyarbakır-Mardin Yolu’nun 10 kilometresinde kavşak için uygun bir noktada 30. km’lerinde son bulmaktadır.”

1993 yılında onaylanarak yürürlüğe giren Diyarbakır çevre düzen planı olmasına rağmen çevre yolu projesi henüz hayata geçmemiştir. 31.5 kilometre yol ile ilgili çalışmalara başlanılmasına rağmen kamulaştırma bedeli ödenmediği için çalışmalar askıya alınmıştır. Kamulaştırma ücreti için 2 trilyon 500 milyar kamulaştırma bedeline ihtiyaç vardır"

Şanılurfa da aynı talep içindedir:
Şanlıurfa'da çevre yolunun olmamasından dolayı şehir içi yolunu kullanan tanker ve kamyonlar tehlike saçıyor.
Sürücüler, "En kısa sürede çevre yolu yapılmalı. İnsanların can güvenliği yok" diye tepki gösterdiler. Çevre yolunun olmamasından dolayı günde 18 bin aracın şehir içi yolunu kullandığını ifade eden sürücüler, bazı araçların tehlike saçtığını ifade ediyorlar. Bu araçların herhangi bir işaretinin bulunmadığını da belirten sürücüler, "En kısa sürede çevre yolu yapılmalı. İnsanların can güvenliği yok. Şehir içinden, şehirler arası ve ticaret yolu olarak kamyonlar, tankerler geçiyor. Hem sürücülerin hem de burada evleri olan insanların canları tehlike altında" dediler.

 

            Diyarbakır-Şırnak  ve Habur kısa yolu:

Şırnak ve Habur'a şu an iki yol vardır.Biri batman -Hasankeyf-Midyat-İdil Cizre üzeri yol.(Bu yolda ılısu barajı ve Hasankeyfin sular altında kalması nedeniyle yol  kesintiya uğrayabilir.Yol Diyarbakır-Midyat 165 km.dir
Diğer yol Mardin ve ipek yolu üzeri Cizre üzerindedir.Ayrıca Mardinden Midyat üzeri de gidilebilir.Yol Diyarbakır Midyat 165 km.dir.
Kısa yol seçeneği:Diyarbakır-Çınar-Aktepe 45 km.dir.Aktepe Savur 35.kmdir.Bu yoldan Midyata devam edilebilir.Ancak Aktepe den sonra yol düz olmakla beraber bakım ihtiyacı vardır.

 

 

      
          Bitlis
Bitlis, Diyarbakır bölgesiyle, Van Havzası’nın bağlandığı yerdedir. İskenderun Körfezi ile  Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu’yu birbirine ve İran’a bağlayan İpek Yolu ve demiryolu  güzergahında bulunan Bitlis, “Geçiş noktası” konumundadır. Orta ve Güneydoğu Anadolu’dan gelen yollar Bitlis’te kesişerek doğuya devam eder. İl, aynı zamanda üç değişik ulaşım türünün (karayolu, demiryolu, suyolu) aktarma noktasıdır.İldeki en önemli karayolu, Orta Anadolu’dan gelerek Elazığ-Bingöl-Muş üstünden Bitlis’e ulaşan devlet yoludur. Bu yol Tatvan’dan sonra Van Gölü’nün güney kıyısını izleyerek Van’a ulaşır. İkinci bir devlet yolu ise Gaziantep-Urfa-Diyarbakır üstünden gelerek, Bitlis yakınlarında Elazığ-Bingöl-Muş devlet yoluna birleşir.
                Tatvan’dan kuzeye yönelip, göl kıyısını izleyerek Erciş’e ulaşan bir başka devlet yolu da Ahlat ve Adilcevaz ilçelerinden geçmektedir.

Bitlis-Tatvan-Ahlat duble yolları yapılmış;Üçyol-Muş ve Bitlis-Baykan duble yolları yapılmaktadır.Bitlis trafiğini rahatlatacak Dideban tüneli yapılmaktadır.

BİTLİS TÜNELİ ÇALIŞMALARI

BİTLİS - Bitlis Valisi Asım Hacımustafaoğlu, çevre yolu ve tünel yapımının tamamlanmasıyla şehrin rahata kavuşacağını söyledi.
Vali Hacımustafaoğlu, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, çevre yoluyla Bitlis Tüneli çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Tünelde sık sık su çıkması nedeniyle çalışmaların çok yavaş yürüdüğünü ifade eden Hacımustafaoğlu, “Günde sadece yarım metre ilerlenebiliyor; çünkü sürekli su çıkıyor.

Tünel’in ucu görünüyor

Tünelin uzunluğunun bin 950 metredir. Bugün itibariyle bin 80 metrelik kısmı tamamlandı. 2006 yılına kadar Bitlis çevre yolu yapımı tamamlanacak. Kent merkeziyle valilik önünden geçen araçlar, şehir içi trafiğini büyük ölçüde aksatmakta. Çevre yolunun ulaşıma açılmasıyla şehir içi ulaşımda yaşanan sorunlar çözülecek. Çevre yolu ve tünel yapımının tamamlanmasıyla Bitlis de rahata kavuşacaktır” dedi.dsöz

 

Bitlis bağlantıları:

 

Diyarbakır-Bitlis yolunu genişletimesi de İran-Orta Asya ve Uzak doğu ticareti yönünden önemlidir.
Silvan'da duble yol çalışması
 Karayolları 9. Bölge Müdürümüz Abdullah Sabaz Silvan-Diyarbakır istikametine doğru 5 kilometre, Diyarbakır-Silvan istikametine doğru ise 14 kilometre olmak üzere, toplam 19 kilometre duble yol çalışması yapılacaktır" dedi.
Bölge Müdürü Sabaz, duble yol çalışmalarının 2005 yılı sonunda tamamlanacağını belirterek, "Diyarbakır-Silvan Karayolu'nun belirli noktalarında yapacağımız duble yol çalışmalarını, kendi imkanlarımızla yürüteceğiz.

SİLVAN-DİYARBAKIR ARASI DUBLE YOL ÇALIŞMASI

 


DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın Silvan İlçesi Kaymakamı Veysel Beyru, hükümetin başlattığı duble yol projesi kapsamında Silvan-Diyarbakır arası duble yol projesi için çalışmalara start verildiğini söyledi. Hükümetin “Türkiye’nin Her Tarafı Duble Yol” projesi kapsamında Silvan-Diyarbakır arası duble yolu için start verildi.

Duble yol çalışması

Silvan Kaymakamı Veysel Beyru, proje kapsamında Silvan-Diyarbakır arasında yapılacak duble yol için çalışmalara başlanacağını belirterek, “Bölge milletvekillerimizle yaptığımız görüşmeler neticesinde Silvan’dan Diyarbakır’a kadar olacak duble yolun ilk ayağı şehir girişlerinde başlatılmıştı. Silvan-Diyarbakır arası duble yol projesi için 2005 yılının son aylarında şehir girişlerindeki 20 kilometrelik kısmın yapımına start verilmişti. İlk etapta şehir girişlerindeki bu 20 kilometrelik yol yapılacak, daha sonra Diyarbakır’a kadar bu duble yol çalışması hızla devam edecektir” dedi.

Yol faaliyete geçsin

Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan tek kapısı olan Ortadoğu-Akdeniz Otoyolu’nun da bir an önce faaliyete girmesiyle bölgede turizm hareketliğinin yaşanacağını söyleyen Kaymakam Beyru, “Bölge milletvekillerimizin de desteğiyle en kısa zamanda yatırımlara başlanılması ve projelerin bitirilmesi için görüştüğümüz duble yol projesi için Silvan’ı 2006 yılı içerisinde şantiyeye çevireceğiz” şeklinde konuştu.dsöz

 

                Bitlis çevre yoluyla Bitlis’in yeni imar planı belirlenecektir. Çevre yolunda yapılan tünelde 360 metre tamamlanmıştırYapımı devam eden Bitlis Dideban Tüneli’nde tünelin toplam uzunluğunun 1950 m olup, şuan 360’ıncı metreye ulaşıldığını ve önümüzdeki yıl bitirileceğini açıklandı ; hizmete açıldığında Bitlis şehir içi trafik probleminin çözülecektir.
.Baykan yolunda da hummalı çalışma mevcuttur.Bu yol uluslar arası ulaşım için önemlidir.
Ahlattan yapılmakta olan Ahlat-Bulanık ve Ahlat-Malazgirt yolları hem Malazgirt ovasına ulaşımı sağlayarak,tarih turizmine katkıda bulunacak hem de Diyarbakır-Bitlis çevresi yolu kısalacak, şehirler arası ticaret ve sağlık da  artacaktır.Ayrıca Ağrı’ya ulaşım daha da kısalacaktır.Yol Ahlat-Adilcevaz  -Erciş –Patnos yerine Ahlat-Bulanık-Malazgirt-Patnos alternatifini getirecektir.

 

Bitlis-Van yolu
tünel açma çalışmalarına başlandı

Van Karayolları 11. Bölge Müdürü Metin Görmen, Kuskunkıran Geçidi’nin tünel yapım çalışması için bu yıl 13.5 trilyon lira ödenek ayrıldığını söyledi.  
Van-Bitlis Karayolu üzerindeki bulunan 2 bin 234 rakımlı bölgenin ulaşım açısından en tehlikeli geçidi olarak nitelendiren Kuskunkıran Geçidi tünel açma çalışmalarına, havaların düzelmesiyle tekrar başladı. Karayolları 11. Bölge Müdürü Metin Görmen, tünelin tamamlanması halinde 30 dakikalık yolun 2 dakikaya ineceğini söyledi. Çalışmaların böyle devam etmesi durumunda, 2007 yılında bitirilmesi planlanan tünelin daha kısa sürede tamamlanacağını ifade eden Görmen, tünelin 20 yılda kendisini finanse ederek kara geçeceğini belirtti. Görmen, “Geçen yıl temeli atılan Kuskunkıran Geçidi’ndeki tünel açma çalışması için 1 trilyon lira ödenek ayrılırken, bu yıl 13.5 trilyon lira kaynak aktarıldı. Giriş kısmı tamamlanan tünelin çalışmalar sırasında büyük kaya parçalarına rastlanılmadığı takdirde daha kısa sürede tamamlanacak” dedi. 

 

                Van bahçesaray yolu

                 

                Bahçesaray artık 12 ay dünyaya bağlı kalacak

Başbakan Tayyip Erdoğan, kar sebebiyle 8 ay dünya ile ilişkisi kesilen Bahçesaray’ı Van’a ve diğer illere bağlayan yolun açılışını yaptı.
Açılışta konuşan Erdoğan, “Bahçesaray yolunu nasıl açtıysak, Türkiye’yi de bütün yollarla birbirine bağlayacağız.” dedi. Tayyip Erdoğan, Bahçesaray’a giden ilk başbakan oldu. Bahçesaray Belediye Başkanı Naci Orhan, yol olmaması sebebiyle yaşadıkları sıkıntıyı “Yılın iki ayında Van’a bağlanabiliyoruz. coğrafyası nedeniyle çevre illerle ulaşımı yılın 8 ayı sağlanamayan 250 kilometrelik Bahçesaray-Hizan karayolu, araçla 8 saat sürüyordu. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından 2003 Temmuz ayında başlatılan ve Soğuksu-Hizan üzerinden açılan yeni yolla ulaşım, bundan sonra 3 saate inecek. yılın 9 ayı kar nedeniyle yolu kapanan Bahçesaray'da, ulaşımı sağlamak amacıyla yaptırılan 42 kilometrelik Bahçesaray-Hizan Karayolu'nun yapım çalışmalarına 2003 yılının Haziranayında başlandı.

               
Bahçesarayda yol yapımı sonrası ilk kış
Bahçesaray ile Van arasında ulaşımı sağlayan Çatak-Bahçesaray Karayolu'nun 25'inci kilometresindeki

2 bin 985 rakımlı Karabet Geçidi, dün gece yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı. Yılın 8-9 ayını ulaşımı kapalı olarak geçiren Bahçesaraylılar bu kez fazla endişelenmedi. Kar çilesine Bahçesaray-Hizan Karayolu'nun açılmasıyla veda eden Bahçesaraylılar ulaşımı buradan sağlıyor. Dünyayla aylarca bağlantısı kesilen Bahçesaray'ın kaderini değiştiren ve esaretini bitiren yol geçen Eylül ayında Başbakan

Tayyip Erdoğan tarafından açılmıştı.

 

Van'da duble yol tamamlanıyor

 
Erciş ve Gevaş ilçeleriyle bağlantısını sağlayan duble yol çalışmalarının bu yıl tamamlanacağı bildirildi.Karayolları 11. Bölge Müdürü Metin Ocak, Van'da 2004 yılında başlatılan duble yol çalışmaları kapsamında, 38 kilometrelik Van-Gevaş Karayolu'nun 11 kilometresinin yapıldığını söyledi. Ocak, yolun 16 kilometrelik kısmının önceki yıllarda duble yola dönüştürüldüğünü, geriye kalan 11 kilometrelik kısmın da bu yıl tamamlanacağını belirtti. Van-Erciş Karayolu'nun da 98 kilometre uzunluğunda olduğuna işareteden Ocak, geçen yılki çalışmalarda yolun 58 kilometrelik kısmının tamamlandığını, geriye kalan 40 kilometrelik kısmın da bu yıl yapılacağını bildirdi. Ocak, 120 kilometrelik Van-Başkale yolunun da Acil Eylem Planı'na alındığını, burada da duble yol çalışmalarına başlanacağını ifade etti.
               

 

 

ERCİŞ SAHİL YOLU ÇALIŞMALARI

ERCİŞ - Van’ın Erciş İlçe Belediyesi tarafından sürdürülen sahil yolu çalışmalarına aralıksız olarak devam ediliyor. Belediye Başkanı Fatih Çiftçi amaçların, Van Gölü’nden yeterince istifade etmek olduğunu belirterek, halkın yıllardır özlemini çektiği sahil bağlantılı karayolunun yapılacak çalışmalarla 2 yıl içinde bitirileceğini söyledi.

Adilcevaz ile Van karayolunu ilçe sınırları içinden Van Gölü sahiline bağlayacak sahil karayolu çalışmalarının devam ettiğini belirten Erciş Belediye Başkanı Fatih Çiftçi, ilçe halkının yıllardır özlemini çektiği sahil yolunu kendi iktidarları döneminde bitireceklerini söyledi. 13 kilometre uzunluğunda olacak sahil yolunun 60 metre genişliğinde planladığını da belirten Çiftçi, dolgu ve taş kırma işlemlerinin aralıksız olarak devam ettiğin belirtti.

Çiftçi, “İlçemizi her yönden modern ve yaşanabilir bir kent görünümüne sokmak için belediye olarak kısıtlı imkanlara rağmen çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçmiş yıllarda başlayan ancak yarım bırakılan sahil yolunu da bitirme gayreti içinde olacağız. Yol güzergahında sosyal tesislerin yanı sıra, koşu bantları ve araç parkları da olacaktır. Hedefimiz, dolgu işlemlerinin tamamlanmasının ardından Karataşlar mevkiinde 2 kilometrelik bir bölümü halkımızın hizmetine açmaktır” dedi.dsöz

 

Siirt

Halen çalışmaları devam eden Siirt-Pervari-Van Karayolu ve Siirt-Eruh-Şırnak-Habur Karayolunun bitmesi halinde İl, bir geçiş noktası haline gelecek böylece gerçekleşecek sınır ticareti sayesinde tarımsal ekonomi canlılık kazanacaktır. Ayrıca turizmde,  ulaşımın rahatlaması nedeniyle ilerleme sağlanacaktır.

Siirt bağlantıları:

Siirt –Van yolu.:Siirt-Van-Çatak  yeni bir Şark yolu alternatifi olacaktır.Van-Siirt-Batman-Diyarbakır-Adıyaman-Maraş-Kayseri-Ankara güzergahı değişik bir alternatiftir. Bu vesileyle Siirt çıkmaz sokak pozisyonundan da kurtulacaktır. Siirt-Pervari-Van yeni bir öneridir .Ancak  kar mücadelesi nedeniyle ana alternatif olamaz. Ana alternatif olması maliyeti gerektirir.Yolun ıslahıyla yerel ticaret ve doğa turizmi canlanabilir.  Siirt-Şırnak ve Siirt-Van yolunun bitirilmesi gerekmektedir. Bu yolların tamamlanmasıyla birlikte Irak ve İran’a yönelik sınır ticaret merkezlerine ulaşım kolaylaşacak, ihracata ve ithalata katkı sağlanacaktır.
Siirt-Şırnak yolu:Her iki il de bu yolun yapılmasın istemektedir.Bu yolun yapılması yeni bir İran uluslar arası yol demektir.Şırnak-Hakkari-Esendere(İran) yolu ortaya çıkar.(Detay için  aşağıda Ankara-İran bağlantsısna bakınız.)Siirt-Şırnak arası 95 km.dir.Yolun bakımsız olması yüzünden 1.5 saatte alınacak yol 4 saatte alınmaktadır.
Siirt-Pervari-Hakkari arası bir yol da bir seçenektir.Bu da Ankara-İran uluslar arası yol güzergahı olabilir.Tv’lerde sık sık magazin olarak duyulan  karla 6 ay kapanan Bahçesaray’lıların bu güzergaha inip dünya ile bağlantılarını sağlamaları da sağlanmış olur.Yaz şartlarında da gerekirse Siirt-Pervari-Bahçesaray-Van bağlantısı söz konusu olur
Siirt-Van ve Eruh-Şırnak yollarının bitirilmesi halinde gerek sınır ticareti,gerekse ithalat ve ihracata yönelik tır yolunun Siirt’in çehresi değiştirecektir
Siirt havaalanı 2001’den beri kapalıdır.Haftanın belli günleri sefer düzenlenmesi istenmelktedir.1948’den bu yana demiryolu olarak bir metre ilerleme olmamıştır.
Bayındırlık ve İskan Bakanı Zeki Ergezen, Şırnak–Van karayolunun temelini attı. Ergezen, burada 220 kilometrelik Şırnak-Van karayolunun Şırnak-Pervari-Narlıyol Ayrımı temel atma törenine katıldı.

Şırnak’tan Hakkari üzerinden Van’a gitmek için 387 kilometre, Bitlis üzerinden gitmek için de 367 kilometre kat eden vatandaşımız bu yolun tamamlanmasıyla 160 kilometre daha kısalmış bir yoldan gitmiş olacaktır.

 

 

Batman
               
İl sınırları içinden geçmekte olan Diyarbakır-Bitlis karayolu, ilin kuzey kesimleri arasından geçmekte ve Kozluk İlçesi yol üzerinde bulunmaktadır. Yine Diyarbakır-Siirt karayolu da Batman İli sınırlarından geçmekte, Batman İl Merkezi ve Beşiri ilçesi de bu yol güzergahında bulunmaktadır. Hasankeyf ile Gercüş ilçelerine İlin güney kesiminden geçen ve Midyat-Mardin’e giden yol üzerinden ulaşım mümkündür. Batman İli, Siirt, Diyarbakır ve Mardin İllerine neredeyse eşit uzaklıktadır ve merkezi bir konum arzetmektedir. Batman-Midyat-Nusaybin yolu üzerinden E-24 karayoluna ve dolayısıyla Irak sınırında bulunan Habur sınır kapısına ulaşmak mümkündür. İl sınırları içinde TCK bölge şefliği faaliyet alanında toplam 316 km asfalt, 28 km stabilize ve 14 km toprak karayolu bulunmaktadır.  Halen kullanılan Batman-Midyat yolunun bir kısmının yapılması planlanan Ilısu Baraj Gölü altında kalacak olması nedeniyle bu yola alternatif olarak projelendirilmiş olan Batman-Midyat yolunun uzunluğu 61 km.dir. Bu yolun ihalesinin Ilısu Baraj inşaatına başlanması ile beraber yapılması planlanmaktadır.

Batman bağlantıları:

Batman karayolu ile Mardin,Siirt ve Diyarbakır’a hemen hemen eşit uzaklıktadır.Batman-Midyat-Nusaybin yolu üzerinden E24 karayoluna ve Habur sınır kapısına ulaşabilecektir.Kurulacak Organize sanayi ihracat için hazır olan bir karayolunu bulmuş olacaktır.Batman-Midyat yolu petrol ve akaryakıt taşımacılığında büyük önem arzetmektedir.Bu yolun genişletilmesi istenmektedir.Son Irak savaşından önce olduğu gibi savaş sonrasında da petrol ve petrol ürünlerinin ve hatta Irak’a malzeme taşınmasında büyük önem taşıyan Batman-Midyat karayolu yıllardır baraj yapımı nedeni ile onarılmamakta,yolun dar ve çok virajlı olması nedeni ile bir çok kazaya sebebiyet vermektedir.Önemli geçiş yolu olan söz konusu kara yolunun biran evvel bakıma alınması ve genişletilmesi gerekmektedir.Çevrecilerin ve arkeologların karşı çıkması nedeni ile barajın uzun yıllar içinde yapılmayacağı bir gerçektir.Bu neden ile önemli bir ulaşım yolu olan bu yolun ekonomideki önemi gözönüne alınacak olunursa onarılması ve genişletilmesi ekonomiye kazanç geteirici olacaktır.
Batman-Midyat yolunun ıslahı aşağıda izah edilecek Ankara-Adıyaman-Diyarbakır-Batman-Habur bağlantısı gibi bir uluslararası yolu da beranerinde getirecektir.Baraj yapımına mutlak karar verilmiş olsa da ayrı bir traseden Batman-Midyat yolunun şimdiden yapılması gereklidir.Bu yol Habur(Irak bağlantısı olduğu gibi İran bağlantısı anlamına da gelir.)Batman-Midyat-İdil-Cizre-Şırnak-Hakkari-Yüksekova-Esendere(İran)  bağlantısı da olmuş olur.Ayrıca  aşağıda ifade edildiği üzere Iarak’a günde 40 kamyon çimento gönderen Kurtalan da bundan yarar görecektir.

Bingöl bağlantıları:

Diyarbakır-Bingöl yolunun duble hale getirilmesi Acil eylem planı kapsamında Ulusal Ağ bütünlüğünü sağlayan yollar proğramında yer almaktadır.Yapılması uygun ve gerekli görülmektedir.Bu noktada gerekçeler aşağıda izah edildi.
Bingöl-Çeltiksuyu havaalanı: Bölgede Diyarbakır,G.Antep,Mardin,,Ş.Urfa ,Batman havaalanları faaliyettedir. Büyük masraflarla yapılan bu alan senkronize bazı yatırımlarla Bingölde önemli bir hamle sağlıyacaktır.2000 yılındanberi havaalanı inşaatı durdurulmuştur.Şehrin deprem şehri veya haksız yere terör şehri olarak anılmasını değil, turizm şehri olarak anılmasını sağlıyacaktır.Bu husustaki gerekçeler şu şekide ele alınabilir.
a)Yapılan bir havaalanının devreye girmemesi ülke ekonomisine zarardır.
b)270 bin nüfusluk interlanda sahip bu şehir aşağıda izah edilecek yüksek okul açılmalarıyla daha genişleyebilir.Ucuzlamış uçak fiatlarıyla yolcu talebi sağlanabilir.
c)Halkın büyük çoğunluğu Almanya’da olup tatile Bingöle gelmektedir.Ancak yetersiz tesisler nedeniyle artık tatillerini başka yerde geçirmek eğilimindedir.Bu vatandaşlarımızla Almanlar vs. için çok güzel  bir turizm potansiyeli vardır.Kuruca’da  kayak turizmi,Hamamlarda termal turizm,yüzenada,Şır şelalesi,Bingöl mağaraları,Bingöl dağlarında eşsiz güneş doğuş seyri vs ile doğa ,av turizmi,tarih,din turizmi turistler için çok cazip olacaktır.Bu potansiyeller aşağıda detaylı olarak sunulmuş,ne yapılması gerekenler arzedilmiştir.Turizm patlamasıyla havaalanı rahat bir şekilde yolcu bulabilir.Ekonomi canlanabilir.Basit bir örnek olarak şu an şehirde 59 olan taksici sayısı 300’lere ulaşabilir,yani işsizlik bu sektörle halolabilir.
                Bir örnek olarak aşağıdaki habere bakalım:
                Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Hatay Milletvekili Fuat Geçen, Hatay havaalanının özel idare imkanlarının azalması, devletinde hava alanını işletme niyetinde olmaması nedeniyle yüzde 80’i bitmiş Hatay havaalanını işadamlarına yap işlet modelini önerdiklerini söyledi.
Hatay havaalanı ile ilgili ÇED konusunun aşılabileceğini ve çok büyük handikap olmadığını dile getiren Geçen, “Havaalanında asıl sorun özel idarenin bütçesini faiz gelirlerinin düşmesi nedeniyle azaldı. Devlet de havalimanı işletmek istemiyor. Bir çok havalimanını özel şirketlere devrediyor. Dolayısıyla da bizim Hatay havaalanını da almayacak. Havaalanının yapımı özel idarenin imkanlarıyla daha da uzayabilir. Bu nedenle yüzde 80’i bitmiş Hatay havaalanının bir an önce tamamlaması için Hataylı işadamlarının aralarında bir konsensüs ve insiyatif grubu oluşturarak maddi birikimlerini birleştirip havaalanını devralmalı. Bizler havaalanını onlara devretmeye hazırız. Yap–işlet–devretmeme modelini öneriyoruz. Yapsınlar, işletsinler devretmesinler. 38 trilyon harcanan havaalanı için 20 trilyon civarında bir masraf daha gerekiyor. Devlet iş adamlarımıza bu konuda her türlü yardımı yapmaya hazırız” dedi.

Diyarbakır-Bingöl duble yolu:.Hükümet proğramında  ülke  çapında duble yol projesi önemli yol katetmiştir.Bu yolun duble yol olması çok yararlı olacaktır.Yol 146 km. olup, 116 km’i düz arazidir.Yol yapımı büyük maliyet getirmeyecektir.Lice-genç arasındaki 30 km.arazide ise arazi sert olmayıp dozerle kolayca düzenlenebilir.
                Bu yolun  önemli iletişim yararı vardır.Terör döneminde Bingöl-Diyarbakır arası  günde 12 otöbüs çalışırken terör sonrası 28 otöbüs çalışmaktadır.Bu şartlar elverince ticari ve diğer iletişim bağlantılarının nasıl arttığını gösteren bir kanıttır.Duble yol olmasıyla karşılıklı iletişim ve ticaret daha da artacaktır.
Bu yolun yapımın getireceği diğer yararlar.:Gaziantep’den Erzuruma giden arabalar Diyarbakı-Elazığ (150 km=2.5 saat) ve Elazığ-Bingöl(142 km-2.5 saat) ile Bingöle gelip oradan Erzuruma gitmektedir.Halbuki mevcut 146 km.lik Diyarbakır-Bingöl yolu duble yol haline gelirse arabaların 3 saatlik zaman kazanımı,benzin ve yedek parça karı olacaktır. Ayrıca Gap ürünleri Diyarbakır-Genç-Bingöl-Karlıova-Erzurum-Tortum-Artvin(D950) ile Gürcistana kolay ulaşacak ve bu durum turizmi de olumlu etkileyecektir.Yani bu yol ileride GAP-Gürcistan yolunun önemli bir parçası olacak,Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu arasında iletişimi,ticareti artıracaktır.Erzzurum-Bingöl-Diyarbakır yolu bölünmüş yol haline getirilmesi için ödenek ihtaiyacı vardır.
Maden kısmında geniş anlatıldığı üzere Bingöl-Diyarbakır arasında Dünyanın en güzel ve zengin mermer yatakları vardır.Bunlar kısa bir zamanda üretime geçecektir.Bu noktada bunların Karadeniz limanlarına ve Gürcistan’a transportu söz konusu olacaktır.Bu açıdan bu duble yol ticari açıdan da fizıbldır.

Dünyanın en kaliteli mermer yataklarının bu bölgede çıkarıldığı,bu sektörün patlamaya hazır dev bir sektör olacağı maden kısmında ele alınmıştır.çıkarılan ve Mersin limanına gönderilen bloklar karayollarının tonaj sınırlamasına takılmakta bu da maliyeti artırıp diğer ülkelerle rekabeti azaltmaktadır.Bu husus giderilmeli ve tedbirler alınmalıdır.Ancak aşağıda ele alınan demiryolu  alternatifi ön planda olmalıdır.

 

Kısa Ankara-Diyarbakır-İran veya Ankara-Diyarbakır-Irak bağlantısı(Uluslar arası yol)

Ankara-Kayseri-Maraş-Adıyaman-Siverek-Diyarbakır bağlantısı kısa bir yoldur.3 saatlik bir kısalma söz konusudur.Burada sadece Siverekteki bir köprünün yapılması bir yatırım getirecektir.Diyarbakır’dan sonra
a)Bitlis-Van-Doğubeyazit-İran
b)Batman-Midyat-İdil-Cizre-Irak
Burada görüldüğü üzere Habur sınır kapısına sadece Şanlıurfa-Nusaybin-Cizre üzerinden gitme zorunluluğu yoktur.Batmanlıların istediği Batman-Midyat yolunun duble yol olması dışında ilave bir masraf söz konusu değildir Batman-Midyat yolunun şimdiden yapılması gereklidir.Bu yol Habur(Irak) bağlantısı olduğu gibi İran bağlantısı anlamına da gelir.)Batman-Midyat-İdil-Cizre-Şırnak-Hakkari-Yüksekova-Esendere(İran)  bağlantısı da olmuş olur.Bu düşünce sorrunu çok,geri kalmış Şırnak ve Hakkari’yi çıkmaz sokak olmaktan kurtarır,Ankara-İran bağlantısı için yeni seçenek getirir.Bu iki il de bu vesileyle kalkınmış olur.En basitiyle yol üzerinde lokantalar,tamirciler,benzin istasyonları vs. kururlur.Bu durum bu ikişehire hayat kazandırır
Siirt ve Şırnaklıların çok istediği Şırnak-Siirt yolu yapılırsa bu durumda yeni bir uluslar arası yol ortaya çıkar.
Ankara-Adıyaman-Diyarbakır-Batman-Siirt-Şırnak-Hakkari-İran.
Hakkairi açısından 1998 yılı yatırım programına alınan Yüksekova ilçemizde yapımı planlanan Havaalanımız için çalışmalar devam etmekrtedir.
Şırnak-Van arası yol bir çok sorunu çözecektir.Şırnaklılar bu açıdan dertlidir.
Beş yıldan beri gündeme gelen Şırnak–Van karayolunun yapımına başlanmaması tepkiye yol açtı. Ancak bu yolun temelleri arttı.

Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamil İlhan, yolun ekonomik açıdan önem arzettiğini belirterek, “Şırnak–Van karayolunda herhangi bir çalışmanın olmaması bölge halkını üzüyor. Bayındırlık Bakanlığı’nın 15 bin kilometrelik duble yol projesine dahil ettiği karayolunun yapımı bölge ekonomisi açısından önemli.” diye konuştu. Şırnak–Van güzergahına yolcu taşıyan minibüs şoförü Ahmet Tunç ise,yolun uzunluğundan ziyade bozukluğu bizi sıkıntıya sokuyor. Vana gitmek için Midyat üzerinden 450 km. katetmek gerekiyor. Fakat Şırnak–Van karayolu yapıldığı zaman bu mesafe 150 km.’ye kadar düşüyor. Yolun biran evvel yapılmasını istiyoruz.” dedi.

 

Doğu Anadolu projesinde olup da güneydoğu anadolu bölgesini etkileyecek  karayolu projeler:

1.Ordu’dan Orta Anadolu’ya yapılmakta olan yolun Güneydoğu bağlantısıyla GAP ürünleri Karadenize ulaşacaktır. Bu durum ticaretin yanısıra turizme de katkıda bulunacaktır.
2.Erzincan’dan Gümüşhane üzeri Trabzona gitmekle Doğu Anadolu-Karadeniz arası arası kısa  mesafe olacaktır.Bu şehirlerin bağlantısı kolaylaşacaktır.Ancak Erzincan-Kelkit arası 66 km yolun rehabilite edilmesi gerekir.Bu yolun rehabilite edilmesi dolaylı yoldan Güneydoğu Anadolu’yu etkileyecektir.Diyarbakır-Dicle-Palu-Tunceli-Erzincan üzeri Trabzona (Doğu Karadenize) ve sahil yolundan Gürcistan’a gitmek kolaylaşacaktır.
3.Erzurum-Artvin yolunda Tortum-Artvin arası 56 km. yolun rehabilite edilmesi Doğu Anadolu-Doğu Karadeniz (Gürcistan) bağlantısını kolaylaştıracaktır.
Bu yolun rehabilite edilmesi Güneydoğu Anadolu’yu da dolaylı olarak etkiler.Diyarbakır-Bingöl-Erzurum üzerinden gelen GAP malları Artvin üzerinden Gürcistana daha kolay ulaşacaktır.
4.Bingöl-Erzurum yolu:Bu yol kış şartlarından çok etkilenmekte,özellikle Çat-Karlıova arasında arabalar kayarak uçuruma gitmektedir.Bu durum insani ve ekonomik yönden üzüntü vericidir.
Bu yolun rehabilite edilmesi Güneydoğu Anadoluyu da etkileyecektir.Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu iletişim arzusundadır.Terör döneminde  Diyarbakır –Erzurum arasında 4 otöbüs çalışırken şimdi 20 otöbüs çalışmaktadır.Bu ,iki  bölge arasındaki  iletişim arzusunu yansıtmaktadır.Çat-Karlova arası yolun rehabilitasyonu  bölgeler arası ticaret vs. iletişimini artıracaktır.

 

        
Gaziantep-Şanlıurfa otoyolu

Karayolları Diyarbakır 9. Bölge Müdürü Abdullah Sabas, araç trafiği her geçen gün artan Gaziantep-Şanlıurfa Karayolu’nun tek çözümünün inşaatı devam eden otoyolun doğa bağlantı bölümünün açılması olduğunu kaydetti.
otoban bağlantisi
Güneydoğu illerinin batıya açılan tek kapısı olan Şanlıurfa’da araç yoğunluğu her geçen gün artıyor. Irak’a ticaretin hız kazandığı bugünlerde Gaziantep-Şanlıurfa Karayolu’ndan günde çoğunluğu ağır tonajlı olmak üzere yaklaşık 18 bin aracın geçiş yapması, önümüzdeki günlerde Suriye kapısının açılmasıyla bu sayının daha da artacak olması bölgedeki trafik yükünü iyice artıracak. Günde 18 bine yakın aracın geçiş yaptığı Gaziantep-Şanlıurfa Karayolu’nda maddi hasarlı, yaralamalı ve ölümlü kazaların artması özellikle de şehir geçişi olan SSK Kavşağı’nda meydana gelen kazalar bölgede alternatif çareler arayışına iterken Karayolları 9. Bölge Müdürü Abdullah Sabah, trafikte tek çarenin yapımı devam eden Otoyol Projesi’nin doğu bağlantısının bir an evvel devreye girmesi olduğunu söyledi. 

Gaziantep-Şanlıurfa Otoyol inşaatının büyük bir bölümünün tamamlandığını vurgulayan Sabas, “Projenin tamamlanarak Şanlıurfa bölümünün hizmete girmesi için ek ödeneğe ihtiyacımız var. Eğer bu ödenek gönderilirse otoyol inşaatını tamamlayarak Şanlıurfa trafiğine bir rahatlama sağlayabiliriz” dedi.  

Şanlıurfa'da otoban hizmete hazır
ŞANLIURFA'da trafik problemini çözüme kavuşturacak otoban, hizmete girmeyi bekliyor.
Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında bölgenin trafik problemini çözmek amacıyla yapımına başlanan otobanın Birecik-Şanlıurfa bölümü büyük ölçüde tamamlandı. 
Otoyol'da sona doğru


 
Karayolları 9. Bölge Müdürü Abdullah Sabaz, "Şanlıurfa-Gaziantep Otoyolu'nun 93 kilometrelik kesimini önümüzdeki günlerde devlet yolu olarak hizmete açmayı planlıyoruz" dedi.

Sabaz, Şanlıurfa'nın trafik yoğunluğunun günlük 14 bin ile 18 bin araç arasında değiştiğini belirterek, mevcut yolun bu yükü kaldıracak durumda olmadığını, o nedenle otoyol inşaatının en kısa sürede tamamlanması için çaba sarfettiklerini söyledi. Yapımına 4 yıl önce başlanan otoyola şu ana kadar 152 milyon dolarharcama yapıldığını ifade eden Sabaz, Birecik İlçesi'ndeki Fırat Köprüsü'nün inşaatının bitmemiş olması nedeniyle toplam 134 kilometrelik projenin tamamlanamadığını kaydetti.
Köprü inşaatı ve diğer eksiklerin tamamlanması için bu yıl 30 milyon YTL civarında ödenek ayrıldığını kaydeden Sabaz, şunları söyledi: "Yolun asfalt, işaretleme gibi eksikliklerini giderdik. Yalnızca tel çit gibi bazı küçük detaylar kaldı. Onların tamamlanmasına çalışılıyor. Şanlıurfa-Gaziantep Otoyolu'nun 93 kilometrelik kesimini önümüzdeki günlerde devlet yolu olarak hizmete açmayı planlıyoruz. Otoyolun hizmete açılması halinde, Diyarbakır ve Adıyaman'dan gelecek araçlar buraya yönlendirilecek. Bu sayede günde yaklaşık 6 bin aracın Şanlıurfa kent merkezinden geçişi de engellenmiş olacak."
Altı yıl önce ihale edilen 134 kilometre uzunluğundaki Şanlıurfa Gaziantep Otoyolunda inşaat çalışmaları 2001 yılında başladı. Bölgenintrafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla projelendirilen otoyolun tamamlanması halinde, Şanlıurfa-Gaziantep arasındaki 2 saatlik mesafenin 1.5 saate düşeceği belirtiliyor.

 

HaberVali Aslan Kütük’ün “Kilis’in Yaşamsal Kaderinin Değişmesi” adını verdiği Kilis-Nurdağı karayolu projesi start aldı.

Projeyle Nurdağı’ndan Musabeyli İlçesi üzerine Kilis Çevre Yolu bağlantılı yeni bir yol açılması ve Öncüpınar Sınır Kapısı’na bağlanması amaçlanıyor.
Bu yol sayesinde Kilis’in yaşamsal kaderinin değişeceğini ve Anadolu’dan Ortadoğu ülkelerine navlun taşıyan tüm araçların bu yolu kullanacağını kaydeden Vali Aslan Kütük, “Planlanan yolda mevcut ulaşım 200 kilometre kısalmış olacaktır. Karayolu ile Ortadoğu ülkelerine ulaşmak isteyen tüm araçlar hem güvenli olması ve hem de ulaşımı kısıtlaması sebebiyle bu yolu tercih edeceklerdir” dedi.
Proje çalışmaları sürdürülen yolun ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağına inandığını kaydeden Vali Kütük, “Yol sayesinde Kilis’in yaşamsal kaderi de önemli ölçüde değişmiş olacaktır” şeklinde konuştu.k.postası

 

Şanlıurfa –Habur yolu

 

Bakan Ergezen, Güneydogu’nun can simidi konumunda olan Habur yolu’nun onarima alinacagini ve ayni yol güzergahinda ikinci bir yolun yapilacaginin müjdesini verdi..
Bayindirlik ve Iskan Bakani Zeki Ergezen, Sanliurfa ile Habur Sinir kapisi arasindaki 360 kilometrelik yolun, bölünmüs yol olarak degerlendirilecegini belirtti. Mevcut karayolunun ihtiyaca cevap verecek durumda olmadigini aktaran Ergezen, sunlari söyledi: ‘’Planimizda bir aksaklik olmazsa yil sonuna kadar en azindan Sirnak-Cizre arasinda 20 kilometrelik yolda gerekli çalismayi tamamlayacagiz. Suriye’den asfalt baglantisi yapildi. Sanliurfa-Habur arasindaki 360 kilometrelik yolu hem onaracagiz hem de mevcut yolun bitisigine bir yol daha yapacagiz.’’ Bakan Ergezen, Gaziantep-Sanliurfa arasindaki otoyolda çalismalarin büyük bir hizla devam ettigini kaydetti.
Gaziantep, Nizip, Birecik, Suruç ve Sanliurfa güzergahinda trafik yogunlugunun bir hayli fazla olduguna dikkati çeken Ergezen, ‘’Trafigi rahatlatmak için otoyolun bir bölümünü Ekim ayi sonuna kadar faaliyete geçirecegiz. Arkadaslar bu konuda çalismasini tamamladi. Sanliurfa
Valisi Sükrü Kocatepe’de zaten bu konuyla yakindan ilgileniyordu. Müteahhitlerle görüsüldü. Hazirliklar hizla devam ediyor. Yolun bir bölümünün Ekim ayinda açilacaginin müjdesini verebilirim’’ diye konustu. Ergezen, Sanliurfa’daki SSK Kavsagi, Diyarbakir Otoyolu, Akçakale yolu ve Evren Sanayi yollarinda devam eden projelerin en kisa sürede tamamlanacagini ifade etti.
kızıltepe-nusaybın yol
Bayindirlik ve Iskan Bakani Zeki Ergezen, Kiziltepe-Nusaybin karayolunda incelemelerde bulunarak görevlilere, ‘’Yolu temiz yapin 2 kilometre eksik olsun ama temiz olsun. Ben sizi incitmem ama, siz yolu iyi yapmazsaniz 70 milyon insan bizi incitir’’ dedi.
Bakan Ergezen, incelemelerde bulunmak üzere Bayindirlik ve Iskan Bakanligi Müstesar yardimcisi Mücahit Sahin ve Karayollari Genel Müdürü Hicabi Ece ile birlikte Sanliurfa’dan karayoluyla Mardin’e geldi. Mardin Valisi Temel Koçaklar’la ve beraberindekilerle Kiziltepe- Nusaybin Karayolu’ndaki çalismalari yerinde inceleyen ve yetkililerden bilgi alan Bakan Ergezen, Sanliurfa-Habur Sinir Kapisi arasindaki yolun önemine degindi.

 

                Mardin
Bölünmüş karayoluyla ilgili çalışmalara da değinen Milletvekili Eri, "Diyarbakır-Mardin, Şanlıurfa-Habur, Batman-Midyat, Mardin-Midyat arasında bölünmüş karayolu yapılacak. Dargeçit yolu çıkmaz olmaktan çıkacak ve kısa bir sürede bölünmüş karayoluna kavuşacaktır. Yapılacak olan 21 adet bölünmüş karayolu, en kısa sürede bölge halkının hizmetine girecek. Midyat'ın şehir içi ana arterleri ve bulvarları yeniden yapılandırılacak ve yollar bölünmüş olarak şehir dışına çıkarılacak. Hükümetimiz, bölünmüş karayoluna ağırlık vermektedir ve bu nedenle daha çabuk bitmesi için bölünmüş yolları parçalara bölerek ihaleye çıkarıyoruz" şeklinde konuştu.dsöz

 

                Kilis-Gaziantep yolu
Yapımına 12 yıl önce başlanan ve bir yıl öncesine kadar mesafe alınamayan Kilis–Gaziantep duble yol çalışmasında asfalt dökme aşamasına gelindi.
Gelinen aşamayı değerlendiren Kilis Valisi Aslan Kütük, Kilis için belirlediği en önemli hedeflerden birini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Yol yapımında ilkbahardan bu yana çalışmanın sürdürüldüğü yerlerin büyük bir kısmına bir ay içerisinde asfalt dökmeye başlayacaklarını ifade eden Kütük, elde edilen başarıyı koordineli çalımaya borçlu olduklarını kaydetti. Vali Kütük, ilk şeridin asfalt dökümüne Ağustos ayı içerisinde başlanacak olmasının sene başında birçok kimseye hayal gibi geldiğini ama gelinen noktanın herkesi memnun ettiğini vurgulayarak, “Kilis–Gaziantep yoluna 12 yıl önce başlanmış ve maalesef bu çalışma yılan hikayesine dönüşmüş. Bu yıl imkanlarımızı seferber ederek ve diğer etkili kurumlarımızla da koordineli bir çalışma sergileyerek kısa bir sürede hayal edilemeyecek bir seviyeye ulaştık. Ağustos ayı içerisinde tek şeridin asfaltını dökmeye başlayacağız. Bu yol çalışması benim Kilis için gerçekleştirmeyi hedeflediğim en önemli dört projemden biriydi. Diğerlerinde olduğu gibi yolda da beklenen seviyeye ulaşmak üzereyiz. Geldiğimiz nokta, vatandaşımızın 12 yıllık rüyasının gerçekleşmesi anlamına geliyor.” dedi.Kilis–Gaziantep karayolunun asfaltlama çalışması hızlı bir şekilde devam ediyor. Kilis Valisi Aslan Kütükçü ve Kilis Milletvekili Hasan Kara, karayolunun 28. kilometresinde devam eden asfaltlama çalışmalarını yerinde inceleyerek teknik heyetten bilgi aldı.
Türkiye-Suriye duble yolu
Bu yolun yapılmasıyla ticaret hacminde artış bekleniyor
İktidar olduktan sonra 15 bin kilometrelik duble yol yapımını başlatan hükümet, Türkiye ile Suriye gümrük kapıları arasındaki yolları da duble haline getiriyor. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Türkiye'yi ziyaretinin ardından iki ülke arasında başlayan yakınlaşma, iki ülke arasındaki ortak yollara da yansıdı. Türkiye ve Suriye Karayolları Genel Müdürülüğü tarafından hazırlanan, "Suriye ile Ortak Yol Projesi" ile Türkiye'de yaygınlaşan duble yollar, Türkiye ile Suriye ortak yollarına da taşınacak. Türkiye ve Suriye Karayolları Genel Müdürlüğü'nün ortak çalışmaları ile iki ülke arasındaki yolların, duble yol haline getirilerek, uluslararası ölçülere yükseltilmesi hedefleniyor. Ortak yol projesi kapsamında Türkiye ve Suriye Karayolları Genel Müdürlüklerinin 15 gün içinde ayrı ayrı raporlar hazırlayacakları belirtildi. Bu proje için Suriye Ulaştırma Bakanlığı çalışanlarının Türkiye ile Suriye sınırında incelemede bulunulduğu kaydedildi. Proje ile iki ülke arasındaki yıllık bir milyar dolarlık ticaret hacminin büyük oranda artacağı tahmin ediliyor. İktidar olduktan sonra 15 bin kilometrelik duble yol yapımını başlatan hükümet, Türkiye ile Suriye gümrük kapıları arasındaki yolları da duble haline getiriyor. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Türkiye'yi ziyaretinin ardından iki ülke arasında başlayan yakınlaşma, iki ülke arasındaki ortak yollara da yansıdı. Türkiye ve Suriye Karayolları Genel Müdürülüğü tarafından hazırlanan, "Suriye ile Ortak Yol Projesi" ile Türkiye'de yaygınlaşan duble yollar, Türkiye ile Suriye ortak yollarına da taşınacak. Türkiye ve Suriye Karayolları Genel Müdürlüğü'nün ortak çalışmaları ile iki ülke arasındaki yolların, duble yol haline getirilerek, uluslararası ölçülere yükseltilmesi hedefleniyor. Ortak yol projesi kapsamında Türkiye ve Suriye Karayolları Genel Müdürlüklerinin 15 gün içinde ayrı ayrı raporlar hazırlayacakları belirtildi. Bu proje için Suriye Ulaştırma Bakanlığı çalışanlarının Türkiye ile Suriye sınırında incelemede bulunulduğu kaydedildi. Proje ile iki ülke arasındaki yıllık bir milyar dolarlık ticaret hacminin büyük oranda artacağı tahmin ediliyor.

 

Güneydoğu'da yol asfaltlama çalışmaları sürüyor

Güneydoğu'da stratejik konuma sahip yolların asfaltlanması veya asfaltın yenilenmesi çalışmaları devam ediyor

2

18.08.2005

 

Bu yılın ilk 7 ayında 594 kilometre yol asfaltlandı. Bu yıl ayrıca 279 kilometre duble yol bitmiş olacak.

Asfaltsız yolların PKK tarafından mayınlaması üzerine, Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Diyarbakır, Siirt, Batman, Mardin, Şırnak ve Şanlıurfa'da 2005 yılının ilk 7 ayında 594 kilometre yol asfaltlandı. Bu yolların büyük bir bölümünün stratejik konuma sahip olduğu belirtildi. 7 bin 300 ton asfalt dökülürken, 50 bin metreküp mıcır kullanıldı. Yıl sonuda kadar bin 200 kilometre yolun tamamen asfaltmasının hedeflendiği bildirildi. Yol yapım çalışmaları için 5 trilyon lira ödenek ayrıldığı kaydedilirken, ödeneklerin arttırılması için hükümetin sürekli destek sağladığı ifade edildi.
2003- 2004 yılında 115 kilometre duble yol yapımı tamamlanırken, 2005 yılı içinde de 297 kilometre duble yolun bitirilmesinin hedeflendiği açıklandı.

GÜVENLİK YOLU HALEN ASFALTSIZ
Şırnak'ta, Kuzey Irak'a yakın sınır bölgelerinde yapılan güvenlik yolunun ise halen asfaltlanmadığı bildirildi. Askeri birliklerin gözlem için zaman zaman sınır bölgesine yakın yerlere gittiği, yolların halen stablize olduğu, bu yolların asfaltlanması için de yazışmalar yapıldığı belirtildi.vatan

 

 

Meliha Okur
Kürtler ve Araplar filoları kurdu şoför ölümleri kesildi

Dikkat ettiniz mi? Uzun süredir Irak'tan kamyon şoförlerinin ölüm haberleri gelmiyor. Niye?
Çünkü Kürt ve Arap şirketleri, 2005'te 20 bin tır ithal ederek kendi filolarını kurdular. Geçen yıl boyunca Irak'a kendi kamyonlarıyla mal taşıdılar. Zaho ile Dohok arasında her yer kamyon parkı oldu. Türk taşıma şirketleri ise Zaho'yu güvenlik ve lojistik üs olarak kullanmaya başladı.

Pazar bitti
O yüzden Türk taşıma şirketleri Musul ve Bağdat'tan çekildi. Irak pazarını kaybettiler, Irak'ta Türk özel sektörüne güvenlik ve taşıma hizmeti veren Anahtar Dış Ticaret AŞ'nin Genel Müdürü Mete Yarar, "Türkiye'den yüklenen malın yüzde 80'i Zaho'da boşaltılıyor. Dağıtımı ise mantar gibi çoğalan Kürt ve Arap taşıma şirketleri yapıyor" diyor.
Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy ise, "2003-2005 arasında 150 kişi öldü. Ölümlerin nedeni bize göre provokasyondu. Amaç, Türk şirketlerini Irak pazarından koparmaktı" yorumunu yapıyor.
Habur-Zaho arası 20 km. Gıda, sağlık, inşaat başta olmak üzere yılda 550 bin kamyon HaburZaho arasında mal götürüp getiriyor. Özel sektöre mal taşıyan her kamyon Zaho'dan geçişte yüzde 5 gümrük vergisi ödüyor.

Gelir 55 milyon dolar
Ayrıca Zaho'dan Habur'a geçişte 200 ile 250 dolar "haraç" parası ödeniyor. 2006 yılı başına kadar Habur-Zaho arasındaki en kârlı iş, mazot ticaretiydi. Bir araba 600 litre yakıt getiriyor, Türkiye'ye yılda 330 milyon litre yakıt giriş yapıyordu.
Bu da Kuzey Irak adına yılda 25 ile 55 milyon dolar arasında bir geliri ifade ediyordu.
Peki bu gelir kime gidiyor?
Bu para halen Erbil ve Dohok'u içine alan bölgeye gidiyor. Bölgeyi, Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Barzani kontrol ediyor. Türkiye, 2006 yılı başında mazot ticaretini yasakladı yasaklamasına da halâ mazot ticaretinde bir farklılık yok.
2005 yılında Türkiye ile Irak, 7 milyar dolarlık bir ticaret hacmi yakaladı. Bunun 2.5 milyar doları petrol ticaretinden, 3 milyar doları ihracattan sağlandı. Ayrıca Türk şirketleri 2005 yılında Irak'ta 1,5 milyar dolarlık inşaat altyapı işi aldılar. Türkler, Kuzey Irak'ın altyapısını kuruyor. Kuzey Irak, herkesin iştahını kabartıyor. ABD bölgede aktif, İsrail ortalıkta görünmüyor. Peki ya Japonlar? Japonya, Kuzey Irak'ta Türkiye ile birlikte yatırım yapmaya hazırlanıyor.

 

BÖLGE VE DEMİRYOLLARI

 

 

Diyarbakır Demiryolu Ulaşım Altyapısı
Diyarbakır ili, demiryolu ulaşım ağına, 1930’lu yıllarda dahil edilmiştir. Diyarbakır Haydarpaşa- Kurtalan yolu üzerinde yer almaktadır. ulaşmıştır.

Diyarbakır- Bismil demiryolu (47 km) 1940’ta Bismil- Sinan (28 km) 1942’de, Sinan – Batman (15 km) 1943’te, Batman – Kurtalan ise 1944’te işletmeye açılmıştır.  İstanbul- Ankara-Sivas-Diyarbakır-Kurtalan seferini yapan Güney ekspresi haftada 4 gün Diyarbakır’a gelmektedir. Aynı yolu izleyen yolcu treninin ise seferleri haftada 3 gündür. Bunlardan dışında başka Malatya-Diyarbakır-Kurtalan seferini yapan yolcu treni her gün Diyarbakır’a gelmektedir. Ayrıca, Doğanşehir-Malatya, Elazığ-Diyarbakır-Kurtalan seferini yapan yolcu treninin Diyarbakır’a düzenli seferleri vardır.
Türkiye genelinde, 1950 yılından bu yana demiryolu ağında önemli bir gelişme olmamıştır.  8000 (sekiz bin) km. civarında olan demiryolu ağı günümüzde de km. açısından aynı miktarda bulunmaktadır.
Batı Avrupa ülkelerinde demiryolu ulaşımı karayolunun da ötesinde, havayolları ile yarış yapacak düzeye ulaşmıştır. Türkiye demiryollarındaki ortalama hız 30-40 km. civarında kalmakta iken, Batı Avrupa ülkelerinde bu 200-250 km. ortalama hıza ulaşmıştır.

4 Eylül Mavi Treni'nde yapılan güzergah değişikliği ile Malatya-Diyarbakır ve Malatya-Elazığ seferleri dünden itibaren iptal edildi.
Yeni düzenlemeyle; 4 Eylül Mavi Treni, her gün karşılıklı olarak Ankara'dan saat 19.30'da, Malatya'dan da 17.15'te hareket edecek ve Başkent Ekspresi ile yolcuların İstanbul bağlantısı sağlanacak. Buna göre; 1993 yılında Ankara-Sivas-Ankara hattında sefere konulan 4 Eylül Mavi Treni'nin parkuru, 1994 yılında Malatya'ya, 1998 yılında Elazığ'a uzatılmış, 2000 yılında ise haftada 4 gün Elazığ'a, 3 gün de Diyarbakır'a çalışırhale getirilmişti. Sefer başına ortalama 309 yolcusu olan trenin, seferi iptal edilenparkurlarında sadece 30 bilet satılırken bu hatlardaki yolcu geliri yıllık 113 milyar lirada kaldı. TCDD ise 2 trilyon 830 milyar lira harcadı ve yıllık 2 trilyon 717 milyar lira zarar ortaya çıktı.

 

Diyarbakır ve uluslar arası bağlantılar

Diyarbakır-Gürcistan ve Rusya:
Kurtalan –Diyarbakır-Malatya-Sivas’a giden demiryolu bir hat olarak Haydarpaşa(İstanbul)’ya giderken diğer bir hat olarak Sivas-Artova-Zile-Turhal-Amasya-Samsun’a gitmektedir. Demiryollarına yüklenecek maden ve mermerler,GAP malları Samsun limanına ulaşarak gemiyle Gürcİstan’a ve  Novorossisk limanıyla Rusyaya veya boğazlardan Avrupaya gönderilebilir. Samsun limanı büyük konteyner taşımacılığına uygundur.
Sivas-Kars üzeri demiryolu ile de Gürcistan’a gitmek mümkündür.Bu durum.Hem Kars,hem batı illeri hem de GAP için yararlıdır.
Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, teşvik yasalarının Kars’a birşey kazandırmadığını, sınır kapılarının açılması ve demiryolunun hizmete sokulmasıyla Kars’ın gerçek bir Avrupa şehri olabileceğini söyledi.
Kars’ın geleceği açısından Doğukapı’nın büyük önem arzettiğini ifade eden Alibeyoğlu,. Doğukapı’nın açılması ile Ortaasya kapısı açılmış olacak. Kars-Tiflis Demiryolu’nun da faaliyete geçmesi ile en güvenli ve ucuz taşımacılık sağlanmış olacak. Şu anda Gürcistan’daki mafya yüzünden kamyoncularımız güvenli ulaşım sağlayamıyor. Doğukapı’nın açılması ile sermaye pazar bulacak ve Kars’da ihracata yönelik belki de onlarca fabrika açılacak.” şeklinde konuştu.

 

Şu an pratik anlamda Rusyadan gelen kömürler Samsun limanından trene yüklenerek Elazığ ve Diyarbakır’a getirilmektedir.Gönlümüz güzergahın ters yöne işlemesidir.Yani GAP mallarının tren yolu ile Samsun’dan Gürcistan ,Rusya ve Türki cumhuriyetlere gitmesidir.Samsun DDY yetkillerinden öğrendiğime göre geçici bir süre Amasya civarından unların Türki cumhuriyetlere gittiği,ancak şu an bu uygulamanın olmadığdır.Antalya’dan kamyonlarla (pahalı taşımacılık) Samsuna gelen sebzelerin Rusyaya gittiğini öğrenmiş buluyorum.Daha ucuz nakliye ile GAP sebze ve meyveleri trenle Samsuna ve oradan belirtilen ülkelere götürülebilir.Lojistik bölümünde anlatıldığı üzere Trabzon özel sektör vasıtasıyla lojistik merkez haline dönecektir.Önemli bir ümidini de GAP’ a bağlamıştır.Trabzona demir yolu gelmesi için bir sürece ihtiyaç var.GAP malları buraya şimdilik tırlarla gelebilir.Ancak Samsun  demiryolu-denizyolu kombine taşımacılığıyla Lojistik merkez olabilir

 

Diyarbakır-Akdeniz:

Diyarbakır-Elazığ-Malatya-Adana-İskenderun veya Mersin limanları da demiryolu bağlantılı önemli limanlardır,İskenderun limanı ve Mersin limanı büyük konteyner taşımacılığına uygundur. Bu alternatif de GAP mallarınının ,Çermik-Çüngüş mermerlerinin nakliyesi için seçenektir.
Diyarbakır-İran
Hani,Lice mermerleri için 20 km. ötede Bingöl-Genç istasyonuna  veya Lice-Kulp-Muş-Tatvan’a karayolu taşımacılığı ile gidip burada demiryollarına yüklenerek demiryolu  ile İran-Orta-Asya veya Suriyeye yahut  Elazığ-Malatya üzerinden Samsun limanı,İskenderun limanı ,Mersin limanına aktarma söz konusu olabilir. Burada istasyon olarak büyük konteyner taşımacılığına Tatvan müsait olup Genç ve Diyarbakır istasyonlarının ise elverişli hale gelmesi gerekir.
Konuyla ilgili bir örnek verelim:İran depreminde 150 konteyner prefabrik  evin Bingöl’den İran’a  trenle gönderilmesi söz konusudur.

 

 

GÖL TRENİ SEFERDE

 


ELAZIĞ - TCDD’nin Diyarbakır ile Elazığ’ın Sivrice ilçesi arasında sefer yapacak Göl Treni, ilk seferinde Sivrice’de törenle karşılandı. Göl Treni ile ilçeye Sivrice Belediye Başkanı DYP’li Hasan Karabulut’la giden TCDD 5. Bölge Müdürü Yaşar Tatlı, istasyonda düzenlenen törende trenin, yaz mevsimi boyunca, cuma, cumartesi ve pazar günleri Diyarbakır’dan saat 07.15’te, Sivrice’den de saat 19.15’te hareket edeceğini bildirdi.

Göl treni yaz seferinde

Aynı güzergah için minibüs fiyatlarının 8 YTL olduğuna dikkat çeken Tatlı, trende bilet fiyatının 3,75 YTL olduğunu, fiyatlarda, öğrenci, öğretmen ve yaşlılar için de yüzde 20 oranında indirim uygulanacağını söyledi. Sivrice Kaymakamı Samet Ercoşkun da ilçedeki turizm potansiyelini değerlendirmek istediklerini ifade etti. Bu konuda herkesin üstüne düşen görevi yapması gerektiğini belirten Ercoşkun, ‘’Herkes taşın altına elini koymasını bilmeli’’ dedi.dsöz

 

 

Batman

Batman    İl, Diyarbakır-Kurtalan demiryolu üzerinde bulunmakta ve demiryolu il içinden geçmektedir. Türkiye ulaşımının en ciddi problemlerinden birisi olan demiryolu raylarinin ve demiryolu taşımacılığının modernizasyonu ile ilgili sıkıntılar Batman İlini de ciddi bir biçimde etkilemektedir. Halen ilkel ve sağlıksız şartlara sahip demiryolları, düşük gelir seviyesine sahip insanların tercih ettiği bir ulaşım sistemidir.

Kurtalan-Siirt bağlantısı

 

Siirtte Demiryolu ile taşımacılık işlerlik kazandığı takdirde diğer malların nakliyesinde olduğu gibi tarım ürünlerinin de nakliye masraflarını karayoluna oranla düşüreceğinden bu bölge için yararlı olacaktır

Siirt Valisi Murat Yıldırım, 1944 yılında yapılan Haydarpaşa-Kurtalan Demiryolu'nun Siirt'e getirilmesi için 25 kilometrelik projeyi uygulamaya koyacaklarını söyledi.

Siirt Valisi Murat Yıldırım, Valilik binasında düzenlediği basın toplantısında 3 aylık icraatları ve bundan sonraki hedeflerini anlattı. Vali Yıldırım, 3 aylık süre zarfında çok sayıda görüşme yaptığını ve kentin önceliklerini tespit ettiğini belirterek, "Bunlar konu başlıklarıyla eğitim, sağlık ve ulaşımdır. Havaalanının açılması için girişimler başlatıldı. 30 personelin görev yaptığı havaalanımızda her türlü donanım mevcuttur ve küçük uçakların inişine müsaittir. Türk Hava Yolları ve DHMİ Genel Müdürleri ve Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım ile görüştüm. Onlara gerekli raporları gönderdim. Yaptığım çalışmaları sayın milletvekillerine de ilettim. Bu konunun takipçisi olacağım. Ulaşım alanında ağırlık verdiğimiz ikinci konu, 1944 yılında yapılan Haydarpaşa-Kurtalan Demiryolu'nun Siirt'e getirilmesidir. Bu konuda TCDD ve DLH Genel Müdürleri ile görüştüm. Yılda 10 bine yakın kişinin Haydarpaşa'dan Kurtalan'a geldiğini tespit ettik. Bu hattın Siirt'e uzatılması için 25 kilometrelik bir proje mevcuttur. Amacımız bu projenin hayata geçirilmesini sağlamaktır.

 

Kurtalan-Van bağlantısı

146 kilometre olan Kurtalan-Cizre Hudut Demiryolu Projesi, ülke imkanları dahilinde uygulamaya konulmalıdır. Sınır ticaret merkezlerinin oluşturulması ilimiz ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır"
Atatürk’ün  bir icraatı olarak 16 Kasım 1937 İrak ve İrak sınırlarına ulaşacak olan Diyarbakır-Cizre demiryolunun temeli atıldı.Sonrası.....Şu an Siirtliler de Kurtalan-Cizre bağlantısını isteyerek Atatürk’ün bu projesinin realize olmasını  belki de bu tarihi olayı bilmeden gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar.Kurtalan-Siirt-Cizre hudut demir yolunun açılması ilde tüccar cve snayicinin rekabet gücünü artıracaktır.Bu traseden Diuyarbakır ve Batman illeri de Irak ticareti açısından yararlanacaktır.
Ancak iyi bir alternatif olarak Kurtalan-Siirt-Van bağlantısı şu yararları getirir.:
a)Batman,Siirt çıkmaz sokaklıktan kurtularak İran-Orta Asya-Uzakdoğu trenyolunun birer durağı haline gelir.
b)Aşağıdaki Mardin-Diyarbakır bağlantısının kurulması ile Suriye-Ortadoğu-Mardin-Diyarbakır-Kurtalan-Siirt-Van-İran-OrtaAsya ve Uzak doğu uluslar arası transit taşımacılığı gelişir,Türkiye bu uluslar arası taşımacılıktan bir gelir kazandığı gibi GAP,batman,Siirt malları İran ve Uzak doğuya uzanır.Çinin tehdit ettiği 30 iş kolu bu bölgelerde realize olduğu takdirde Çinle rekabet edebilecek bir ortam ortaya çıkar,zira ucuz nakliye gündeme gelmiş demektir.
Burada bağlantının Kurtalan-Siirt-Tatvan –Van-İran-OrtaAsya-Uzak Doğu şeklinde modifiye olmasıyla Bitlis ve Muş bölgesinin de Irak-Suriye ihracatı söz konusu olabilir.(Bu bağlantının geri istikameti Van-Siirt-Kurtalan-Batman-Diyarbakır-Mardin-Suriye veya Irak şeklinde olacaktır)
Bu model Batman-Siirt bölgesinde yeşeren sanayii Ortadoğu,Uzak Doğu ve OrtaAsya’ya taşıyabilir.
Tilloda mermer,Şirvanda demir ve bakır yatakları vardır.Çin Türkiye’den otomotiv ve yan sanayi ürünleri,mermer,,demir ve bakır ürünleri ithal etmektedir.Demiryolu bu malların ihracına elverişlidir,ucuz nakliye getirir.Bu vesileyle geçmişte gündeme gelen Otomotiv sektörü Ortadoğu,Uzak doğu ve OrtaAsyapazarları için neden bölgede yapılmasın.Geçmişte Avrupaya yakınlığı ve nakliye ucuzluğu nedeniyle Marmara’da kurulan otomotiv sektörü değişen dünya konjöktürü ile neden burada kurulmasın.Çünkü bu devletlere nakliye ucuzluğunu yine Güneydoğu bölgesi sağlayacaktır.
Kurtalan çimentodan Irak’a günde bin ton çimentonun 40 kamyon ile  gönderildiği beyan edilmektedir.Şu anlık İran’a talebe rağmen yanıt verilememektedir.Ancak potansiyelin artışı buraya da ihracatı getirecektir.Şau an kamyonla yapılan ihracatların vagonlarla yapılması maliyet açısından daha uygun olacaktır.
Kısa vadede  Kurtalan-Siirt arası 20 km demiryolunun bağlanmasının il merkezinde toplu taşımacılık,nakliye maliyetini düşürmesi,esnaf,tüccar ve çeiftçinin rekabet gücünü artıracağı ifadeedilmektedir.

Kurtalan-Van arası arazi yapısı İsviçre alpleri ve Havza-Samsun arası araziye benzemektedir.Belirtilen yerlerde tren seferleri vardır.Havza-Samsun arası tren biraz yavaş gitmektedir.Bu altyapının iyi olmaması ile ilgilidir.Alplerde Davos’a tren daha seri gitmektedir.Bu ikinci örnek Kurtalan-Van arası için uygundur.Karayolu yapılması da yerinde olmakla beraber arazi yapısı demiryolu için daha uygun olacaktır.Alplerde trenle taşımacılıklı eğitim sistemini gözlüyoruz.Öğrenciler trenle başka yerleşim yerlerindeki okullara gitmektedir.Bu oluşum Siirt sonrası taşımalı eğitimi de kolaylaştıracaktır.

Singapur modelli Diyarbakır

Burada Diyarbakır’a  demiryolu taşımacılıkta ayrı bir rol de gelecektir .Nasıl ki Singapur Uzak doğuda deniz taşımacılığında kilit bir konumdadır .Demiryolları taşımacılığında da
a)       Diyarbakır –Samsun-Gürcistan(liman) ve Rusya  (Novorossisk limanı);Burada kombine taşımacılık yani demiryolu-denizyolu taşımacılığı söz konusudır. Yapılacak.Trabzon-Batum ve Trabzon-Tirebolu-Erzincan GAP demiryolu bağlantısıyla da sadece demiryolu ile Diyarbakır-Trabzon-Gürcistan  demiryolu taşımacılığı olacaktır.
b)       -Orta Doğu-Diyarbakır-Tatvan-İran -Orta Asya ve Uzak doğu bağlantısında   Diyarbakır Singapur konumunda bir istasyon haline gelecektir.
c)        Kars-Tiflis demiryolunun yapılmasıyla da Diyarbakır-Sivas-Kars-Tiflis-Rusya’ya sadece demiryolu taşımacılığı söz konusu olacaktır.
d)Diyarbakır-Adıyaman –Gölbaşı -Narlı bağlantısının yapılmasıyla Mersin ve İskenderun limanına varmak daha kısalacaktır.Yine Narlı-Adana üzerinden İzmir,İstanbul limanlarına ,Zonguldak limanına(gemiyle Gürcistan ve Rusyaya) gidilebilir.Ayrıca İstanbula demiryolu ile gidildikten sonra tüpgeçitle Avrupaya demiryolu ile gidilebilir.

Ulaşım yöntemleri aşağıda detaylı ele alınmıştır.

Karayolu ile de Diyarbakır Singapur modellidir.Yukarıda Ankara-Diyarbakır-İran veya Irak bağlantısını söyledik.Ayrıca Suriye-Mardin-Diyarbakır-Malatya üzerinden Ankara veya Samsuna,Gürcistan’a gitme de söz konusudur.

Mardin:

 

Demiryolu Ulaşım Altyapısı
                  İl içinde 142 km. Demiryolu mevcuttur. Demiryolu güzergahı doğudan batıya sınıra paralel olarak uzanır. İl topraklarına Şanlıurfa Ceylanpınar’ dan giren demiryolu sınırı izleyerek Suriye ve Irak’ a ulaşır. Ayrıca Mardin’ in Şenyurt kasabasından geçen bu yola 30 km. hatla bağlıdır.

Diyarbakır Mardin bağlantısı

 

Mardin - Diyarbakır demiryolu hazırlığı

 
T.C.D.D. Genel Müdürlüğü, Diyarbakır ile Mardin arasında yapılması düşünülen demiryolu hattı için fizbilite çalışması başlattı.Mardin'in Mazıdağı İlçesi üzerinden yapılması planlanan demiryolu hattı fizbilite çalışması Mazıdağı'da başlatıldı.
Bu amaçla Mazıdağı İlçesi'ne gelen TC.D.D'nin teknik heyeti, Mardin Vali Yardımcısı Kemal Kızılkaya ile Mazıdağı Kaymakamı Sami Pınarakar'la konu hakkında birer görüşme yaparak, çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Teknik heyette yer alan T.C.D.D. Ulaştırma Bakanlığı Daire Başkanlığı'dan uzman teknisyen Oralhan Kurşunat, 6. Bölge Müdürlüğü'nden Yol Müdür Yardımcısı Cevdet Polat, 66. Şube Şefi Hasan Durgay ve teknisyen Levent Eröz Mardin ve Mazıdağı İlçesi'nde 3 gün boyunca demiryolu fizibilite çalışması yapacakları ve hazırlayacakları raporu da Ulaştırma Bakanlığı'nın ilgili kurumuna sunacakları öğrenildi.

Fosfat Fabrikası faaliyete geçiyor

Mardin Vali Yardımcısı Kemal Kızılkaya, T.C.D.D'nin teknik heyetiyle ilgili bir açıklama yaptı. Kızılkaya, basına yaptığı açıklamasında şöyle dedi:
"Arkadaşların hazırlayacakları rapor, yapılması düşünülen Mardin-Mazıdağı-Diyarbakır demiryolu hattı önemli bir veri kaynağı olacak. Bu arada, Mazıdağı'da bulunan Etibanka ait Fosfat Fabrikası önümüzdeki günlerde faaliyete geçmesi bekleniyor. Bu fabrika üretilen fosfat madeninin demiryolu ile Diyarabakır'a nakli düşünülüyor. Bu bölgemizin kalkınması için çok önemli ve sevindirici bir olaydır."geskpres

 

Diyarbakır Mardin bağlantısının olması a) Haydarpaşa- Ankara Sivas-Malatya-Diyarbakır-Mardin –Nusaybin-sınır  
b)Samsun limanı-Sivas  yoluyla Malatya Diyarbakır-Mardin ve Nusaybin- Sınır bölgesi bağlantısı  olacak ve karşılıklı nakliye iletişimi sağlanacaktır. Yukarıdaki güzergah, mallarını Suriye ve Irak’a,Ortadoğuya bu şekilde ucuz olarak iletebilecektir. Bu güzergah atıl duruma gelmiş Mazıdağ fosfat tesisleri için de yeni bir umut kaynağı olacaktır. Tersi olarak da Suriye ve Irak da mallarını İstanbula veya Samsun limanıyla Gürcistana Rusyaya(Novorosisk limanı) iletmek mümkün olacaktır. Komşu ülke transit ücretleri bu yolun  dış kredi ile yapılma  maliyetini finanse edebilir. Bu finanslar orta vadeli katkılıdır. Acil dönemde dış kredi alınmalıdır. Bunun ilk ödemeleri için Diyarbakır istasyonun çevresindeki geniş bölge özel sektöre kiralanabilir,bu şekilde dış kredinin ilk ödemeleri sağlanır. Müteakiben Suriye ve Irak’a ihracat ve Suriye’den gelecek nakliyatla ödemeleri sağlanır,müteakiben de demiryolları taşımacılıktan kazanma dönemine girer.Bu bağlantı Suriyeyi memnun edecektir.Zira Suriye Avrupa ile Türkiye üzerinden bağlantı kurmak istemektedir.Bu husuta verilen bir demece bakalım
Ülkesinin Türkiye ile Araplar arasında köprü olduğunu ifade eden Suriye Başbakanı Muhammed Naci Otri, “Türkiye de bizim Avrupa’ya çıkış kapımız’’ dedi. Türkiye ile Suriye’nin sadece komşu değil, bir entegrasyon içerisinde olduklarını belirten Otri, “Bu güzel ilişkilerin dayanak noktası, ortak çıkarımızdır. Bu ortak çıkarlar ciddi kardeşliğe dönüşebilir’’ diye konuştu.
Diyarbakır-Mardin demiryolunun direkt bağlantısı olmaması nedeniyle demiryolundan Elazığ-Malatya üzeri dolambaçlı yol olmakta Diyarbakır’a karayolu ile çok yakın olan Nusaybin-Suriye sınırı 937 km,Diyarbakır-Islahiye-Suriye sınırı 542 km olmaktadır.
(Bilindiği üzere Diyarbakır-Nusaybin arası karayolu ile 1.5 saattir)
 Diyarbakır üzerinden İran’a  ,Orta Asya ve Uzak doğuya gidecek mallar eğer bu bağlantı olmazsa sadece Diyarbakırı;Batmanı ve Kurtalan’ı etkiler. Eğer Mardin- Diyarbakır bağlantısı olursa diğer GAP şehir  ürünleri de  Diyarbakır-Tatvan -İran ve Orta Asya’ya kısa yoldan gidebilir.

 

Güney demiryolu

GAP bölgesindeki mevcut demiryolu ağı, Türkiye-Suriye sınırına paralel giden Çobanbey-Karkamış-Nusaybin-Suriye mevcut hattından oluşuyor. Hattı kuzeye çekmek, bölgedeki başlıca kent merkezlerine bağlamak ve GAP yatırımlarına paralel bölgede oluşacak tarıma dayalı sanayi ürünlerinin ve fosfat madeni, kömür gibi kuru yüklerin potansiyeli gözönünde tutularak Güney Demiryolu Projesi geliştirilmiştir.
Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olan GAP bölgesine hizmet verilmesi ve Türkiye ile Irak arasında doğrudan demiryolu bağlantısının temini amaçlanıyor, planlanan bu hat kesiminde seyahat süresi 3 saat olacak. 2.4 milyar dolar olarak hesaplanan bu hattın yıllık 200 milyon dolarlık bir getirisi olacak.
       Yüksek standardlı ulaşım ve ekonomik bir taşımacılığı sağlamak için, Nizip-Birecik-Şanlıurfa-Viranşehir-Mardin-Nusaybin-Cizre-Irak sınırı (Habur) arasında olan hattın uygulama projesi planlanmıştır. Hattın Uzunluğu: 535 Km. Hat Sayısı: Çift Hat. Çekim Türü: Elektrikli. Proje Hızı: 200 Km/ h. Tünel Sayısı: 3 Adet. İstasyon Sayısı: 22 Adet

 

PROJE, DPT’YE TAKILDI

ŞANLIURFA - Şanlıurfa’ya demiryolu ulaşımının getirilmesi için başlatılan çalışmalar şimdilik DTP engeline takıldı. Geçtiğimiz yıl yaz aylarında Mürşitpınar-Suruç-Şanlıurfa demiryolu bağlantısıyla ilgili başlatılan hazırlıklar çerçevesinde projenin fizibilite etüdü hazırlandı.

Proje engele takıldı

Demiryolu projesinin bir an evvel hayata geçirilmesi için girişimlerde bulunan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası, TCDD Genel Müdürlüğü’ne konuyla ilgili yazı gönderdi. ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demirkol imzasıyla gönderilen yazıda, Güneydoğu Anadolu Projesi’yle birlikte Şanlıurfa’da başta tarım olmak üzere tüm sektörlerde hızlı bir yatırım artışı ve ilerleme yaşandığı ifade edilerek, nüfus artışı ve ulaşımda yaşanan darboğazlar sebebiyle Şanlıurfa’ya demiryolu bağlantısının zorunlu ihtiyaç haline geldiği bildirildi.dsöz

 

                Mardin ve çevresi demiryolları

Ağırlıklı olarak Mardin Serbest Bölgesi’ne hizmet vermesi amaçlanan “Mardin Serbest Bölgesi Demiryolu” ile ilgili etüt-proje çalışmaları, maddi yetersizlikler nedeniyle ülkenin makro ekonomik durumuna ve Mardin Organize Sanayi Bölgesi’nde kaydedilecek gelişmelere paralel olarak yürütülmesi.Mazıdağ fosfat tesisleriyle bağlantı. Demiryolu hattının 6,5 km uzaklıkta ve Organize Sanayi Bölgesi
içerisindeki “Mardin Serbest Bölgesi” ile baglantısının bulunmaması demiryolu gelişim
bileşeninde kısmen yeterlilik olarak degerlendirilmekte ve bu hattın çekilmesi durumunda,
ticaret hacminde önemli artışlar olacagı ve taşımacılık konusunda da gelecekte ortaya
çıkması muhtemel görülen problemlerin önlenecegi düşünülmektedir.
Görüldüğü üzere gerek Diyarbakır ve gerekse Mardin son derece az mesafeli organize sanayi -demiryolu bağlantısını yaptıramamanın ızdırabını yaşamaktadır.
Ancak bu noktada yerel yöneticilere düşen görevler vardır.Bunun için şu habere bakalım:
1.Manisa Belediye Meclisi toplantısında,  demiryolu projesine onay çıktı. Bir önceki meclis toplantısının en önemli gündem maddeleri arasında yer alan yeni stadyum ve Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ne getirilmesi düşünülen demiryolu projesi, imar komisyonunda görüşüldü ve gerekli imar düzenlemelerinin yapılmasına karar verildi. Belediye meclis toplantısında yeniden gündeme getirilen proje, oybirliğiyle kabul edildi.
2. Kayseri 1. Organize Sanayi Bölgesi ve Serbest Bölge için demiryolu hattı yaptırılacak. Kayseri Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, 7.4 kilometre uzunluğundaki demiryolu hattı ve terminal binası için proje ve keşif çalışmalarının sürdüğü bildirildi. Açıklamada, Boğazköprü Tren İstasyonu'na bağlanacak olan demiryolu hattından Serbest Bölge'nin de yararlanabileceği, konteynır taşımacılığıyla sanayicilerin ayda yaklaşık 1 trilyon lira tasarruf edebileceği bildirildi. Organize Sanayi demiryolu hattının bu yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor.

 

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı çalışmalarına göre:
Il sınırları içerisinde 142 km demiryolu agı bulunmaktadır.,il topraklarına Şanlıurfa-
Ceylanpınar’dan giren demiryolu, sınırı izleyerek Suriye ve Irak’a ulaşır. Ayrıca Kızıltepe Şenyurt
kasabasından geçen bu yola Mardin 30 km’lik bir hatla baglıdır.
Daha önceleri yolcu taşımacılıgına açık olan demiryolunda bugün için yolcu
taşımacılıgı yapılmamakta ve sadece yük taşımacılıgı şeklinde faydalanılmaktadır.
Suriye’deki 60 km’lik hattan sonra Irak’a geçiş yapılmaktadır. Ancak bu yol kapalı
bulunmaktadır.Suriye ile diyaloğun arttığı bu dönemde yol açılarak Suriyeye GAP malları taşıması yapılabilirBuradan Irak’a nakliye de yapılabilir.

 

Demiryoluna yatırım

1

 

 

Türkiye-Suriye sınırında yer alan ve 40 kilometre uzunluğunda bulunan demiryolunda, yenileme çalışmalarına yeniden başlandığı bildirildi.

 

2

 

Türkiye'nin İslahiye İlçesi ile Suriye'nin Meydan-ı Ekbez İstasyonu arasındaki 40 kilometrelik yol, 1914 yılında Sultan Abdulhamid zamanında yaptırılan tarihi Hicaz Yolu'nun önemli bir bölümü olması, yolun önemini arttırıyor. Tarihi yol, 90 yıldan beri yük ve yolcu taşımacılığında kullanılıyor. Bir yıl önce, yolda yapılan iyileştirme çalışmalarında 27 kilometrelik bölümde çalışmalar yapılmıştı. Yolun kalan bölümü için iyileştirme çalışmaları ise dün yeniden başladı. TCDD Adana 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin Köprülü, yaptığı açıklamada, Türkiye-Suriye arasındaki 40 kilometrelik demiryolunda dün başlayan iyileştirme çalışmalarının, 15 gün içerisinde tamamlanacağını söyledi. Köprülü, demiryolunda yapılan iyileştirme çalışmaları tamamlandığı zaman halen 40 kilometrelik hızla giden trenlerin hızının 95 kilometreye çıkacağını ifade etti. -TARİHİ HİCAZ YOLU- Gaziantep ve Kilis İl sınırları dahilinde kalan İslahiye-Meydan-ı Ekbez istasyonları arasındaki demiryolu 1914 yılında Sultan Abdulhamid zamanında yapıldı. Demiryolu üst yapı malzemeleri geçen 97 yıl içerisinde tamamen deforme oldu ve bu nedenle yol 95 kilometrelik hıza mukavemet edemediğinden bütün trenlere 40 kilometre hız uygulaması yapıldı. Türkiye'nin Ortadoğu'ya açılan iki demiryolu kapısından biri olan Meydan-ı Ekbez Sınır Kapısı'ndan günlük karşılıklı olarak iki yolcu treni ve dört yük treni sefer yapıyor. 15 Kasım 2005 tarihinde başlayan yolun yenileştirilmesi çalışmaları 15 gün içerisinde tamamlanacak ve toplam 1 milyon 32 bin YTL harcama yapılacak. Yolun yenileştirme çalışmalarında 120 işçi, 15 memur, 3 iş makinası, 3 yol makinesi, 10 küçük tip motorlu makinalan ve çeşitli karayolu araçları kullanılıyor. Demiryolunda çalışmaların tamamlanması sonucunda, demiryolu ile Suriye ve Ortadoğu ülkelerine ihraç ürünlerinin nakli daha hızlı ve güvenli olarak sağlanabilecek. omedya

 

 

 

 

 

Osmanlı rayları yenilendi
Osmanlı Devleti döneminde, Alman, İngiliz ve Finlandiyalı firmalar tarafından Anadolu'ya örülen ve Bağdat demiryolu hattının bu zamana kadar yenilenmeyen tek bölümü olan Gaziantep-Nusaybin hattı, tamamen yerli üretim ile yenileniyor.

TCDD 6. Bölge Müdürü Hasan Tahsin Köprülü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TCDD'nin 10 bin 800 kilometreyi bulan hat uzunluğuyla ülkenin ağır yük ve yolcu taşımacılığında önemli bir misyonu üstlendiğini söyledi.

Köprülü, demiryollarının uzun yıllar ihmal edildiğini, bu olumsuz tablonun 2003 yılından itibaren ''geliştirme ve hızlı trenlerin işletilmesi'' programlarıyla günün teknolojisine uyarlanmaya çalışıldığını belirtti.

Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı'nda tek ulaşım sistemi olan TCDD'nin Türk halkıyla adeta bütünleştiğini belirten Köprülü, ''Kuruluşumuz, yaklaşık 33 bin çalışanı, 7 bölge müdürlüğü, 7 liman müdürlüğü, 3 adet bağlı ortaklık, 3 tamirat ve travers fabrikası ile Türkiye'nin en büyük kamu kuruluşlarından biri olma özelliğini taşıyor'' dedi.

Hasan Tahsin Köprülü, TCDD Genel Müdürlüğü olarak altyapı ve vagon yenileme çalışmalarının sürdüğüne işaret ederek, şöyle devam etti:

''Hat yenileme çalışmalarını da ilk olarak 6. Bölge Müdürlüğü başlattı. Çalışmalar kapsamında sorumluluk bölgemizde, yaklaşık 100 yıl önce yapılan Nusaybin-Gaziantep demiryolundaki raylar yenileniyor. Bu raylar Alman-İngiliz, traversler de Alman ve Finlandiyalı firmalar tarafından yapılmıştı. Çalışmalar etap etap devam edecek. İlk olarak 60 kilometrelik bir bölümün yenilenmesi hedefleniyor. Şimdilik 27 kilometrelik hat, tamamen Türkiye'de üretilen ray ve traversler ile yenilendi. Gelecek yıl sonuna kadar 140 kilometrelik eski hattı tamamen yenilemiş olacağız.''

Köprülü, Osmanlı döneminde yapılan ve bugüne kadar yenilenmeyen rayların kullanılamaz hale geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım, geçtiğimiz günlerde çalışma yapılan bölgede incelemede bulundu. Sayın Bakan, inceleme sırasında demiryollarının ileriye dönük çalışmalarını planlı ve programlı bir yönetim anlayışıyla yaptıklarını, uzun yıllar ihmal edilen demiryollarının yapımının uzun zaman almasına karşın belirlenen en kısa sürede tamamlanmasının hedeflendiğini ifade etti. Bizler, kısa zamanda sorunların ortadan kaldırılması gayretinde olacağız.''

Köprülü, hattaki yenilenmeyle trenlerin hızının da artacağını ifade etti. Eski hatta 20 kilometre olan trenin hızının 120 kilometreye çıktığını belirten Köprülü, ''Yenilenen hatta hız kapasitesi yüzde 500 arttı. Bu sayede yolcularımız yakınlarına, ithal ve ihraç ürünler de yerine daha çabuk ulaşabilecek'' dedi. İnternethaber

 

 

GAP Denize Ulaşamıyor
Irak sınırından başlayıp Nusaybin - Şanlıurfa - Diyarbakır'ı geçerek Mersin ve İskenderun'da denize ulaşacak GAP Demiryolu projesi, programdan çıkartıldı. Kredi bulunduğu halde demiryolunun programdan çıkartılmasına bölgedeki girişimciler tepki gösterdi.


sanliurfa.com
31/12/2003    


BİA (Şanlıurfa) - Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) İdaresi Başkanı Muammer Yaşar Özgün, GAPSAN Tekstil Fabrikası’nda Şanlıurfalı sanayici ve işverenlerle bir araya geldi.

İş çevrelerinin GAP Demiryolu Projesi ile ilgili sorularını Özgün, projenin iptal edildiğini söyleyerek yanıtladı.

Şanlıurfa Genç İşadamları Derneği (ŞUGİAD) Başkanı Mehmet Ertekin, Özgün’ün açıklamasına tepki gösterdi, “Dış kredi bulunduğu halde projenin iptal edilmesi bizleri şaşırttı ve üzdü” dedi.
Ertekin, demiryolu projesinin devreye girmesiyle, bölgenin ulaşım altyapısının sorunsuz hale geleceğini, kara, hava, demiryolu ve deniz ulaşımı ile entegre kalkınma projesinin, "entegre ulaşım altyapısına" kavuşacağını belirtti.

Özgün ise, projenin iptal edilmesini kaynak sıkıntısı ile gerekçelendirdi.

İspanya kredi vaat etmişti

İspanya Hükümeti, 2001’de Türkiye'nin yürüttüğü en büyük entegre bölgesel kalkınma projesi GAP'ı iki yerden denize ulaştıracak olan “süper demiryolu” için gerekli 1 milyar dolarlık finansmanın tamamını karşılayabileceğini, Ulaştırma Bakanlığı aracılığıyla Türk hükümetine bildirmişti.

İspanya, bölgenin ulaşım ve ticaretini uluslar arası alana taşıyacak yatırımı İspanyol firmalarının üstlenebileceğini de hükümete bildirdi. İki ülke hükümetleri, ortak çalışma grubu oluşturmayı kararlaştırdı.

Ancak, iki ülke arasındaki çalışmaların ortak zemine oturtulması yönünde gerekli girişimlerde bulunulmadı.

Proje tamamlanmıştı

Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaat Genel Müdürlüğü, GAP Demiryolunu 2001 yılı yatırım programına aldı. GAP olarak adlandırılan, Narlı-Toprakkale (Kömürler-Osmaniye) ve Nizip-Birecik-Şanlıurfa Demiryolu hatlarının dış kredili olarak gerçekleştirilmesi planlandı.

GAP Bölgesini ulusal demiryolu ağına bağlamak ve Kömürler-Osmaniye arasındaki çok düşük standartlı demiryolunun standartlarını yükseltmek amacıyla iki kesimde uygulama projeleri tamamlandı. Toplam 137 km uzunluğundaki demiryolu projesi, GAP bölgesini Ulusal Demiryolu ağına bağlamak amacıyla planlandı.

Proje yüksek standartlı düşünülerek 200 km/saat hız yapılacak şekilde projelendirildi. Yaklaşık 73 km uzunluğundaki demiryolu projesi mevcut hattın trafiğinin çok sıkışık ve düşük standartlı olması nedeniyle darboğazı aşmak üzere planlandı.

Bu projedeki en önemli yapı 10 km uzunluğundaki Ayran Tüneli olup, proje maliyetini etkileyen en önemli unsur olarak belirlendi. Projenin toplam maliyeti ise 600 milyon Amerika Birleşik Devletleri (ABD) doları olarak hesaplanmıştı. (BB)

.....

.....
 

 

Bitliste Demiryolu ve Göl Ulaşımı:
                Avrupa’nın ortadoğu bağlantısını sağlayan önemli  demiryollarından  biri Bitlis’ten geçmektedir. İstanbul’dan kalkıp Eskişehir-Ankara-Sivas-Malatya-Elazığ istikametinden gelen demiryolu Tatvan ilçesinde sona erer. Buradan feribotlarla yüklenen vagonlar Van iline aktarılır. Oradan da yine demiryolu kanalı ile İran’a ulaşır.
                Van Gölü’nde vagonların feribotlarla taşınmasına başlandıktan sonra Tatvan, bir aktarma noktası olmaktan çok demiryolunun sürekliliğini sağlayan bir bağlantı noktası işlevini yüklenmiştir. Halen Tatvan ilçesinde TCDD Van Gölü Feribot İşletmesi Müdürlüğü’ne ait 4 adet feribot, Tatvan-Van arasında yük ve yolcu taşımacılığı yapmaktadır.

Bitlis-Muş çevresi demiryolları

Bölge organize sanayi ve tarım yönüyle geliştirildiğinde,mevcut madenlerin değerlendirmesiyle  de transport önem kazanır.Ulaşılacak merkezler ve yöntemler:
a)İran-OrtaAsya-Uzak doğu(İran taşımacılığında anlatıldı)
b)Avrupa::Bingöl-Malatya bağlantısından sonra
  i)Mersin ve iskenderun limanına nakliye     ii)Sivas-Amasya-Samsun limanına gidilecek,buradan gemiyle boğazlardan geçilerek yola devam edilecektir.
Samsun limanı Avrupaya transportun yanısıra, Rusya(Novorossisk limanı) veya Gürcistan limanlarına da kombine taşımacılık yapılabilir, yani demiryolu taşımacılığını takiben denizyolu taşımacılığı bağlantısı kurulacaktır.
c)Suriye-Irak:Bingöl-Malatya bağlantısından sonra Nusaybin’e demir yolu ile gidilebilir.
Ancak Tatvan-Kurtalan bağlantısı ve Mardin-Diyarbakır bağlantısı olursa daha kısa şekilde nakliye olabilir.

Muş havaalanı Dışhatlar terminali:
Muş havaalanının  dış hatlara açılmasıyla Muş-Bitlis  bölgesinde kış turizmi,doğa ve tarih turizmine büyük katkı olur.Detay Turizm kısmında ele alınmıştır.

Tatvan-Van deniz otöbüsü
Tatvan-Van arası deniz otobüsleri uygulaması çok yararlı olacaktır.Bu vesileyle ulaşım kısa sürede realize olacak,iller arasında iletişim kolaylaşacaktır.

Adıyaman-Mersin(Avrupa) ve Adıyaman-İran-Uzakdoğu,OrtaAsya bağlantısı;
 Adıyaman-Suriye veya Irak bağlantısı
İran-Van-Kurtalan-Diyarbakır-Adıyaman-Gölbaşı-Narlı-İskenderun veya Mersin Limanı:
Kurtalan-Van –İran bağlantısının Uzakdoğu,OrtaAsya istikameti için önemini vurgulamıştık.Bir de Uzak doğu,İran,Orta Asya’nın Akdenize ulaşmak ve buradan denizyolu ile Avrupaya ihraç yapmak istediğini yani kombine taşımacılık yapmak istediğini düşünelim.Bu noktada Türkiye’nin transit taşımacılıktan önemli kazancı olacaktır.Belirtilen trase Akdenize İran,Ortasya ve Uzakdoğunun bağlanmasında en kısa istikamettir.Ayrıca çıkmaz sokak durumuna giren Adıyaman’ın da Akdeniz ve Avrupaya ihracat yapması mümkündür,aynı zamanda Adıyaman mallarının da  Diyarbakır-Mardin üzerinden Suriyeye veya Irak’a veyahut Narlı-Gaziantep üzerinden Suriye ve Irak’a ; Diyarbakır-Kurtalan Van üzerinden İran’a,Uzakdoğuya ve Ortaasyaya ihracı söz konusu olacaktır.Ayrıca her tarafı demiryolları ile çevrilmiş Adıyaman’ın kötü bir niyet olmadığı halde sanki cezalandırılıyormuş intibaına itilmemesi,rencide edilmemesi sağlanacaktır.Bu trasede harcanacak maliyet ,ihracat  ile kat kat sağlanacaktır.

Kilis’in Elbeyli İlçesi’nde, Suriye sınırına sıfır noktada bulunan ve 27 yıldır kapalı olan Çobanbey Tren İstasyonu’nun yeniden açılması için çalışma başlatıldı.
Kilis Valiliği tarafından hazırlanan projenin değerlendirilmesi amacıyla Kilis’e gelerek incelemelerde bulunan Devlet Demir Yolları Adana 5. Bölge Müdürü Yaşar Tatlısu, Çobanbey Tren İstasyonu’nun açılması için fizibilite çalışmaları yaptıklarını ve hazırlanan raporun Kilis açısından olumlu olduğunu söyledi.

Adıyaman-İstanbul-Avrupa bağlantısı veya Adıyaman-Zonguldak (gemiyle ) Novorosssik limanı(Rusya) veyahut Gürcistan bağlantıları
Adıyaman-Gölbaşı-Narlı -Adana’ya geldikten sonra
a)Ulukışla-karaman-Afyon İzmir(gerekirse gemiyle Avrupa) veya  Afyon-Eskişehir-İstanbul (tüpgeçit veya feribotla)Avrupa.
Bu yol Uzakdoğu,İran,OrtaAsya mallarının Van-Kurtalan-Diyarbakır-Adıyaman üzerinden Avrupaya gitmesi anlamına gelir.
b)Ulukışla-Kayseri-Çankırı-Zonguldak (gemiyle Rusya veya Gürcistan’a)
Adıyaman-Gölbaşı-Malatya-Sivas-Zile-Turhal-Amasya Samsun tren istikameti de Samsun limanına gelmek,buradan denizyolu ile Gürcistan ve Rusyaya gitme işlevini verebilir.
c)Narlı’dan sonra-Gaziantep-Suriye bağlantısı söz konusu olabilir.
Not:Diyarbakır-Trabzon ve müteakiben de Batum demiryolu bağlantısının yapılmasından sonra Adıyaman ,Diyarbakır üzerinden sadece demiryolu ile Gürcistan ve Rusya’ya nakliyede bulunabilir.

 

                - -
İstanbul- Gaziantep arasında blok tren seferleri başlıyor

İstanbul- Gaziantep, Mersin- Gaziantep hatlarında hizmet vermeye hazırlanan Ar-Gü, 30 yeni vagon daha satın alarak demir yollarında 130 vagonluk kapasiteye ulaştı.
Aralık ayından başlayarak, İstanbul- Gaziantep arasında haftada bir tren seferlerine başlayacak olan AR-GÜ, Mersin- Gaziantep arasında da haftada iki blok tren çalıştıracak.
Mersin limanından gerçekleştirilen ihracat ve ithalat yüklemelerime de hız kazandıracak olan AR-GÜ Bok tren taşımacılığı ekonomik koşulları sayesinde yük sahiplerine önemli faydalar sağlıyor.

Suriyeye taşımacılık

Demiryolları Türkiyeyi  Suriye ve Irak’a bağlamaktadır.Bölgede yılda 1.1 mlyon ton/km olan yük taşımacılığı 50 milyon ton/km’e yükselecektir.Bu noktadan gerek GAP’ın Türkiye iletişimi ve gerekse uluslararası taşımacılık yönünden demiryollarının revizyonu,Nusaybin’de yükleme-boşaltma tesisleri önem kazanacaktır
Demiryoluyla aşağıda belirtilen sınır geçişleri ile doğrudan uluslararası yük taşımacılığı yapılması mümkündür.
Kapıköy sınır bağlantılı, İran'a ve İran ilerisindeki Orta Asya ülkelerine,
İslahiye sınır bağlantısı ile Suriye'ye ve Suriye üzerinden Irak'a,
Nusaybin sınır bağlantısı ile yine Suriye'ye ve Suriye üzerinden Irak'a gidilebilir

 

Resmi verilere göre Ortadogu ve Yakındogu’ya yapılacak demiryolu taşımaları, Türkiye, Iran, Suriye,
Ürdün ve Lübnan’ın üyesi oldugu CMO (Ortadogu Demiryolları Konferansı) Ortak Anlaşması
ve Avrupa-Asya Tarifesine (TEA) göre yapılmaktadır.
Ülkemiz sınırları içinde kalan Islahiye-Meydanekbez demiryolu hattı ile Suriye’ye
bu ülke üzerinden Ürdün’e, Nusaybin-Kamışlı-El Yaroubieh (Irak) demiryolu hattı ile de
Suriye’ye ait istasyonlara ve Irak’ta Bagdat ve Basra’ya kadar taşıma yapılabilmektedir.
Ancak, Suriye Hükümetinin 08.04.1982 tarihinde aldıgı tek taraflı bir kararla Nusaybin-
Kamışlı-El Yaroubieh demiryolu hattı taşımalara kapatılmıştır. Bu karar sonucunda,
Nusaybin-Kamışlı hattından Suriye ve Irak’a yapılan taşımalar durdurulmuştur.
1997 yılında Islahiye-Meydanekbez demiryolu hattı ile Türkiye’den Suriye’ye 252.563
ton, Suriye’den Türkiye’ye ise 181.284 ton taşıma yapılmıştır. 1998 yılının 11 aylık
döneminde ise demiryolu üzerinden sözkonusu ülkeden yapılan ithalat 136.257 ton,
sözkonusu ülkeye yapılan ihracat ise 68.642 ton olarak gerçekleşmiştir.
Suriye makamları, 1997 yılı ikinci yarısından itibaren Irak ile Suriye arasındaki Al-
Waled Sınır kapısının yük ve yolcu taşımacılıgına açılması sonrasında Nusaybin-Kamışlı
demiryolunun trafige açılması amacıyla TCDD nezdindeki girişimlerini yogunlaştırmıştır.
Suriye makamları 13 Kasım 1997 tarihinde, bu hattın açılması halinde Suriye’den ülkemize
ve ülkemizden Suriye’ye mazot, çimento, tahıl ürünleri başta olmak üzere karşılıklı toplam
1.000.000 ton mal taşımacılıgı yapılabilecegini belirtmiştir. Ancak, sözkonusu hattın henüz
uluslararası trafige açılması güvenlik nedeniyle uygun bulunmamıştır.
Türkiye-Suriye arasında yolcu taşımacılıgı Islahiye-Meydanekbez üzerinden
Haydarpaşa-Halep-Haydarpaşa arasında haftada bir gün işletilen Toros Ekspresi ile
yapılmaktadır. Suriye Demiryolları Idaresi (CFS), sözkonusu tren seferlerinin Şam’a kadar
uzatılmasını önermiştir. Konuya ilişkin olarak TCDD ve CFS yetkilileri arasında 02.07.1999
tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen görüşme sonucunda, Toros Ekspresinin Istanbul-Şam
seferine başlaması hususu üzerinde mutabakata varılmıştır. Söz konusu seferler, 15.05.2000
tarihinden itibaren başlamıştır. Toros Ekspresinin Ankara üzerinden işletilmesi ise bu
kesimdeki tren trafigindeki yogunluk nedeniyle uygun görülmemektedir.
Öte yandan, Suriye, kendi talebi üzerine 10.06.1979 tarihinde kapatılan Çobanbey-
Karkamış hattının tekrar açılmasını talep etmiştir. TCDD, 1979 yılından bugüne taşıma
yapılmaması dolayısıyla bakımsızlıktan kullanılamaz duruma gelen hat ve tesislerin onarımı
için gerekli finansmanın bulunmasına yönelik çalışmalara devam etmektedir. Öte yandan,
Islahiye ile birlikte Nusaybin’in de açılması ile Karkamış-Çobanbey hattının açılmasına gerek
kalmayabilecektir.
Diger taraftan, Suriye ile sınır ticaretinin gelişmesi durumunda, TCDD’nin taşımalarını
önemli ölçüde artıracagı degerlendirilmektedir.
Suriye ile diyaloğun artması ile demiryolları ile Suriye ve Irak ticareti ve ucuz nakliye artacaktır.Boğazda tüp geçitin yapılmasıyla da Suriye ve Irak’ın demiryolları ile Avrupaya bağlantısı da olacaktır.
Suriye ile demiryolu transit taşımacılığında sorunlar çözülme durumu ortaya çıkmıştır.
Bakan Tüzmen, Suriye ile ticari imkanları artırmak istediklerini vurguladı ve bu konuda bazı somut adımlar atılmasının zamanı geldiğini söyledi. Bakan Tüzmen, ‘’Ama şu vergileri biraz aşağı doğru çekmemiz lazım. Transitteki demiryolundaki vergileri şöyle karşılıklı olarak aşağı çekelim, yatırımları artıralım, iki ülkenin çalışmasına iyi bir gaz verelim beraberce. Zaten akrabalar arasında sınır falan olmuyor. Şu ekonomik sınırları tamamiyle kaldıralım, tamamiyle serbest ticaret yapalım’’ diye konuştu.

 

 

 

Suriye’ye hava taşımacılığı
Mutabakat zaptında Suriye'den Türkiye'ye İki yeni hava koridoru tespit edilecektir.Gerektiğnde Güneydoğu Suriye bağlantıları bu yolla yapılabilir.2005 yılında Gaziantep havaalanı uluıslararası taşımacılığa açılacaktır.Bu olsys ticari açıdan katkıda bulunacaktır.

Irak taşımacılığı

3 yıla yakın süredir,Nusaybin’den Suriye topraklarına oradan Irak’a mUsul ve Bağdat’a giden tren vardır. IRAK’a petrol taşımacılığı tankerlere getirilen tonaj sınırlaması nedeniyle demiryoluna kaydı.uzanan demiryolu 1913’de hizmete açılmıştır.Kesintilerden sonra devreye girmesi sevindiricidir.
                Irak olayları dolayısıyla haftada sefer sayısı 4’den 5’e çıktı.Suriye üzerinden Irak’a demiryolu alt yapı yetersizliği yüzünden Nusaybin-Cizre üz Nusaybin-Cizre üzerinden dfemiryolu projesi gündemdedir.
                Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz, Devlet Demiryolları'nda 30-40 yıldır el sürülmeyen hatlar olduğunu belirterek, "Hatta Nusaybin-Cizre hattına 100 yıldır el sürülmemiş." dedi.
Cizre’den Irak sınırına kadar yapılması planlanan demiryolu hattı için harekete geçildi. 230 milyon dolara malolacak demiryolu, Habur’dan geçerek Zaho’ya ulaşacak. Bu arada Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı’nın güvenliğini sağlayan özel şirketin, dönüş yolunda kamyonlara da eşlik etmesi üzerinde duruluyor...

TCDD, Irak'a 6 ayda 100 bin ton yük tasidi
Yük tasiyan Türk kamyonlarina yapilan saldirilarin ardindan, geçen ay trenle Irak'a yük tasinmasinda patlama yasandi.

Irak'a yük tasiyan Türk kamyonlarina yapilan saldirilar, trafigi demiryollarina kaydirdi. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollari'nin (TCDD) son bir ayda Irak'a tasidigi yükte adeta patlama yasandi. Temmuz ayinda tasinan yük miktarinda, Haziran ayina göre yüzde 40 oraninda artis meydana geldi.
TCDD Genel Müdürlügü verilerine göre, son alti aylik dönemde Irak'a 3 bin 364 vagondan olusan 160 trenle 100 bin 692 ton yük tasindi. Son bir ayda ise 32 tren seferiyle toplam 23 bin 640 ton yük Irak'a gönderildi.
En fazla çimento tasiniyor
Demiryolu kullanilarak Türkiye'den Irak'a çimento, alçi, alçi tasi, islenmis petrol, demir, çelik, boru, tekstil, bugday, seker, bisküvi, çay, meyve suyu ve su gibi maddeler tasiniyor. Son dönemde ise Irak'ta meydana gelen olaylar nedeniyle tren seferlerindeki aksamalar meydana geldigi ve yük birikmesi olustugu ögrenildi. Yük birikmesinin bir baska önemli nedenin ise Suriye ve Irak demiryollarinin ihtiyaca cevap verememesi oldugu kaydedildi.
Tren yari yariya ucuz
TCDD verilerine göre, trenle 20 ton yük Mersin'den Musul'a 573 euro'ya tasinirken ayni yük bir tirla bin 200 euroya tasiniyor. Türkiye'nin her tarafindan Irak'a gitmek üzere demiryolu ile gelen vagonlar, Narli-Gaziantep-Nusaybin hattini kullanarak Irak'a gidiyor. Demiryolu hattinin Türkiye'deki son istasyonu Nusaybin. Nusaybin'den sonra 81 kilometre Suriye demiryolu hattini kullanan Türk trenleri, toplam 735 kilometre yol katederek Bagdat'a ulasabiliyor.

 

irak’a nakliyat sorunlari

Türk şöförleimin öldürlmesi Irak’a nakliyeyi sorun haline getirdi

Batman Şoförler ve Otomobilciler Odası 2. Başkanı Reşit Yaşar, Irak’ta güvensiz ortam nedeniyle Batmanlı şoförlerin Irak’a gitmeme kararını aldığını belirterek, “Can korkusu nedeniyle boş oturmayı tercih ediyorlar” dedi. Kamyoncular garajında basın açıklaması yapan Batman Şoförler ve Otomobilciler Odası 2. Başkanı Reşit Yaşar, kentte bulunan 300 civarındaki kamyoncu esnafının, yük olmasına rağmen Irak’a gitmeme kararını aldığını söyledi. Basın açıklamasından önce, Irak’ta öldürülen meslektaşlarını anan şoförler, 1 dakika saygı duruşunda bulundu. Fiyatlardaki artışın şoförleri bu kararından caydıramadığını da ifade eden Yaşar, bölge odaları olarak geçen hafta dile getirdikleri taleplerinin gerçekleşmesini istedi. Sınır kapılarının hantal bir yapıda olduğunu kaydeden Yaşar, öncelikli bu sorunun giderilmesini ve sınır kapılarında Şoförler Konfederasyonu’na bağlı bir temsilciliğin açılmasını istediklerini söyledi.
Türk şoförlerin Musul’a kadar gideceği bir uygulama yapılmasını isteyen Yaşar, “Musul’da ortak bir tampon bölge kurulsun. Şoförlerimiz yüklerini Musul’da boşaltsın. Musul’dan sonraki yükleri Iraklı şoförler taşısın. Musul kentine kadar, konvoy güvencesi verilsin” dedi. Şoförlerin savaşa gitmediğini söyleyen Yaşar, “Herkes ekmeği, çoluk çocuğunun nafakası için çalışıyor. Irak’a giden Türk şoförleri, adeta 4 tekerlekli tabutla hareket ediyorlar” diye konuştu.
Yaşar, hükümetin Irak’a gidecek şoförler için can güvenliğini sağlamasını istedi. Batmanlı şoförler, Habur Köprüsü’nden geçtikten sonra ölüm damarının harekete geçtiğini ve çok korktuklarını belirttiler. Kamyoncular, “Bir parça ekmek kazanacak gücümüz kalmadı” diye konuştular. Batmanlı şoförler, can güvenliği sağlanmadığı sürece Irak’a gitmemekte kararlı olacaklarını sözlerine eklediler. 

Çözüm olarak

 

Hükümet, yıllık 1.5 milyar dolarlık Irak ihracatının güvenliği için üç aşamalı bir plan hazırladı. Zaho ve Musul'da depolar kurulacak. Yükler, demiryoluyla Irak'ın içine dağıtılacak. Hattın güvenliği için peşmergelere teklif götürüldü

Irak'taki rehin alma olaylarının artması ve Türk işçi Murat Yüce'nin vahşice öldürülmesi üzerine hükümet, Irak'a ticaretin daha güvenli ve düzenli yapılması için harekete geçti. Dışişleri Bakanlığı'nın öncülüğünde yapılan ortak çalışmaya, Dış Ticaret Müsteşarlığı, İçişleri ve Ulaştırma Bakanlığı, Uluslararası Nakliyeciler Derneği ve TOBB olmak üzere ilgili kuruluşların temsilcileri katıldı. Toplantıda yıllık 1.5 milyar dolarlık bir pazar olan Irak'a ihracattan vazgeçilmesinin söz konusu olmadığı konusunda görüş birliğine varıldı. ABD'ye gıda maddesi sevkıyatının durdurulması halinde, 1.5 milyar dolarlık pazarının yarısının kaybedileceğine dikkat çekildi. Irak'a ihracatın durdurulması halinde bunun 60 bin kamyon şoförü ve ailelerinin gelir kapılarının kapatılması anlamına geleceği de ifade edildi.

Irak'ta son günlerde Türk şoförlerin rehin alınması ve öldürülmesinin ardından bu ülkeye ihraç edilen ürünler Iraklılar'a ait kamyonlarla taşınmaya başlandı. İhraç edilen ürünlerin bir kısmı Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde Irak plakalı kamyonlara aktarılarak, bu ülkeye gönderiliyor. Bir kısım malların da Zaho'da kurulan aktarma istasyonlarına sevk edilerek oradaki istasyonlarda depolanması ve buradan diğer kentlere taşımacılığın Iraklı nakliyecilerce sağlanması planlanıyor.

ZAHO VE MUSUL'A AKTARMA İSTASYONU

Görüş birliğinden sonra güvenli sevkıyat için üç aşamalı bir plan hazırlandı. Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk kamyoncuların güvenliğini sağlayacak önlemler paketini AKŞAM'a anlattı. Devlet Bakanı Tüzmen, Türk kamyoncuların can güvenliği için Zaho ve Musul'da iki depo kurulmasının planlandığını açıkladı.

- Buna göre Türk kamyoncular, Türkiye'den aldığı yükleri, konvoylar halinde Zaho ve Musul'daki depolara götürecek.

- Türk kamyonları, direnişin yoğun olduğu Felluce başta olmak üzere başka bölgelere gitmeyecek. Yüklerini burada boşaltıp, Türkiye'ye dönecek.

- Zaho ve Musul'daki depolardan nakliyatı, Iraklı ve Amerikalı taşıma şirketleri yapacak.

- İki depolama, aktarma ve konaklama merkezinin oluşturulmasını Dış Ticaret Müsteşarlığı organize edecek.

MUSUL'DAN SONRA TRENLE SEVKIYAT

Güvenlik tedbirlerinin üçüncü ayağını ise karayolu yerine demiryollarının devreye sokulması oluşturuyor. Türkiye ile Irak arasındaki tren seferlerinin henüz başlamamış olması nedeniyle Türk kamyoncuları Irak'a geçirdikleri yüklerini bölgede daha etkin hale getirilecek tren istasyonlarına bırakacak. Buraya bırakılan yükler trenler aracılığı ile Irak'ın iç bölgelerine ulaştırılacak.

Bakan Tüzmen, 'Sadece karayolu ile yapılan ticaretin büyük riski vardı. Bu nedenle demiryollarını da devreye sokmak zorundayız. Bizim bölgeye büyük ihracatımız var. Bunun için gerekirse iki ülke arasında tren seferlerine başlanmasına yönelik projeyi de en kısa sürede devreye sokabiliriz' dedi.

 
PEŞMERGELERKORUYACAK

Kamyoncuların güvenli seyahati için hazırlanan eylem planının ikinci aşamasını ise yol güvenliğinin artırılması oluşturuyor. Dışişleri Bakanlığı, Türk kamyoncuların nakliyat yolu olarak kullandığı bölgelerdeki güvenlik tedbirlerinin artırılması için ABD ve Irak güvenlik birimleri ile temasa geçti. Kuzey Irak'ta ise IKYB Lideri Celal Talabani ve IKDP Genel Başkanı Mesut Barzani'ye Türk kamyoncuların güvenliğinin sağlanması için teklif götürüldü. ABD'nin Irak'taki güvenlik güçleri komutanlığı da, bölgedeki güvenlik tedbirlerini artırma konusunda söz verdi. Kamyoncular, Amerikan ve Iraklı güvenlikçilerle temasa geçerek yol güvenliği konusunda bilgi almak zorunda kalacak.

 

Suriye hükümetinin, demiryolu ile Irak’a mal taşınmasına getirdiği sınırlamayı kaldırması bu ülkeye ihracat yapan firmaları sevindirdi.
Gelişmeyi değerlendiren Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen son kararın Irak’a yönelik ihracatı da olumlu etkileyeceğini söyledi. Şam yönetimi, 14 Eylül’den bu yana Türk şirketlerinin Irak’a akaryakıt ürünleri taşımasına izin vermiyordu. Kamu kuruluşlarını kapsamayan yasağa gerekçe olarak ise “Kaçakçılık vak’alarında Türk firmalarının ismi sık sık geçiyor. Tedbir olarak demiryolu geçişlerini sınırlandırdık.” ifadeleri kullanılmıştı. Tüzmen, Suriye demiryolunun yeniden taşımaya açılması için hükümet nezdinde girişimlerde bulunduklarını ve bundan da olumlu netice aldıklarını söyledi. Tüzmen, “Nakliyeye getirilen kolaylık aynı zamanda taşımacılıkta yaşanan sıkıntıları da belli oranda azaltacaktır. Gelişmeleri takip ediyoruz. Yeniden başlayan seferler çerçevesinde ilk yük treni Türkiye sınırından çıktı.’’ dedi

 

 

İran ve Orta Asyaya demiryolları taşımacılığı

Prof.Kaynak’ın çalışmasına göre:
Avrupa-Asya Kara Köprüsü ( Euro-Asian Land Bridge } adı altında Avrupa'dan Orta Asya'yı geçerek Doğu Asya'ya ulaşımını sağlayan yeni bir proje ortaya atılmıştır. Böylece, TEN ve Pan-Avrupa ile Trans-Asya koridorları birbirine bağlanmış olmaktadır. Bu koridorlar aynı zamanda şu güzergahlarla da uyuşmaktadır :
a. Trans-Sibirya Koridoru ( Moskova-Pekin ),
b. Trans-Asya Kuzey Koridoru ( Kiev/Moskova-Lianyungang },
c. Trans-Asya Orta Koridoru / İpek Yolu ( İstanbul-Ankara-
Tebriz-Tahran-Meshed-Taşkent-Almatı-Aktogay-Druzhba-
Alashankov-Lianyungang ),
d. Trans-Asya Güney Koridoru ( İstanbul-Ankara-Tebriz-Tahran-
Karman-Zahidan-Hindİstan-Nepal-Srİlanka-Bengladeş-Myanmar-Tayland )

                 GAP bölgesini birinci derecede Trans-Asya Orta ve Güney koridoru ilgilendirir.Yani GAP’dan İran’a ,BDT,Hindistan ve Tayland’a mal taşımak mümkündür.
Türkiye -İran arasında Kapıköy sınır garı vardır.Kapıköy sınır bağlantılı, İran'a ve İran ilerisindeki Orta Asya ülkelerine ve Uzak doğuya trenle nakliye söz konusudur.GAP malları Diyarbakır-Elazığ - Tatvan üzerinden iletişimi yapabilir.Diyarbakır-Kapıköy(İran) sınırı 649 km.dır.Trenle İran’a gidince trenle yola devam edilebileceği gibi Berderabbas limanından gemiyle Uzak doğu ülkelerine kombine taşımacılık mümkündür. GAP ve Bitlis bölgesi , malları İran üzerinden denize açılıp uzakdoğuya denizyolu ile yani kombine taşımacılıkla da götürülebilir. Berderabbas limanı çift hatlı modern demiryolu ile Tahran'a bağlanmıştır
                İrandan Suriyeye geçiş olabilmektedir. İran ile Suriye arasındaki demiryolu bağlantısı, ülkemizi transit geçerek Tahran-Şam arasında haftada bir gün çalışan yolcu treni ile sağlanmaktadır. Söz konusu tren Şam-Tatvan arasında pulman vagonlarla, Van-Tahran arasında kuşetli vagonlarla teşkil edilmektedir.
                Suriyeye geçiş buradan Tatvan-Bitlis bölgesi için pratik olabilir. Ancak Diyarbakır-Suriye bağlantısının Nusaybin veya Islahiye üzerinden olması daha pratik sayılabilir.
                TCDD verileriyle İran üzerinden BDT’ye de taşımacılık mümkündür. Türkiye'nin Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan ile Iran üzerinden geçen Taşkent, Semerkant, Buhara, Çarçov, Mary, Sarakhs, Meshed, Tebriz, Van, İstanbul hattıyla demiryolu bağlantısı vardır.
                Şu an  Tatvanda  feribot üzeri tren taşımacılığı için aşırı talep vardır.3 feribot mevcut olup miadı geçmiş feribotlardır.Feribotlar ise sınırlı sayıda vagon almakta,aşırı talebi karşılayamamaktadır. Geçmişte planlaması yapılmış olan Tatvan-Ahlat-adilcevaz-van tren yolu bağlantısı bu aşırı talep için zamanlaması uygun olacak bir uygulama olacaktır.Şu an taşımacılık yapan firmalarda yılgınlık meydana gelmektedir. Kısa vadede  ülkenin başka yerinde  ve daha yeni sayılan feribotların buraya nakledilmesi,orta vadede ise Tatvan-Ahlat-Van bağlantısının yapılması  artık Türkiye için hayati konular içine girmiştir. Aksi takdirde ciddi Pazar kaybı olacaktır. Şu an ülkelerarası rekabet vardır. İran Türkmenistan bağlantısını Basra körfezine aktarıp Türkiyeyi ekarte etme eğilimindedir. Bu açıdan belirtilen hususların realize olması ivedidir.
TCDD verileriyle Tatvan-Ahlat-Van bağlantısı Türkiye - İran Transit demiryolunda kesintisiz bir demiryolu hattının tesisi ile İran ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine transit taşımacılığın yapılması amacıyla planlanmıştır. Hattın etüt-proje işleri 1993 yılında ihale edilmiş olup, uygulama projeleri tamamlanmıştır.  Hattın Teknik Özellikleri :
Hattın Uzunluğu : 237 Km.
Hat Sayısı : Çift Hat
Çekim Türü : Elektrikli 
Tünel Sayısı : 24 Adet
Toplam Tünel Uzunluğu : 12684 m
En Uzun Tünel Uzunluğu : 2170 m.
İstasyon Sayısı : 11 Adet 
Ancak şu ana kadar uygulamaması değişen dünya konjöktürü,Çin sendromu(Çinin  ticari tehdit değil Pazar haline çevrilmesi) gibi hususlar nedeniyle Türk ekonomisini ve GAP’ın yakın geleceğini negatif etkileyebilir.
                Şu an yerli imalatcılarımız bile bıkkınlıkla  buradan nakliyeden vazgeçmekte ve önemli gelir kaybı olmaktadır.Dış kredi ile bu demiryolu bağlantısı yapılırsa zaten mevcut olan ve artan nakliye gelirleriyle bu maliyet kısa sürede sağlanabilir.
                Şu an Çinin aşırı  talebiyle demir çelik fiatları artmaktadır.Tatvan bölgesinde yani demir yollarının yakınında demir ve bunun işlenmesine yardımcı hammadde rezervleri vardır.Bu bölgeden Çine demir ihracının ,düşük maliyetle yapılması da bu demiryolu bağlantısı finansını çıkaracaktır.
                Güney Kore’de gıda sektörü zayıftır.Yer altı ve yerüstü kaynakları da yoktur.Bu açıdan iyi bir Pazar olacaktır.GAP mallarının bu bölgeye ulaşım kolaylığı nedeniyle pazarlanması fizibl olacaktır.
                Tatvan-Van demiryolu için Acil dönemde dış kredi alınmalıdır.Bunun ilk ödemeleri için  Tatvan feribot iskele civarı ve Van istasyonun çevresindeki geniş bölge özel sektöre kiralanabilir,bu şekilde dış kredinin ilk ödemeleri sağlanır.Müteakiben İran,Ortaasya ve Uzak doğuya gidecek nakliyatla borç ödemeleri realize olur,
müteakiben de demiryolları taşımacılıktan kazanma dönemine girer.

                Güzel bir gelişme olarak :
Türkiye ile İran demiryolu taşımacılık şirketleri TCDD ve RAI arasında taşımacılığı geliştirmek üzere anlaşma yapılması nakliyeceiliğe bir ivme verecektir.
               
              
               
Yolcu taşımacılığı

Organize sanayi –Diyarbakır (Ofis) banliyo seferleri başlamalıdır.Bu şehiriçi ulaşmına katkıda bulunacaktır. Gaziantepte hafif raylı sistem ulaşım etüdü devam etmektedir., Şanlıurfa, toplutaşım sisteminin kurulmasına aday şehirlerimizdendir. Diyarbakır arazisi de buna uygundur.
.Bölgede birinci bağlantı  Kurtalan,D.Bakır,Malatya,Haydarpaşa bağlantısı vardır.
Bu hatta GAP nakliye ürünlerinin yanısıra Ankara-Diyarbakır hızlı tren seferleri proğrama girmelidir.
Yeni düzenlemelerle Ankara-Diyarbakır arası 22 saatten 17 saate düşmüştür.Ancak Malatya-Kayseri arasında direkt bir bağlantı yapılması bunu 12 saate indirebilir.Bu şekilde demiryolları tercih edilebilir.Finans olarak aşağıda da arzedilen şirketleşme yöntemi yararlı olacaktır , finans sıkıntısı nedeniyle aşağıdaki şekilde güçlenecek olan demiryolları Güneydoğu bölgesinde yolcu ve yük taşımacılığını geliştirebilir ve bölgeyi uluslar arası transit taşımacılığın merkezi haline getirebilir.

 

 

Doğuda tren
Hülya Ünlü
Tren yolculuğunda doğu-batı ayrımı. Doğu Ekspresi'nin prizleri çalışmıyor, tuvaletleri kullanılamayacak kadar pis, kapı ve koltukları dökülüyor. Anadolu Ekspresi ise daha lüks ve sorunsuz

Hızlı tren faciasından 17 gün sonra başlayan ilk sefere katılan AKŞAM muhabirleri, ilginç izlenimlerle yolculuklarını tamamladı. İstanbul-Ankara arasındaki yolculukta çok büyük farklar vardı. İstanbul'dan Doğu Anadolu'ya giden Doğu Ekspresi bakımsız, Ankara-İstanbul arasında çalışan Anadolu Ekspresi ise daha konforluydu.
İşte Hülya Ünlü'nün izlenimleriyle doğu seferinde yaşananlar: Sakarya-Pamukova'da 39 kişiye mezar olan kazanın ardından yolcuların izlenimlerini paylaşmak için çıktığımız Doğu Ekspresi seferinde kendimizi zaman zaman üçüncü dünya ülkesinin treninde gidiyormuş gibi hissettik. Saatlerce yolu ayakta gitme pahasına trene binen ve yerlerde oturan yolcular koridorlarda insan seli oluşturuyordu. Bazıları da çocuklarıyla birlikte yüklerinin üzerine oturarak evlerine gitmeye çalışıyordu. Tren Eskişehir'e ulaştığında bizden 1.5 saat sonra kalkan Başkent Ekspresi yanımızdan büyük bir sükseyle geçti. Eskişehir'de 45 dakika boyunca duran trenin lokomotifinin arızalandığı haberi kısa sürede yayıldı trende. Yolcular arasında, '17 gün boyunca bu trenler yattı. Niye kimsenin aklına bu trenleri elden geçirmek gelmedi. Daha ilk seferde lokomotif arızalandı' sesleri yükseldi.
Lavaboda priz
Biz ise tam bu sırada fotomuhabiri arkadaşım Bülent Çamcı'nın çektiği fotoğrafları gazeteye yetiştirme telaşı içinde laptopumuzu şarj ettirebileceğimiz elektrik prizinin peşindeydik. Kondüktör her ne kadar lavabolardaki prizleri kullanabileceğimizi söylese ve fotoğraf geçme süresi boyunca lavabolarda kalmayı göze alsak da, trendeki hiçbir lavabo prizinin çalışmadığını fark ettik. Uzun bir koşuşturmanın ardından prizimize kavuşunca trenin 45 dakikadır yerinde saydığını fark ettik.
Toz içinde yolculukBu sırada arıza giderildi ve yeniden yol aldık. Saat 17.30'da Ankara'da olması gereken tren, ancak 19.00'da Ankara Garı'na girdi. Toza karışmış bizler de 24 saat daha bu trende yolculuk edecek olanlara sabır dilerek trenden indik.

Garsonlar tatile çıkmışla rDönüşte trenin en mutlu yolcuları Ankara - İstanbul seferinin yapılmadığı 17 günlük süre boyunca Doğu Ekspresi'nde, Çukurova Ekspresi'nde çalışan restoran çalışanlarıydı. Yemekli Vagon Şefi Mustafa Güngör, '17 gün boyunca İstanbul hattı çalışmadı ama biz tatil yapmadık. Doğu'ya ve Akdeniz'e gittik. Bizim için değişiklik oldu ama o seferler daha yorucudur. İstanbul seferini özledik' diye konuştu. Ankara'dan İstanbul'a giden trenin yolcularında ikisi ise Alman turist kardeşlerdi. Anna ve Friedemann Suse 'Kazayı duyduk ama hiç korkmadık. Seferlerin başladığını öğrenince İstanbul'a trenle dönüyoruz' diyordu.
İstanbul'a dönüşte farkı anladık
İstanbul'a dönüş yolculuğunu, saat 22.00'de kalkan Anadolu Ekspresi ile yaptık. Doğu Ekspresi'ne göre daha şık olan 12 masalı restoran, otomatik vagon kapıları, klima ve lavabolarda çalışan prizler doğu ile batının farkını bir kez daha gözler önüne seriyordu. İstanbul yolcuları trene biner binmez uyumayı tercih etti. Kazayı hatırlamak bile istemeyen yolcular, demiryollarını güvenli olduğu için tercih ettiklerini söylüyordu.
Eskişehir Garı'nda binen yolcularla trenin tüm koltukları dolarken, saat 02.00'yi gösterdiğinde bizim gibi uyku tutmayan birkaç yolcu dışında herkes uyuyordu. 276 yolculu tren, saat 04.00'te 10 kilometrelik bir hızla neredeyse dururcasına kazanın meydana geldiği Mekece'den geçerken sadece uykulu cılız bir ses duyuldu: 'Bak bak kaza burada olmuş!'

Saat 07.00'de tren İstanbul'a vardığında 24 saatlik tren yolculuğu bizim için bitmiş oldu. Ama 24 saat önce İstanbul'dan kalkan Doğu Ekspresi'nin yolcularının hala gidecek 14 saatlik yolları vardı...
17 gün ne yapıldı
TCDD Doğu Ekspresi'nde, yolcuların 38 saat boyunca sadece yanlarında getirdikleri yiyeceklerle idare edebileceği düşünülmüş olmalıydı. Çünkü yemek yemek isteyen yolculardan bazıları hesap alan garsonun yanına oturmak zorunda kalıyordu. Trenlerin 1950'li yıllardan kalma olduğunu anlatan yolcular ise tepkilerini şöyle dile getiriyordu: 'Kazadan sonraki 17 günlük sürede hiç değilse şu döküntüleri elden geçirselerdi. Ama yarım asırdır bu trenleri elden geçirmiyorlar.'
               
Trenler miadını doldurdu


DOĞU ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sefer yapan trenler miadı dolmuş sistemle hizmet vermeye devam ederken, patlama ve kaza riskini de beraberinde getiriyor. Diyarbakır Devlet Demiryolları, sistemin yenilenmesi için 2 yıldan bu yana Ulaştırma Bakanlığı ile yazışma yapıyor. Şu ana kadar başvurudan sonuç alınamazken, bölgedeki demiryollarına yeterli önem verilmemesi nedeniyle çağa uygun olmayan bir sistemle yolculara hizmet veriliyor.
DOĞU ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sefer yapan trenler miadı dolmuş sistemle hizmet vermeye devam ederken, patlama ve kaza riskini de beraberinde getiriyor.
Doğu güzergahında ara sefer yapan yolcu ve yük trenlerinde otomatik jeneratör yerine trenin ısıtılmasında kullanılan sobaj sisteminin kullanılması, kaza ve patlama riskini yükseltiyor. Diyarbakır Devlet Demiryolları, sistemin yenilenmesi için 2 yıldan bu yana Ulaştırma Bakanlığı ile yazışma yapıyor. 1945 yılından bu yana yenilenmeyen demiryollarının kullanılmaz hale geldiğini ifade eden Birleşik Taşıma Çalışanları Sendikası (BTS) Başkanı Sadık Uslu, "Türkiye'nin birçok yerinde sobaj sistemi ile ısıtılan trenler, otomatik jeneratör ile değiştirildi. Ne var ki, Diyarbakır-Kurtalan ve Elazığ-Tatvan arasında sefer yapan trenlerde, hala tehlike arzeden sobaj sistemi kullanılıyor. 2004 yılı Kasım ayında Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'nde meydana gelen sobaj sisteminden kaynaklı tren patlamasına rağmen, sistem bir türlü değiştirilmedi" dedi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki demiryollarına yeterli önem verilmemesi nedeniyle çağa uygun olmayan bir sistemle yolculara hizmet verildiğini de belirten BTS Başkanı Uslu, "Bölgede 1945 yılında döşenen tren raylarını değiştirmek yerine, küçük çapta bakım ve onarım yapıldı. Malatya, Diyarbakır, Elazığ, Tatvan ve Kurtalan seferlerini yapan yolcu ve yük trenleri ömrünü bitirmiş. Otomatik jeneratör sistemiyle ısıtılması gereken trenlerde, hala sobaj sistemi kullanılıyor. Bu da patlama ve kazaları beraberinde getiriyor. Sitemin yenilenmemesi halinde büyük tren kazaları olma ihtimali çok yüksek. Mevcut sistem, 3. sınıf ülkelerde bile kullanılmıyor" şeklinde konuştu.


 
Hicaz demiryolu
Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid döneminde açılıp, kısa sürede kapatılan Hicaz Demiryolu hattının tekrar faaliyete geçirilmesi için çalışmalar başlatıldı. Türkiye, Suriye, Lübnan ve Ürdün projeye destek verirken, Suudi Arabistan karşı çıkıyor. Bu hattaın açılması hem yolcu taşımacılığı hemde nakliye açısından yararlı olacaktır.Türkiye'den Irak'a giden demiryolu hattının Suriye'den geçmek zorunda kaldığını hatırlatan Karaman, Mersin Limanı'ndan yola çıkan bir trenin Nusaybin'e kadar 11 dolara, bunun onda biri kadar bile mesafeye sahip olmayan Suriye hattının ise 9 dolara malolduğunu açıkladı. Israrlı pazarlıklar sonucu Suriye'nin yüzde 20 indirim yapmayı kabul ettiğini kaydeden Karaman, ayrıca Suriye'nin Mersin-Şam arasında doğrudan tren seferleri istediğini, kendilerinin de buna sıcak baktıklarını söyledi. Tarihi Hicaz Demiryolu hattının yeniden hayata geçirilmesi için de çalıştıklarını açıklayan Karaman, şöyle konuştu: "Temaslarımızda Hicaz Demiryolu da gündeme geldi. Suriye buna hazır. İstanbul'dan Suriye sınırına kadar hat zaten var. Suriye'de kendi topraklarında Hicaz Demiryolu hattını rehabilite etmeye hazır. Ürdün ve Lübnan da istekli; bir tek Suudi Arabistan'da sorun var. 5 ülke demiryolu işletmeleri yetkilileri biraraya geldi. Arabistan dışındakiler Hicaz Demiryolu projesine sıcak baktılar. Arabistan ise masraflı olacağı düşüncesinde. Önümüzdeki dönemde önce demiryolları genel müdürleri biraraya geleceğiz. Daha sonra da ulaştırma bakanlarının katılımı ile Hicaz Demiryolu Konferansı toplanacak. Eğer proje yeniden hayata geçebilirse ekonomiye de büyük katkı sağlar. Bu projenin hem yolcu hem de yük potansiyeli gerçekten çok fazla. Sadece yılda 60 bin hacı var."
                8 Temmuz 2004 tasrihli Resmi gazetede Suriye ile yapılan protokole göre 1980 yılındfan berei aktif olmayan güzergah yeniden düzenleniyorMevcut demiryolu rehabilite edilecek,yeni istasyonlar açılacaktır.Bu demiryolu Türkiye ile Ortadoğu ulaşımını güçlendirecektir.Demiryolu Çukurova ve GAP bölgesindeki tarımsal ve sanayi ürünlerinin ihracının da arıracaktır.Ayrıca her yıl karayolu ile Suriyeye giden 300 bin İranlı içinde güvenceli  bir ulaşım aimkanı sunmaktadır.25 yıl aradan sonra Çobanbey güzergahının yeniden faaliyete geçmesi Kilislileri heyecanlandırmıştır.Şam-Tahran tren seferlerinin Çobanbey üzerinden gerçekleşmesi için de görüşmeler sürmektedir.

Gaziantep'in İslahiye İlçesi ile Suriye'nin Halep kenti yakınlarında bulunan Meydan-ı Ekbez İstasyonu arasındaki 12 kilometrelik Hicaz Demiryolu'nda, 90 yıldan beri yük ve yolcu taşımacılığı yapılıyor. İslahiye'den Meydan-ı Ekbez'e karşılıklı olarak haftada iki sefer yapılıyor. Karşılıklı seferlerde haftada 400 yolcu taşınıyor. İslahiye'den kalkan trenler Suriye'ye daha çok çimento, mermer ve çelik boru gibi değişik inşaat malzemelerini götürüyor. Meydan-ı Ekbez İstasyonu'ndan Türkiye'ye giriş yapan trenler ise yolcuların yanı sıra pamuk, çiğit, gübre, hasır, deri ve plastik eşya getiriyor.

 

                Karadeniz projesi içinde olup GAP’ etkileyecek  demiryolları projeleri

                Diyarbakır-Sivas-Samsun demiryolu bağlantısından bahsetmiştim. Aynı paralele düşmesi açısından Trabzon Esnaf ve sanatkarlar oda birliğinin görüşleri de bize paralellik arzettiğinden raporlarını sunuyorum
                Sarp - Samsun ve Trabzon - GAP Demiryolları Yapılmalıdır.
Bu anlamda raylı taşımacılığı bir devlet politikası haline getirerek Trabzon Limanı demiryolu ağıyla Kafkasya ve Asya ülkelerine bağlanmalıdır. Ardından bu demiryolu ağının ikinci ayağı güneyde GAP'a kadar ulaştırılmalıdır. Trabzon-Batum Demiryolunun Doğu Karadeniz Bölgesi’ne sağlayacağı katkılar;
Ulaşım maliyetleri düşecek böylece üretim maliyetlerinde hissedilir bir düşüş meydana gelecektir.
Demiryolu, bölgeden Kafkasya ve diğer Asya ülkelerine yapılacak olan ulaşıma büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Bu durum dış ticarete yeni bir hız kazandıracaktır.
Türkiye-Kafkasya demiryolu bağlantısı bölge limanlarının daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.
İran üzerinden Orta Asya’ya mal sevkiyatında problemler yaşayan AB ülkeleri Türk limanlarını ve demiryolunu tercih edeceklerdir.
GAP’ta üretilen/üretilecek olan ürünlerin demiryoluyla BDT ülkelerine pazarlaması çok daha kolay hale gelecektir.
Karayolu, denizyolu ve demiryolu bağlantılarıyla bölgenin en önemli merkezi haline gelen Türkiye’nin bölgedeki stratejik konumu daha da önem kazanacaktır.
                Bu noktada sitemler de bize yol gösterici olacaktır:
                Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı (DKİB) Ahmet Hamdi Gürdoğan, hükümetin 15.2 milyar dolarlık demiryolu projesinin bir parçası olan ve Trabzon’u Güneydoğu Anadolu Projesi’ne (GAP) bağlamayı amaçlayan ‘Trabzon-Tirebolu-Erzincan-Diyarbakır-Kurtalan-Cizre Demiryolu Projesi’nin gündeme gelmesini sevindirici bulduğunu, ancak asıl önemli olanın bu projeyi hayata geçirmek olduğunu söyledi. Daha önce hükümete sunulan Trabzon-GAP Demiryolu Projesi bütçede değerlendirilmiş, ancak maliyetli olduğu için bütçeye Batum-Hopa Demiryolu alındığını söyleyen Gürdoğan, “Şimdi 2. bir projenin tekrar meydana çıkması sevirdirici olsa da, bütçesi yüzünden bunun gerçekleşme ihtimalini hayal olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.
                Bu noktada Ulaştırma bakanlığının da proje çalışmaları vardır:
Uzun yıllardan bu yana ihmal edilen demiryolu projelerinin yapımında yeni bir strateji uygulamaya konulacak. Trabzon, Erzincan üzerinden Diyarbakır'a ve GAP'a bağlanacak,
Bu sektörde yapılacak yatırımın amortismanının sağlanması ve bütçeye yük getirmemesi amacı ile programa alınan demiryolu projelerinde ilgili bölgelerin mevcut ekonomik ve ticari potansiyellerinin ekonomiye kazandırılması önceliği dikkate alınacak.      
-Trabzon-Tirebolu-Erzincan-Diyarbakır-Kurtalan-Cizre demiryolu projesi: Proje ile Karadeniz bölgesi Güneydoğu Anadolu'ya bağlanacak ve Doğu Karadeniz'e ilk kez demiryolu hattı kurulacak. GAP bölgesinin de Karadeniz'e çıkışı sağlanacak. 630 kilometre uzunluğundaki hattın 103.5 kilometrelik bölümü çift hat olacak. Projenin maliyeti 3.8 milyar dolar, seyahat süresi 5 saat olacak. Bu hatın ülkeye yıllık getirisi ise 60 milyon doları bulacak.
Bu projenin realize olması sonrası Balkanlar,Ukrayna,Rusya’ya nakliye imkanları artacaktır.Bu hususta alt yapı oluşmaya başlamıştır.Örneğin:
lport-Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş.
Tel: (+90 462) 321 11 56-57
326 23 67-68
Faks: (+90 462) 322 10 04
e-mail: info@al-port.com
www.al-port.com  

Balkanlar, Rusya ve Ukrayna’dan İran, Irak ve Türki Cumhuriyetlere transit ticaret çok daha hızlı, çok daha ekonomik. Trabzon Limanı; yenilenen altyapısı ve genişleyen kapasitesiyle konteyner, Ro-Ro, dökme, kargo ve açık transit yüklerinizin, liman klavuzluk, liman yer ve gümrükleme işlemlerinde kesintisiz 24 saat hizmetinizde
               
Doğu Anadolu projesi içinde olup GAP’ı etkileyen demiryolları

Kars-Tiflis demiryolu bağlantısı:Bu hatın bağlanması ile Diyarbakır istikametinden gelen GAP malları Sivas-Kars üzerinden Tiflise(Gürcistan) oradan Rusya,Azerbeycan ve diğer BDT ülkelerine ulaşabilecektir.
Prof.Kaynak’ın tespitleriyle de Türkiye, Azerbaycan'a ve feribot geçişiyle Orta Asya ülkelerine Iran üzerinden geçen hattan daha kısa bir hatla Ermenistan üzerinden bağlıdır. Ancak, Karabağ sorunu nedeniyle bu hat kapalıdır. Daha elverişli bir bağlantının sağlanması yönünden Kars-Tİflİs demiryolunun yapılması gerekmektedir. Bu hat yapıldığında, Taşkent, Aşkabat, Türkmenbaşı, Baku, Tiflis, Kars, İstanbul demiryolu hattı ,GAP bağlantısı ortaya çıkacaktır ki, bu da İran üzerinden geçen hattın 375 km. kısalması demektir. Bu hattan Kars-Sivas-Diyarbakır bağlantısıyla da GAP da faydalanacaktır.
           
                Kars’ta demiryolu

Kars’ın sınır komşusu Ermenistan’a demiryolu bağlantısı bulunmaktadır.Ancak gümrük kapısının  19913’te kapatılması nedeniyle kullanılmamaktadır.İlin demiryolu taşımacılığı 100 yıllık bir geçmişe sahiptir.Haydarpaşa Doğukapı bağlantısının son durağını oluşturur.Yurt genelindeki 8163 km.lik ağın %2’sine karşılık gelen  167 km.uzunluğundaki demiryolu hattı Kars hudutları içerisindedir.

 

 

Türkiye ile Orta Asya birbirine demiryolları ile bağlanacak
12 yıldır bekleyen Kars-Tiflis Demiryolu Projesi'nin hayata geçmesi için çalışmalar son aşamaya geldi. Azerbaycan ve Kazakistan'ı da kapsayacak şekilde genişletilen projeden Ermenistan rahatsız.
·  HAMDİ ATEŞ / ANKARA
Türkiye, petrol boru hattının ardından Orta Asya ile demiryolu bağlantısı için de harekete geçti. 12 yıldır bekleyen Kars-Tiflis Demiryolu Projesi'nin hayata geçmesi için çalışmalar son aşamaya geldi. Azerbaycan ve Kazakistan'ı da kapsayacak şekilde genişletilen projenin adı Kars-Tiflis-Bakü-Aktau olarak değiştirildi.
Türkiye ile Gürcistan üzerinden Orta Asya bağlantısını sağlayacak olan Kars-Tiflis Demiryolu Projesi, 1993 yılında planlandı. Projenin fizibilite çalışmaları için çıkılan ihaleye katılmak için 10 firma önyeterlilik aldı. İhale Haziran ayı başında sonuçlanacak.
Proje büyüdü
Türkiye tarafında 68, Gürcistan tarafında 32 kilometrelik olmak üzere toplam 100 kilometre uzunluğundaki proje için Azerbaycan da destek verdi. AB'nin öncelikli ulaşım koridorları arasına almasıyla birlikte proje için kredi alternatifi de gündeme geldi. Yaklaşık 400 milyon dolarlık proje için 4 ülke arasında varılan uzlaşmaya göre, kredi bulunamaması durumunda proje için devlet kaynakları kullanılacak. Gürcistan'ın üzerine düşen payı karşılamada sorun yaşayabileceğini bildirmesi üzerine Türkiye ile Azerbaycan bu ülkeden geçen bölümlerin yapımını da üstlenme kararı aldı.
Projenin Gürcistan'dan geçecek bölümü Türkiye ve Azerbaycan tarafından karşılanırsa, buraya aktarılan kaynak geçiş ücretlerinden yapılacak kesintilerden karşılanacak.
Projenin hayata geçmesiyle İstanbul'dan Bakü'ye kadar kesintisiz demiryolu bağlantısı sağlanmış olacak.
Bakü'ye ulaşan trenler Kazakistan'ın Aktau Limanı ve Türkmenistan'ın Türkmenbaşı Limanı'na feribotlarla geçecek. Trenler Kazakistan ve Türkmenistan üzerinden Rusya, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Çin'e kadar ulaşabilecek.
Yılda 8 milyon ton yük
Yılda 8 milyon ton yükün bu hat üzerinden taşınması planlanıyor. Yük akışının yüzde 20'lik bölümünün batı-doğu, yüzde 80'lik bölümünün ise doğu-batı yönünde gerçekleşmesi bekleniyor. Proje ile Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın yanında demiryolu bağlantısı da sağlanmış olacak.
Ermenistan tedirgin
Kars-Tiflis Demiryolu Projesi'ne Azerbaycan'ın da dahil olması Ermenistan'ı tedirgin etti. Türkiye ile Orta Asya arasında demiryolu bağlantısı Ermenistan üzerinden gerçekleşiyordu. Türkiye'nin sınırı kapatması ile kesintiye uğrayan bu hat, Kars-Tiflis-Bakü-Aktau Projesi ile alternatif olmaktan çıkacak. Avrupa-Orta Asya ulaşımı için kilit ülke olmanın avantajını kullanmak isteyen Ermenistan'ın, Gürcistan'a baskı yaptığı öğrenildi. ulaşım

 

Erzurum-Erzincan-Ortadoğu demiryolu nakliye

Ortadoğu’ya yapılacak ihracatlarda Sivas-Malatya üzerinden demiryolu izlenerek Çobanköy-Suriye veya Nusaybin-Suriye-Irak yolu izlenmelidir.

 

                Demiryolu nakliye yöntemleri

                Birleşik devletler topluluğuna nakliye

Ülkemiz ile BDT Ülkeleri demiryolu hat açıklıklarının farklı olması nedeniyle İran ile Türkmenistan sınırında bulunan Saraks garında vagonların dingillerinin değiştirilmesi yada vagonların aktarma edilmesi gerekmektedir. Ülkemizden BDT Ülkelerine yapılacak taşımalarda TCDD vagonu kullanılması halinde TCDD vagonlarının dingillerinin değiştirilememesi nedeniyle Saraks istasyonunda BDT vagonlarına aktarma edilme zorunluluğu vardır.Ülkemizden BDT Ülkelerine yapılacak taşımalarda Kuruluşumuzun Uluslar arası Taşımalara açık herhangi bir garından TCDD vagonlarına   veya Van’a kadar getirilecek BDT vagonlarına yükleme yapılabilmektedir.
Van’dan BDT vagonlarına yükleme yapmak isteyen göndericilerin Hareket Dairesine yükleme gününden en 7 gün öncesinden yazılı olarak başvurmaları yeterlidir.     

 

Demiryolu bulunan tüm hatlarda Diyarbakır’dan tren seferleri yapılmaktadır


demir yolları 

 

 

 

 

 

 

Yenişehir’de gece
ulaşım

 

 

 

 

Günümüzde ulaşımda modern yöntemler uygulanmaktadır.Bunlardan birisi de akıllı karttır.
 

 

Tarihte  dolmuş ulaşımı
.....
Diyarbakırda dolmuş seferleri 1960 lı ylların ortalarında yaklaşık tahminime göre 1963-1964 lü yıllarda başladı.Önce Dağkapıda şimdiki Medikal Center o  yıllarda Yenişehir Sinemasını duvarlarının dibinde öğretmen okulunun bitişiğinde faaliyete geçti.
O yıllarda İngiliz malı olan ve burunsuz Thames marka araçlar dolmuş olarak kullanılıyordu.
İlk olarak DAĞKAPI-OFİS-ALAY( Hava Kuvvetleri Karargahının nizamiye girişi) şeklinde başlayan seferlere daha sonra BAĞLAR semtide eklendi.Zira sağlıksız yapılaşma ve kent nüfusun artması ile birlikte Diyarbakırın ünlü Bağ evleri koca koca apartmanlar haline gelince böyle bir ihtiyaç doğmuştu.
Dağkapıdaki dolmuş durağının ardından ikinci durak da Balıkçılarbaşında faaliyete geçti.
BALIKÇILARBAŞİ-İSTASYON-OFİS  semtlerini kapsıyordu bu sefer.
Bağlar semtinde çok büyük bir nüfus o yıllarda yaşamadığı için,Bağlarda oturan vatandaşlar istasyonda iner ve perondan geçerek evlerine ulaşmaya çalışırdı.
O yıllarda dolmuşlarda dolmuş muavinleri yoktu.Parayı şöför alırdı.Zaten genellikle dolmuşun şöförü aynı zamanda aracında sahibiydi.
O tarihlerde otomobillerde Teyp cihazı yoktu.Otomobil Pikapları kullanılırdı.Plastik bir maddeden yapılmış 45 lik diye adlandırdığımız plaklar çalınırdı.Diyarbakırın sıcagında eğilmiş bükülmüş plaklarda müzik sesini bir tasavvur edin hele,ne büyük bir ızdırapmış meğer şimdi yeniden anımsadım..
AV.HALİT ÖTÜK-DİYARBAKIR
Diyarbakır'da şehiriçi dolmuş anısı
Yıllar önceydi Bağlar'dan Dağkapıya giderken yol çalışmaları sebebiyle güzergah Batıkent Kolordu kavşağı istikametindeydi. Batıkent cıvarında bir hanımefendi inmek istediğini söyledi. Muavin duymazdan geldi, hanımefendi bir daha inmek istediğini söyledi muavinde ses yok. Hemen sonra üçüncü kez tekrarlayınca ben de muavine "hanımefendi inmek istiyor duymuyor musun" dedim. Muavin ters ters bakıp "ma abe şoforün freni tutmi, ablanın freni tutmi, seninki de mi tutmi?" deyip iyice bir azarladı bizleri. Şoför kendine göre uygun yerde durup muavine çıkışarak "oğlım niye demisen inecax var?" dedi.Ahmet Ay

Bir dolmuş fıkrası
Şehmuz Diken
Diyarbakır, Dolmuş ve Hâl!

Diyarbakırlılar bilir, eskiden sebze ve meyve satıcıları eski yoğurt pazarındaydılar. Sonraları Urfakapı’daki Hal Binası yapılınca oraya taşındılar ve o mekanın adı da “Yeni Hal” oldu. İşte o yeni hal şimdiki son yeri olan Siverek yoluna taşınmadan evvel Urfakapı çıkışında hemen sur dışında İstasyon yolunda sol taraftaydı.

Balıkçılarbaşından dolmuşa binen yaşlı teyze koltuklardan birinin koridor tarafına oturur. Dolmuş hareket ettikten sonra muavin bağırıp çağırarak yol boyunca el kaldıran yolcuyu alır. Muavin sürekli bağırmaktadır. “İstasyon, Ofis, Bağlar” diye. Ayakta epeyce yolcu birikir. Ve öyle bir hâl alır ki ayaktaki yolculardan birinin arkası oturan yaşlı teyzenin yüzüne gelir. Ayaktaki yolcuların kıpırdayacak hâli kalmamış, yaşlı teyze de epeyce sıkışmıştır.

Dolmuş tam Urfakapıdan sur dışına çıkmak üzeredir.

Yaşlı teyze dolmuşun ve yolcuların halini kastederek muavine ve şoföre bağırır:

- “Oğul, bu ne hâldir?”

Muavin gayet sakin:

-“Teyze, yeni haldir yeni hal…”

Günümüzde Diyarbakırda gece ulaşımı çok aktiftir. Şehirlerarası ulaşımı dinamik şekildedir.
 

 

 

 

Günümüzde gece şehirçi  ulaşımı
 


 

 

Diyarbakır-Aydın –Bodrum güzergahı

Günümüzde ulaşım
Günümüzde Diyarbakır havaalanından THY,Anadolujet,Pegasus,İz-Air,Onur Air hava şirketleri havalanmakta,doğrudan uçuş olarak,İzmir,İstanbul,(Atatürk ve Sabiha-Gökşen),Ankara,Bursa ve Antalya havaalanlarına inmektedir

 


 

 

 

 

 


Ayrıca dış hatlar bölümü de hizmet vermektedir.
 

Diyarbakır Bölge karayolları çok geniş bir bölgede yol ağını kurmakta ve düzenlemektedir
 

Batı illeri Diyarbakır’la şehirlerarası otobüslerle iletişim kurmaktadır
Aydın otogarı

 

Nazilli otogarı
 

 

 

Kuşadası
 

 

 

Örnek olarak Star Diyarbakır kalkış ve dönüş şemasına bakalım

 

DİYARBAKIR KALKIŞ

Diyarbakır - Mersin 09:00

Siverek-Hilvan-Şanlıurfa-Birecik-Nizip-Gaziantep-Kömürler-Osmaniye-Ceyhan-Adana-Tarsus-Mersin

Diyarbakır - İstanbul 11:00

Siverek-Hilvan-Şanlıurfa-Birecik-Nizip-Gaziantep-Kömürler-Osmaniye-Ceyhan-Adana-Pozantı-Ulukışla-Aksaray-Şereflikoçhisar-Ankara-Bolu-Düzce-Adapazarı-İzmit-İstanbul

Diyarbakır - Van 12:30

Batman-Ziyaret-Baykan-Bitlis-Tatvan-Edremit-Gevaş-Özalp-Van

Diyarbakır - Bodrum 13:00

Siverek-Hilvan-Şanlıurfa-Birecik-Nizip-Gaziantep-Kömürler-Osmaniye-Ceyhan-Adana-Pozantı-Ulukışla-Ereğli-Konya-Beyşehir-Eğirdir-Isparta-Denizli-Nazilli-Aydın-Söke-Milas-Bodrum

Diyarbakır - Antalya 14:00

Siverek-Hilvan-Şanlıurfa-Birecik-Nizip-Gaziantep-Kömürler-Osmaniye-Ceyhan-Adana-Tarsus-Mersin-Erdmli-Silifke-Taşucu-Anamur-Alanya-Manavgat-Antalya

Diyarbakır - Bandırma 14:30

Ergami-Maden-Elazığ-Malatya-Darende-Gürün-Pınarbaşı-Kayseri-Mucur-Kırşehir-Kırıkkale-Ankara-Polatlı-Sivrihisar-Eskişehir-Bozöyük-Bursa-Karcabey-Bandırma

Diyarbakır - İzmir 15:30

Siverek-Hilvan-Şanlıurfa-Birecik-Nizip-Gaziantep-Kömürler-Osmaniye-Ceyhan-Adana-Pozantı-Ulukışla-Ereğli-Konya-Akşehir-Sultandağı-Afyon-Banaz-Uşak-Kula-Salihli-ahmetli-Turgutlu-İzmir

Diyarbakır - İzmir 17:30

Siverek-Hilvan-Şanlıurfa-Birecik-Nizip-Gaziantep-Kömürler-Osmaniye-Ceyhan-Adana-Pozantı-Ulukışla-Ereğli-Konya-Akşehir-Sultandağı-Afyon-Banaz-Uşak-Kula-Salihli-ahmetli-Turgutlu-İzmir

Diyarbakır - Ankara 18:30

Ergami-Maden-Elazığ-Malatya-Darende-Gürün-Pınarbaşı-Kayseri-Mucur-Kırşehir-Kırıkkale-Ankara

Diyarbakır - İstanbul 19:30

Ergami-Maden-Elazığ-Malatya-Darende-Gürün-Pınarbaşı-Kayseri-Mucur-Kırşehir-Kırıkkale-Ankara-Bolu-Düzce-Adapazarı-İzmit-İstanbul

Diyarbakır - Hatay 21:30

Siverek-Hilvan-Şanlıurfa-Birecik-Nizip-Gaziantep-Kömürler-Osmaniye-Dörtyol-Bayas-İskenderun-Hatay

Diyarbakır - Mersin 22:00

Siverek-Hilvan-Şanlıurfa-Birecik-Nizip-Gaziantep-Kömürler-Osmaniye-Ceyhan-Adana-Tarsus-Mersin

Diyarbakır - Van 23:00

Batman-Ziyaret-Baykan-Bitlis-Tatvan-Edremit-Gevaş-Özalp-Van

 

DİYARBAKIR DÖNÜŞ SAATLERİ

Mersin - Diyarbakır

08:30 - 10:30 - 22:30

İstanbul - Diyarbakır

13:30 - 19:00

İstanbul - Diyarbakır (Adana Yolu)

16:00

Bodrum - Diyarbakır

12:00

Van - Diyarbakır

11:00

Van - Diyarbakır

23:00

Antalya - Diyarbakır

14:00

Bursa - Diyarbakır

15:00

Bandırma - Diyarbakır

13:00

İzmir - Diyarbakır

15:00 - 18:30

Ankara - Diyarbakır

18:00

Hatay - Diyarbakır

20:00

 

 

Günümüzde ulaşım
Günümüzde Diyarbakır havaalanından THY,Anadolujet,Pegasus,İz-Air,Onur Air hava şirketleri havalanmakta,doğrudan uçuş olarak,İzmir,İstanbul,(Atatürk ve Sabiha-Gökşen),Ankara,Bursa ve Antalya havaalanlarına inmektedir

 


 


 

 


Ayrıca dış hatlar bölümü de hizmet vermektedir.
 

Has Diyarbakır turizm


SEFERLER

Ankara - Diyarbakir

18 : 30

Antalya - Diyarbakir

13 : 00

Diyarbakir - Istanbul

11 : 00

Diyarbakir - Istanbul

13 : 30

Diyarbakir - Antalya

14 : 00

Diyarbakir - Samsun

16 : 00

Diyarbakir - Izmir

17 : 30

Diyarbakir - Ankara

18 : 30

Diyarbakir - Istanbul

20 : 00

Diyarbakir - Igdir

20 : 30

Diyarbakir - Mersin

22 : 00

Diyarbakir - Mersin

24 : 00

Igdir - Diyarbakir

12 : 00

Istanbul - Diyarbakir

13 : 30

Istanbul - Diyarbakir

19 : 00

Istanbul - Diyarbakir

21 : 00

Izmir - Diyarbakir

18 : 00

Mersin - Diyarbakir

10 : 30

Mersin - Diyarbakir

22 : 30

Samsun - Diyarbakir

19 : 00

Havaalanına servis konuldu

 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Havalimanı ile kent arasında uçak yolcularının taşınması için servis koydu. Yolcular 2 YTL ücretle havalimanından şehire, şehirden havalimanına yolculuk yapabilecek.
Orta gelir düzeyindeki insanların da yararlanmaya başladığı uçakla yolculuk, Diyarbakır’da da rağbet görüyor. Her yıl THY ve özel uçak firmaları 720 bin yolcuyu Diyarbakır’dan Türkiye’nin değişik kentlerine, diğer kentlerden Diyarbakır’a taşıyor. Ancak uçak yolcuları havalimanı ile kent arasında ulaşımda büyük zorluklar yaşıyordu. Büyükşehir Belediyesi, bütün gelişmiş kentlerde olduğu gibi uçak yolcularının daha rahat havaalanına ulaşması, havaalanından da kente ulaşması için üç otobüs satın aldı.Diyarbakır Havalimanı’nda ilk seferlerine başlaması dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Daire Başkanı Hikmet Altuğ, Ulaştırma Bakanlığı’nın yasal düzenlemesiyle birlikte belediyelerin havalimanı ile kent arasında ulaşım hakkı verdiğini söyledi. Diyarbakır’ın ticaret, kültür ve turizm merkezi olma hedefinin bulunduğunu ve bölgeye hitap ettiğini belirten Altuğ, “Biz bu tarihten sonra havalimanı ile kent arasında uçak yolcularını taşıyacağız. Seferlerimiz uçak kalkış ve iniş saatlerine göre düzenlenecektir” dedi. Diyarbakır’dan tüm kentlere, diğer kentlerden Diyarbakır’a yılda 720 bin yolcu taşındığı bilgisini veren Altuğ, üç ay önce de Almanya’ya uçak seferlerinin başladığını ve artan bu yolcu kapasitesini kente taşımak için Büyükşehir Belediyesi’nin rol üstlendiğini söyledi.

Otobüslerin güzergahının Dağkapı, Ofis, Ayhan Durağı, İstasyon Caddesi’nden havaalanı olduğunu kaydeden Altuğ, kalkış noktasının Dağkapı olacağını ve halktan seferlere rağbet göstererek yararlanmalarını istedi.

http://www.malabadigazetesi.com/

 

YOL YAPIM ÇALIŞMASINDA TEKNOLOJİK DÖNEM

 

YOL YAPIM ÇALIŞMASINDA TEKNOLOJİK DÖNEM

 

 Tarih : 14.08.2008


Gelişen teknoloji ile sorun gibi görünen işlerde artık çok kolay. Diyarbakır''da ilk defa kullanılan yol yapım çalışması araçlarından biri görenleri hayrete düşür türden.


 

Gelişen teknoloji ile sorun gibi görünen işlerde artık çok kolay. Yol yapım çalışmaları oldukça zaman alan bir iştir. Günlerce hatta haftalarca yoğun bir tempo ile süregelen çalışmalardır. Şimdilerde ise gelişen teknoloji hayatın tüm alanlarında olduğu gibi yol yapım çalışmalarına da yansımış durumda. Diyarbakır'da ilk defa kullanılan yol yapım çalışması araçlarından biri görenleri hayrete düşür türden. Daha önce asfaltlanan yolların belirli bir zaman sonra bozulduğu için yol yapım çalışmalarında yama yöntemi kullanılırdı. Kullanılan bu yöntem geçici bir yöntem olduğu için aynı sorun çok kısa bir süre sonra yine beliriverirdi. Ama artık teknolojinin tüm nimetlerinden faydalan ekipler çok daha hızlı ve teknik bir yapım çalışması yürütmektedir.  Daha öndeki asfaltı tek hamle ile yoldan söküp yine aynı makina aracılığıyla tek hamlede nakliye kamyonlarına yükleniyor. Hem zamandan hem de iş gücünden çok fazla kazanç sağlanan bu yöntem ile yol yapımı yapılan Sento Cad. (Mardin-Diyarbakır- Urfa çevre yolu) hem çevre halkının hem de araçlarla yoldan geçenlerin ilgisini çekiyor.  Karayollarına ait yol yapım çalışması tüm hızıyla devam ediyor. Sökülen eski aslfalt teknik makina aracılığla tekrar işleniyor. Ve çok daha fazla ekonomi sağlanmış oluyor bu yöntem ile. Vatandaşlardan tam puan alan makina ve ekip hummalı bir çalışma ile yol yapım çalışmasına devam ediyor. http://diyarbakirgazetesi.com/

UÇAK AMBULANS

3/6/2008Merkezi Adana´da bulanan Dölekler Özel Ambulans Servisi (DAS), uçak ambulansı Diyarbakır´da hizmete soktu. Dölekler Özel Ambulans Servisi Diyarbakır Şube Müdürü Ergün Ander, uçuş fiyatını Sağlık Bakanlığı´nın belirlediğini belirtti.


 

Merkezi Adana'da bulunan Dölekler Özel Ambulans Servisi (DAS) uçak ambulansı Adana ve Antakya'dan sonra Diyarbakır'da da hizmete sundu. 2006 yılında ilk olarak kara ambulansı ile hizmet veren DAS talep üzerine uçak ambulansı filolarına kattı.
Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Dölekler Özel Ambulans Servisi Diyarbakır Şube Müdürü Ergün Ander, Diyarbakır'da hizmete 2006 yılının son aylarında kara ambulansı ile başladıklarını ifade ederek, "Merkezimiz Adana'da, şubelerimiz ise, Diyarbakır ve
Antakya'da bulunuyor. İhtiyaç olduğu için bünyemize ambulans uçağı katmak zorunda kaldık. İnsanlarımızın ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Çok zor şartlar içerisinde görev yapıyoruz ama yine de mutluyuz. Malatya'da da şube açmayı düşünüyoruz. Bölgede ilk ruhsatlı özel ambulans servisiyiz. Ambulansı olmayan sağlık kuruluşlarına da ambulans hizmeti sunuyoruz. Cenaze hizmetleri de veriyoruz. Şehirler arası ve milletlerarası hizmetler de yapıyoruz. En iyi şekilde hizmetlerimizi vermeye çalışıyoruz. Bölgede
uzun zamandır bu eksiklik devam ediyordu. Biz de bu nedenle ambulans uçağı hizmete sunduk. Ambulans uçağında 2 sağlık personeli bir de acil tıp uzmanımız var. Fiyatları Sağlık Bakanlığı belirler. Uçak ambulans kara ambulansı dahil olmak üzere yaklaşık 9 ile 10 bin YTL'ye mal oluyor. Yurt dışına da seferler yapıyoruz. Ama yurtdışı fiyatları belli değil. Hastanın gideceği yere göre değişiyor. Yurtdışına özellikle yaz aylarında çok talep oluyor" dedi.
http://diyarbakirgazetesi.com/

 

İzmir-Diyarbakır seferlerinde ilk durak İzmir Selçuk ilçesidir
 

 

Marmaris ,diğer illerin olduğu gibi Diyarbakırlıların da ziyaret ettiği sayfiye yerlerindendir
 

 

Günümüzde iletişimi sağlayan bir unsur da verici istasyonlarıdır.Diyarbakır Talaytepe verici istasyonunu buna örnek verebiliriz

 

 

Uçak ambulansa rağbet artıyor
Geçtiğimiz yıl Diyarbakır'da kurulan ve merkezi Adana'da olan Dölekler Özel Ambulans Servisi'nin (DAS) başlatmış olduğu uçak ambulansa rağbet gittikçe artıyor.
10 09 2008
Geçtiğimiz yıl Diyarbakır'da kurulan ve merkezi Adana'da olan Dölekler Özel Ambulans Servisi'nin (DAS) başlatmış olduğu uçak ambulansa rağbet gittikçe artıyor.
Dölekler Özel Ambulans Servisi Diyarbakır Şube Müdürü Ergün Ander, amaçlarının hasta kurtarmak olduğunu söyledi.
Diyarbakır'da DAS tarafından hizmete sokulan uçak ambulansa Diyarbakırlılar yoğun ilgi gösteriyor. Hastalarının kilometrece uzaklığa ambulansla göndermek istemeyen hasta yakınları hastalarını uçak ambulans ile 2 saatte hastaneye gönderebiliyor. 2006 yılında kurulan şirket şimdi ise uçak ambulansı hizmete sokarak hayat kurtarıyor. Dölekler Özel Ambulans Servisi Diyarbakır Şube Müdürü Ergün Ander, amaçlarının hasta kurtarmak olduğunu belirterek, "Uçak ambulans Diyarbakır için çok büyük bir hizmet. Geçen yıl hizmete soktuğumuz uçak ambulansa rağbet gittikçe artıyor. Diyarbakır valiliğinden tutun halka kadar büyük bir talep var.
İnsanlarımızın ve özellikle hastalarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. İşimiz zor ama bir o kadar insani bir iş. Çünkü hayat kurtarmaya çalışıyoruz. Dünyanın her yerine hasta götürme imkanımız var. Fiyatları sağlık bakanlığımız belirliyor" dedi.www.diyarinsesi.org
Havaalanına da hastalar özel ambulansla götürülmektedir

Silvan Diyarbakır Karayolunda Başlatılan Duble Yol Çalışması Hız landı
28.03.2008
Hükümetin "Türkiye'nin Her Tarafı Duble Yol" projesi kapsamında Silvan-Diyarbakır karayolunda başlatılan duble yol çalışmaları hızlandırıldı.
Hükümetin "Türkiye'nin Her Tarafı Duble Yol" projesi kapsamında Silvan-Diyarbakır karayolunda
başlatılan duble yol çalışmaları hızlandırıldı.
Diyarbakır'ın Silvan Kaymakamı Veysel Beyru, hükümetin "Türkiye'nin Her Tarafı Duble Yol" projesi kapsamında başlatılan Silvan-Diyarbakır arası duble yol çalışmalarını denetledi. Kaymakam Beyru, duble yol çalışmaları hakkında İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Kırsal Kalkınma ve Uygulama Daire Başkanı Muharrem Filiz'den bilgi aldı. Filiz, "Silvan duble yol çalışmaları için Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun talimatlarıyla Köy Hizmetleri'ne ait tüm araçlar Silvan-Diyarbakır duble yol çalışmalarına tahsis edildi. Çalışmalarımız 36 kamyon, 6 greyder, 6 loder, 3 dozer, 2 eksvatör ve 4 silindir ile 200 personelimizle hızlı bir şekilde devam etmektedir" dedi.
Silvan Kaymakamı Veysel Beyru, proje kapsamında Silvan-Diyarbakır arasında yapılacak duble yol için çalışmalara ilçenin çıkışından başlandığını belirterek, "İlçemizin en büyük ihtiyaçlarının başında gelen duble yol, bölge Milletvekillerimiz ve Valimizin talimatları doğrultusunda, Silvan'dan Bingöl yol ayırımına kadar olacak. Duble yolun ilk ayağı ilçemizin şehir girişinde başlatılmıştır. Silvan-Diyarbakır arası duble yol projesi altyapı çalışmaları 2008 yılının son aylarında tamamlanarak, hazır hale getirilecek. 2009 yılında ise asfaltlama çalışmaları yapılacaktır. Biz de bu çalışmalarda görev alan arkadaşlarımızı moral ve motivasyon sağlamak için sık sık ziyaret ediyoruz. Daha önce Bismil, Derik, Çınar ve Bismil-Diyarbakır duble yol çalışmalarında görev yapan tüm personel şu anda Silvan-Diyarbakır duble yol çalışmalarını yapmaktadırlar. Silvan halkının beklediği, bu hizmeti sunmaktan mutluyuz. Yol boyunca bulunan eğim, tepe ve virajlar düşünülerek karayolları standartları nasılsa öyle yapılacaktır. Bu çalışmalara Kaymakamlık olarak destek olacağız" dedi.
www.lpghaber.com/

Bölünmüş Yol Temeli Atıldı

10.09.2008
Batman'dan geçen uluslararası karayolu bölünmüş duble yol projesinin temeli atıldı.
Diyarbakır-Silvan, Malabadi-Haydar Köprü, Batman Kozluk-Üçyol ve Van sınırına varan toplam 176 kilometrelik bölünmüş duble yol projesinin İran bağlantısı olan karayolunun 2. etabı olan Kozluk-Üçyol kesimi 26 kilometrelik bölünmüş duble yolun temeli düzenlenen törenle atıldı.
Diyarbakır Valiliği, Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü ile Batman İl Özel İdaresi ve DSİ'nin araç ve imkanları kullanılarak devam edilen uluslararası karayolunun 2. etabı olan Üçyol-Kozluk arası bölünmüş duble yol çalışması başladı.
BÖLÜNMÜŞ YOL
Kozluk ilçe girişinde düzenlenen temel atama töreninde konuşan Batman Valisi Dr. Recep Kızılcık, Üçyol-Kozluk arası 26 kilometrelik bölünmüş duble yolun 3 milyon 939 bin YTL'ye mal olacağını belirterek, yolun 90 gün içerisinde bitirileceği müjdesini verdi. Vali Kızılcık, konuşmasına şöyle devam etti:
"Silvan'dan gelip Van'a ve İran'a kadar uzanan Kozluk ilçesinden geçen duble yol, özellikle 3 yol ayırımından Bekirhan beldesine kadar uzanacaktır."
Dsöz

 

Diyarbakır'dan Kıbrıs'a uçak seferleri başlıyor
Diyarbakır'da faaliyet gösteren Affan Turizm'in organizasyonuyla Diyarbakır ve Lefkoşe arasında haftada iki kez karşılıklı uçak seferi yapılacak.
17 09 2008

Diyarbakır'dan Kıbrıs'a uçak seferleri başlıyor

DİYARBAKIR-KIBRIS BAŞLIYOR
Diyarbakır'da faaliyet gösteren Affan Turizm'in organizasyonuyla Diyarbakır ve Lefkoşe arasında haftada iki kez karşılıklı uçak seferi yapılacak.
     Affan Turizm Genel Müdürü Burhan Önder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyarbakır ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden Kıbrıs'a gitmek isteyenlerin kara ve deniz yolunu kullanarak yaklaşık 10 saatlik bir yolculuk yaptığını söyledi.
     Uçakla Kıbrıs'a gideceklerin ilk önce Diyarbakır'dan başka kentlere giderek oradan Kıbrıs'a uçtuklarını anlatan Önder, bu sıkıntıyı aşmak amacıyla Diyarbakır-Lefkoşe arasında doğrudan uçuşlar gerçekleştirmeye karar verdiklerini bildirdi.
     Kıbrıs'a uçuşlar gerçekleştirmek için Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) ile görüşmeler yaptıklarını ve 24 Ekimde ilk uçuşu gerçekleştirmeyi kararlaştırdıklarını ifade eden Önder, şöyle dedi:
     ''Bazı detaylar dışında KTHY ile anlaşarak ilk uçuşumuzu 24 Ekim'de yapmayı kararlaştırdık. Her hafta cuma ve pazar günleri karşılıklı şekilde Lefkoşe-Diyarbakır sefer yapılacak. Cuma günü saat 12.00'de Kıbrıs'tan, saat 14.30'da ise Diyarbakır'dan uçuş yapılacak. Pazar günü ise Diyarbakır'dan 21.15, Kıbrıs'tan ise 23.15'te birer uçuş yapılacak. Yolcularımıza, Ercan Havaalanı'ndan, Girne ve Magosa kentlerine ücretsiz ulaşım imkanı da sağlanacak.''
     Bölgeden Kıbrıs'a uçuşlarda büyük potansiyel olduğuna inandıklarını ve hedef kitlelerinin öncelikle asker, üniversite öğrencileri ve eğlence amaçlı gitmek isteyenleri kapsadığını vurgulayan Burhan Önder, ilk etapta tanıtım amacıyla bilet fiyatlarını 91 YTL'den başlayacağını kaydetti.
www.diyarinsesi.org
Bağlar'a bağlı köylere stabilize yol yapılıyor
Diyarbakır'ın Bağlar ilçesine bağlanan yeni köylerin yol çalışması devam ediyor.
17 09 2008 14:38

Bağlar'a bağlı köylere stabilize yol yapılıyor

BAĞLAR KÖYLERİNE YENİ YOL
Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Şefik Ay, ilçelerine bağlanan yeni köylere 140 kilometre stabilize yol yaptıklarını söyledi.
Köy yollarına 20 kilometre de asfalt kaplama yaptıklarını anlatan Ay, çalışmaların devam ettiğini bildirdi.
Bağlar Belediyesi'nce yapılan açıklamada; fen işleri müdürlüğü tarafından yürütülen asfaltlama çalışması kapsamında bugüne kadar 20 ton sıcak asfaltın döküldüğü kaydedildi. Mevlana Halit, Muradiye, 5 Nisan, Yunus Emre, Körhat ve Şeyh Şamil mahallelerindeki asfalt çalışması tamamlanırken, Bağcılar ve Selahattin Eyyubi mahallelerinde çalışmaların devam ettiği ifade edildi.
Asfalt çalışmaları hakkında bilgi veren Ay, Bağlar ilçesinde ihtiyaç olan yerlerde ilk defa BSK olarak bilinen sıcak asfaltı yaptıklarını belirterek, "Toplam sıcak asfalt yapılacak alan 150 dekardır. Bunun şu ana kadar yaklaşık 15 bin tonunu döşemiş bulunmaktayız. Belediyemiz kısa bir süre önce de köy yollarına 20 kilometrelik asfalt kaplama yapmıştı. Köylerde ayrıca 140 kilometre stabilize yol yaptık." şeklinde konuştu.
www.diyarinsesi.org

Günümüzde ulaşımda evden eve taşımacılık aktif olarak devrede
 

 

SunExpress Havayolları Diyarbakır uçuşlarından memnun
Sektörde 20 yıla yaklaşan tecrübesiyle yurtiçi ve yurtdışı uçuşları yapan SunExpress Havayolları, iki yıl önce başlattığı Diyarbakır uçuşlarından memnun.
19 09 2008
SUNEXPRESS ÇOK MEMNUN
Sektörde 20 yıla yaklaşan tecrübesiyle yurtiçi ve yurtdışı uçuşları yapan SunExpress Havayolları, iki yıl önce başlattığı Diyarbakır uçuşlarından memnun.
Alman havayolu Lufthansa ile Türk Hava Yolları'nın ortak girişimi olarak 1989 yılında kurulan SunExpress, iç hat uçuşlarının yanı sıra 2001 yılından bu yana İstanbul, İzmir, Antalya'dan direk yurtdışı uçuşları gerçekleştiriyor.
Düzenlediği basın toplantısında firmanın yurtiçi uçuşları hakkında bilgi veren SunExpress Satış ve Pazarlama Müdürü Emre Bahtoğlu, son yıllarda hızla gelişen Diyarbakır'a 2006 yılından itibaren İzmir'den uçuş başlattıklarını söyledi. İlk günden itibaren gösterilen yoğun ilginin kendilerini farklı iller ile Diyarbakır'ı bağlamaya yönelttiğini kaydeden Bahtoğlu, "Geçen iki yıllık süre zarfından Diyarbakır'ı İzmir'in yanı sıra İstanbul Sabiha Gökçen'e, Antalya'ya, Bursa'ya bağladık. Diyarbakır'dan farklı illere seferler düzenlerken Diyarbakır'ın gelir durumu, potansiyeli, şehirlere olan uzaklığını, insanların daha kısa sürede ulaşma isteğini gözönünde bulundurduk. 2 yılda Diyarbakır'dan 300 bine yakın yolcu taşıdık. Bunun 100 bini son 6 ayda taşınan yolcudur. SunExpress olarak Diyarbakır'a yaptığımız uçuşlardan ve bize gösterilen ilgiden memnunuz. Diyarbakırlıların desteğiyle bu uçuşların bölgenin turizm ve ticaretine katkı koyacağını düşünüyoruz. Gelecek yıl filomuza 4 yeni uçak daha katmamız halinde buradan farklı illere yeni seferler yapmayı planlıyoruz." dedi.
Halen filosunda 17 uçak bulunan SunExpress, 6.3 filo yaş ortalaması ve 3 bin 300 yolcu kapasitesine sahip bulunuyor. Firma Diyarbakır'dan İzmir'e Çarşamba ve Cumartesi günleri bir, Salı ve Cuma günleri iki, İstanbul Sabiha Gökçen'e Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri birer, Antalya ile Bursa'ya da Salı ve Cuma günleri birer sefer düzenliyor. İç hat bilet fiyatları ise herşey dahil 49 YTL'den başlıyor.
wwwdiyarinsesi.org

 

Günümüzde ulaşım içinde değişik mekanlara da ulaştıranlar var
 

ÇEVRE YOLUNA BAŞLANIYOR
Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kentin ekonomisine önemli katkı sağlaması beklenen çevre yolu projesinin Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlandığını ve bu yıl içinde projeye ilk kazmayı vurmayı planladıklarını söyledi.
23 09 2008
Yatırım programına alınmasıyla yaklaşık 13 kilometrelik bir alanda kamulaştırma yapılması gerekiyor. Alt yapı, toprak tesviye, üst yapı gibi 3 aşamalı düşündüğümüz projede önceliğimizbu yıl içinde toprak tesviye çalışmalarına başlanmasıdır.
www.diyarinsesi.org

Günümüzde taşımacılıkta kamyonlar ön plandadır.
Seyrantepe’de de kamyon parkı mevcuttur

 

 

 


 

 

Nakliye işlerinde traktör ve kamyonetleri de görüyoruz
 

       

 

 

          
İlçe ulaşımlarında ilçe minibüslerini görüyoruz

 


 

                    

Taksiciler her zaman sıkışık durumlarda yardımcımız
 

 

Yavrularımızı da okula emniyetle götüren servis araçları

 


 

 

Dolmuşlar ise gece gündüz hayatımızın bir parçası
 

 

Günümüzde ulaşımın iyi olması sürücü kurslarının iyi eğitimine bağlıdır

 

 

 


Ofis semtinde ulaşım

 

 


 

 

Günümüzde taşımacılıkta çekçek arabalarını ve triportörleri görüyoruz
 

 

Evden eve taşımacılıkta önemli bir sektör haline gelmiştir
 

Oto tamircileri sanayi sitesi de ulaşımın güzel bir şekilde işlemesi için alt yapı oluşturuyor

 

 

Şehir içinde sınırlı da olsa at arabaları olmaktadır
 

 

 

Salla taşımacılık da seyrek de olsa var
 

 

Bisiklet ve motosikletle ulaşım sık rastladığımız bir olgu

 


 

 

Şehrin düz olması bisiklet için uygun bir ortam oluşturmaktadır

 

 

 


 

 

Nakliye araçları değişik seçenekte
 

 

 

Yarı manuel taşıma da söz konusu

 

 

 

Hüzün verici taşıma araçları olduğu gibi sevimli araçlar da mevcut
 

 

 


 

 

Trafik polisinin sevmiyeceği taşıma şekli de olabilir

 

 


 

Üniversite gibi taşımayı profesyonelce yapıp garaj oluşturanlar da var:

 

 

 

Ulaşımın düzenlenmesinde polis kilit rolde
 

 

 

Bazısı at arabasıyla ulaşımı tercih ediyor

 

 

Ulaşımda kiralık arabalar da yardımcı bir faktör

 

 

Trafik polisleri her zaman görevde


 


 

 

                        Elle taşıma da önemli yaşam parçası
 

 

 

 

 

 

El arabası da ayrı taşıma şekli

 

 

 

İlginç ve çok tatlı ulaşım şekilleri de var
 

 

 

 

 


 

 

 

Şöförler odası da ulaşımın en önemli destekçilerinden

 

Güneydoğu teröre inat yollarla örülüyor


06 Ekim 2008

Terörle mücadelede yolların öneminin büyük olduğunu belirten Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Yüksekova ve Şemdinli yollarını iyileştirdik. Dağlıca yolunun yapımı da hızlı bir şekilde sürüyor” dedi. Bugün itibariyle 63 bin kilometrenin üzerinde yol ağı bulunduğunu, bunun 2 bin kilometresini otoyolların oluşturduğunu ifade eden Yıldırım, “Şırnak- Uludere yolu, Hakkari- Esendere, Hakkari- Yüksekova yollarında, Şırnak -Cizre yolunda ve Siirt -Eruh yolunda çalışmalar hızla devam ediyor” diye konuştu.
Dağlıca’da yol yapımının hızla sürdüğünü, yıkılan köprünün tamamlandığını, Hakkari -Geçitli, Şırnak- Uludere- Beytüşşebap, Pervari -Hizan ve Küçüksu’da çalışmaların bitmek üzere olduğunu anlatan Yıldırım, güvenlik amacıyla yolların asfaltlandığını kaydetti.
Karayolları tarafından Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri’ndeki yolların standardının yükseltilmesi amacıyla bu yıl 350 milyon YTL, 2009 yılında da yaklaşık 400 milyon YTL olmak üzere toplam 750 milyon YTL’lik yatırım yapılacağına dikkat çeken Yıldırım şunları söyledi: “Şanlıurfa’yı batıya bağlayan otoyol çalışması sürüyor. Yıl sonunda Birecik-Nizip arası da bağlanınca, Urfa’ya kadar kesintisiz otoyolla gideceğiz. Urfa ile Habur arasındaki transit karayolunu da önemli ölçüde bölünmüş hale getireceğiz.”

VAN GÖLÜ ŞIRNAK HATTI
Şanlıurfa ve Diyarbakır’ın etrafındaki yolların tamamı bölünmüş yol haline getirilecek. Van Gölü-Şırnak bağlantısı yapılarak araçların Irak sınırına kadar ulaşması sağlanacak.
Türkiye

 

Günümüzde ulaşım’da basit ulaşım yöntemleri kullanıldığı,analık-babalık gibi kutsal taşıma yöntemleri de vardır

 

                                

 

 

 

 

 

Güzergahlar:
Çok değişik yönlerde ulaşım güzergahı vardır.Birkaçını örnek olarak ele alalım:

 

 

 

 

 


 

Tarihte TCDD ve olması gereken güzergah
Milli Şef İnönü Diyarbakır’ı ziyaretinde bir salona çekilerek Devlet demirolları Diyarbakır-Cizre hattı inşaat başmühendisi Adnan Demirel’i huzuruna kabu etti.Diyarbakır –Cizre ve Van hatları hakkında bilgi aldı.

(Usman Eti:Milli şef İsmet İnöünü’nün Güneydoğu gezileri.İst.Cumhuriyet matb.1940.s.63)
Bölge kalkınmasına büyük katkıda bulunacak bu hattın Kurtalan’da kesilmesini hüzünle karşılıyoruz

Günümüzde ulaşımın bel kemiği otogardır
Dıştan görünüm
 


 

 

İçten görünüm

 

 

 


 Otöbüs şirketleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Günümüzde ulaşımın kötü bir sonuca ermemesinde Diyarbakırlılar dikkat etmektedir
 

 

Günümüzde ulaşıma ilginç örnekler
Su damacanası taşıyan bir araç
 

 

Müzmin hastaları taşıyan bir araç

 

 

 

Küçük bir çocuğun ulaşımı ve bisikletinin önünde sele
 

 

Başka taşıma örnekleri
 


                                   .
 

 

 

                               .

 

 

 

 

 


                                   .
 

                              .

 

 


Torununun güvenli ulaşımını sağlayan bir dede

 

 

 


Bisikletliler ve tüp taşıyan bir çocuk

 


Diyarbakır düz bir arazide kurulduğundan bisiklet kültürü yaygındır

 

 

 

Günümüzde ulaşımda her ulaşım aracının sevimli olduğunu söyliyemeyiz
 

 

Emniyetli ulaşım için çocuklara büyükler yardımcı olmaktadır
Kardeşini okuldan getiren bir kardeş

 

 

 

 

 

Günümüzde güzel bir lojistik örneği
 

 

Diyarbakırda sadece dedeler torunları değil,torunlar da dedelerin sağlıklı ulaşımına yardımcı olmaktadır
 


Köylerde klasik ulaşım araçları devam ediyor
 

 

 

Günümüzde  ilginç ulaşım araçlarına da rastlıyoruz
 

Urfakapıda trafik
 


Ongözlü köprüde kış
 

 

                                               Turistik caddede kış ve ulaşım
 

 


Şahaban’da Perenco’nun yaptığı bir köprü
 

Günümüzde ulaşıma çok tatlı bir örnek
 

Günümüzde ulaşımın başka şekli
 

Diyarbakır'da 24 otobüs hizmete girdi
Kent içi ulaşımda konforlu ulaşımı esas alan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 40 araçlık otobüs filosuna 24 yeni otobüsü daha hizmete soktu. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İhsan Uğur, toplamda 64 araçlık filo ile ayda ortalama 900 bin yolcunun bu hizmetten yararlanacağını ifade etti.
09 Mart 2009
Diyarbakır'da 24 otobüs daha hizmete girdi
Kent içi ulaşımda konforlu ulaşımı esas alan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 40 araçlık otobüs filosuna 24 yeni otobüsü daha hizmete soktu. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İhsan Uğur, toplamda 64 araçlık filo ile ayda ortalama 900 bin yolcunun bu hizmetten yararlanacağını ifade etti.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 40 araçlık otobüs filosuna 24 otobüsü daha hizmete soktu. Büyükşehir Belediyesi önünde Başkan Vekili İhsan Uğur, araçların bugün itibari ile hizmete başlayacaklarını belirtti. Kentin önemli problem alanlarına yönelik olarak bilimsel bir yöntemle hazırladıkları ulaşım master planı ile kent içi ulaşımda büyük bir rahatlık yaşandığını ifade eden Uğur, "Siyasal anlayışımız gereği "kar amacı" birinci öncelik olan özel sektör yerine, "hizmet amacı" birinci öncelik olan kamu
eliyle toplu taşıma sistemine geçtik" şeklinde konuştu. Devrim niteliğindeki uygulamaya ilişkin Uğur, "ilk etapta Kasım 2007'de 40 araçlık bir filo ile Toplu Taşıma hizmetine geçiş yaptık. Amaç kentin özellikle de çeperde bulunan nüfusun eve hapis olmasını önlemek. Kentin en ücra yerleşim birimine toplu taşıma aracının gidiyor olması, kent ekonomisinin canlanmasını da beraberinde getireceği bilinen bir gerçekliktir. Bugün itibarıyla 40 araçlık filomuza 24 yeni otobüs ekliyoruz. Böylece kent içi ulaşımda 64
otobüsle halka hizmet üretmeyi sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.
Pirinçlik, Feritköşkü, Kraçali, Organize Sanayi Bölgesi, Ben u Sen ve Şehitlik gibi bölgelere
ilk kez kamu eliyle toplu taşım hizmeti götürüldüğüne dikkat çeken Uğur, 40 araçlık filo ile ayda ortalama 600 bin yolcu taşınmaktayken 64 araçla ortalama 900 bin yolcunun taşınacağını belirtti.

www.diyarinsesi.org

Gönüllü trafikçi Hamo

Kimisi onu Tarık Akan’nın gençlik haline benzetir, kimisi birşeye benzetme gereği duymaz. Yıllardır elinden düşürmediği düdüğü ile Diyarbekir’in kadim Dörtyol’unun değişmez figürlerindendir ‘Hamo’. Onun da geçmişi, diğer birçoğu gibi efsanelerle doludur. Kimine göre dağda koyun otlatırken, yalnızlıktan ‘kafayı yemiş’, kimine göre ise zaten doğuştan böyleymiş. Onunla ilgili tek gerçek, düdüğü ve düzelteyim derken karıştırdığı Dörtyol trafiğidir.

Mahmut Bozarslan

Tıpkı üstad Atilla İlhan’ın şiirindeki gibi, ‘Akşam olup ta mektuplar hasretlik söylemeye’, ‘Zagrep Radyosunda Lili Marlen Türküsü’ çalmaya başladığında, türkünün sesine Diyarbakır Dörtyol’undan yükselen düdük sesleri karışırdı. Mahallenin namlı bekçisi Kasım daha mesaiye başlamamıştı. Trafik polisleri de, az önce evlerine gitmişti. Giderken de görevi, mahallenin gönüllü trafik polisi Mehmet’e, ya da halk arasındaki yaygın ismiyle ‘Hamo’ya devretmişlerdir. Aslında bu devir teslim işinin resmiyeti yoktu ve hatta devredip alanlar birbirlerini görmezler bile. Polisler gider gitmez, nerden geldiğini kimsenin bir türlü görmediği Hamo, trafik ışıklarının altında belirir, 1.90’ı bulan boyu, ağzında düdüğü ile.

-“düüürrrt’
-“geç geç hade geç’

Trafik polisinin gönüllüsü olur mu hiç? Olmaz demeyin, ‘Hamo’yu tanıyana kadar ben de olmaz diyordum. Ama oluyormuş. Her kentin bir delisi, her delinin de bir hobisi vardır mutlaka. Hamo’nın hobisi de trafiği düzeltmek. O da Diyarbekir’in kadim Dörtyol’unun değişmez bir figürüydü. Kimisi onu Tarık Akan’ın gençliğine benzetirdi. Dikkatli bakıldığında, haksız sayılmazlardı. Sur dibindeki küçük bir ‘kulık’te annesiyle beraber yaşıyordu. O da caddenin diğer figürleri gibi, sır küpüydü. Sadece caddede göründüğü kadar tanınıyordu. Hal böyle olunca, hakkındaki rivayetlerin de biri bin paraydı. Mahallelinin kimisi, Hamo’nun akli dengesinin doğuştan yerinde olmadığını savunuyordu. Konuya en bilimsel yorumu Kahya Hüseyin Dayı yapmıştı:

-“Bu dağda koyun otlatırken, çok yalnız kaldı. Birşey yapamadı(cinsel anlamda), bu yüzden delirdi. Ben biliyorum’

 Bu iddiayı kimse araştırma gereği duymamıştı bile. Dörtyol eşrafı herkes hakkında söylenenleri araştırmaya kalksa, işi gücü bırakması gerekiyordu. Zaten kimsenin umurunda da değildi. Akşam gelsin, bir iki düdük çalsın, bir iki esnaf takılsın yeterdi.

Trafiği, düzeltiyor muydu, karıştırıyor muydu o da tam belli değil. Mıntıkayı bilen şöförler, Hamo’yu hiç dikkate almıyordu. Daha doğrusu, canları sıkılmadıkça. Ama eğlence arayan minibüs şöförleri, durup, şakalaşmadan geçmezlerdi. Bazen Dörtyol’a yabancıların yolunun düştüğü de olur. Elin yabancısı ne bilsin ‘Hamo’yu.

-“Beyefendi, Sinan lokantasına nerde’

Hamo’nun bu tür sorulara karşı, lugatında tek cevap vardır.

-“abe, devam et’

Garibim elin yabacısı, bu yanıtı ‘düz git’ olarak anlgılayıp, Saraykapı’nın izbe sokaklarının yolunu tutar. Yolculuk taki, aklı başında birine adres sorana kadar sürer. Döryolu bilen bilir, akşam saatlerinde sadece orda olmak zorunda olanların olduğu bir yer. Mıntıkanın gece müdavimleri, bir iki seyyar satıcı, taksici, ciğerci, bir iki kedi ve  değişmezi,  Hamo’ydu. Trafiğin yoğun olduğu saatlerde köşe başını tutan Hamo, sakin zamanlarda ise bir yerlere sığınırdı. Kimseler onu görmez ama trafikle ilgili bir sorun (!) oldu mu, hemen bitiverirdi.
 
Dörtyolun kollarından İzzetpaşa Caddesi, gece kısa mesafe hız tutkunları için bulunmaz bir mekandı. Polisin pek uğramadığı caddeye girenler, gaza basıp soluğu Saraykapı’da almadan edemiyor. Ama bazılarının hesaba katmadığı ‘Hamo’ vardı. Yine bir gün iki araba hızla caddeye girdi. Sesleri duyarduymaz ayağa fırlayan Hamo’nun eli otomatikman düdüğe gitti.

-“düüürrttttt’

Bu sırada parkura ikinci araba da girmişti.  İlk arabanın şöförü, gecenin o saatindeki düdüğe anlam veremese de, polis olma ihtimaline karşın, frene asıldı.

-“iiiiiiyyyyyyyyyyyyyyykkkkkkkkkkk’

Arkadan gelen arabanın sürücüsü de frene asılmak zorunda kalır ve olan olur.

-“iiiiiiiiiiyyyyyyyyyyyyyk, güm, pat”... kırılan camlar, içe göçen kaportalar.

Şöförlerin, Hamo’yu polis zanederek frene asılmasıyla, iki araç birbirine girdi. İşin asıl traji komik tarafı ise, araçtan inen sürücüler karşılarında polis beklerken, Hamo’yu görmesiydi. Şöförler ne yapacakların şaşıra dursun, Hamo akıl vermekten de geri kalmıyor:

-:”ula yavaş yavaş”

Her ne kadar gönüllü olsa da, yaptığı işin bir bedeli de var Hamo’nun.. kolay mı, koskoca Dörtyol trafiğini yönetmek(!). ara ara haline acıyanlar, Hamo’ya üç beş kuruş vermeyi de ihmal etmiyordu. Sadece trafiği yönetmekle kalmıyor Hamo, bazen  esnafın halini de soruyor. Bir gece Dörtyol’daki bir dükkanda oturken, Hamo’nun içeri giren kafasıyla yüz yüze kalabilirsiniz

-“abe sigara lazım?”

Hani belki birileri sigara ister de, para üstü ona kalır, hesabıyla yaptığı denetimlerde, genelde eli boş dönmez. 
Bu günlük daha doğrusu gecelik esnaf denetlemelerine bazen mahallenin ‘pijleri’ de dahil olur. Ve Hamo’dan olmayacak taleplerde bulunurlar

-“Hamo, keynık esto?” (Hamo, kız varmı?)

Hamo, kendisine yapılan bu ağır hakarete, lugatı yettiğince yanıt vermeye çalışır

-’ula ayıp ayıp”

Karanlıkla başlayan Hamo’nun mesaisi, gecenin ortalarına doğru son bulur. Sessizce geldiği Dörtyolu yine sessizce terkeder. Sur dibindeki ‘kulık’e doğru sessizce yol alır, kafasında ertesi gün ‘şehir trafiği için ne yapabilirim’ düşüncesiyle.

Sonraki gün yine aynı saatlerde, işne bıraktığı yerden devam eder. Bazen mesaisinin gerçek polisinkiyle çakıştığı da olur.  Bir yandan Hamo, bir yandan polis düdük öttürür. Sürücülerse hangi sese kulak asacaklarını şaşırır. Trafiği düzenlemek şöyle dursun, gerçek polisin kafası da karışmaya başlayınca, mekanı terk etme zamanı gelmiştir. Hamo, polislerin nazik uyarısıyla, ortalık sakinleşene kadar Dörtyol’un başka köşesine çekilir. Ortalık sakinleşince, trafik ışıklarının altındaki yerini alır yine.

Derlerdi ki, Hamo’nu menzili Dörtyol’un ötesine geçmez. Devre arkadaşı bütün polislerin tayini çıktı ama Hamo, hala aynı yerde. Yıllar yılları kovaladı ve Hamo nihayet tayin oldu. Nereye mi? Birkaç yüz metre ötedeki, Çamlıca Kavşağına. En az Dörtyol kadar kalabalık olan başka bir kavşak... Rivayete göre Hamo, yüksek yerden bulduğu torpil sayesinde, tayinini hemen yaptırıvermişti.   

Yıllar yılları kovalamış, Hamo’nun saçları artık kırlaşmıştı. Ama görev aşkında birşey kaybetmeyen Hamo, düdüğüyle yine işbaşındaydı. Kimisi işaretlerini takıyor, tanıyanlar ise, sevgi sözcükleri eşliğinde, korna çalarak, selamlıyordu Hamo’yu. Günün birinde yük altında adeta inlercesine gelen bir kamyon, Hamo’nun yanında durdu ve aradığı mağazayı sordu. Hamo ise, yıllardır gösterdiği yönü göstererek, yine bildik yanıtın verdi.

-“devam et, devam et”

Kamyon devam etti etmesine ama, gideceği yöne değil, tam tersi istikamate. Hamo’nun adres tarifini gören esnaf, gülmekten yerlere yatıyordu adeta. Esnaf, ‘Hamo’ya saygıda kusur da etmiyordu. Bir esnafa kim olduğun sorarsanız size

-“Meheme abe’ diye yanıt verir. Meheme samimiyetin, abe ise saygının ifadesi olarak...

Kentin zamana direnen sembollerinden biridir ‘Hamo’, yılların fiziken eskittiği ‘Hamo’ ya da ‘Meheme abe’. İşine büyük bir sevgiyle bağlı, her akşam aynı satte mutlaka işinin başındadır. O gün işe gelmediyse bilinki, ciddi bir sorun vardır. Son olarak 7 kişinin ölümüne yol açan bombanın patladığı gece gördüm Hamo’yu. ‘Görev’ yeri ile olay yeri arasında 100 metre bile yoktu. O keşmekeşliğin içinde, düdüğünü çala çala, ambulanslara, polis arabalarına yol açmaya çalışıyordu. Ancak kısa sürede, ortada ciddi bir durum olduğunu anladı. Düdüğünü cebine koyup, köşesine çekildi...Ortalığın tozu dumanı dağılınca, yani bir kaç gün sonra, ancak dönebildi görevinin başına Hamo...Bir gece vakti, yolunuz Çamlıca’ya düşerse, ve kaynağı belirsiz bir düdük sesi duyarsanız, bilin ki Hamo oralarda bir yerdedir. Görün ama sakın ola ki adres sormayın...Sadece el sallayın ve geçin. MAHMUT BOZARSLAN adına diyarbakir@yahoogroups.com

 Günümüzde ulaşımı kolaylaştıracak viyadük projeleri
 

Tren garı(N.satıcı)

Günümüzde ulaşımın belkemiği
Otogar ve  Talaytepe verici istasyonları
 

Günümüzde ulaşım duble yollarla büyük aşama kaydetti
Ergani duble yolu

 

Diyarbakır çıkışında asfalt şantiyesi önemli bir boşluğu kapatıyor

 

 

 

 


Ulaşımda ibretlik bir ikaz

Fis kayadan Üniversiteye ulaşım(Üniversite köprüsü)
 

Diyarbakır Merkez Kayapınar Belediyesi 2009 yılı çalışma programında altyapı ve kaldırım çalışması tamamlanan bölgelerde asfalt çalışmasını başlattı. İki ay sürecek asfalt çalışmasında 75 bin metrekare asfalt çalışması yapılacak.

Kayapınar Belediyesi inşaatların tamamlandığı ve yerleşime açılan bölgelerde asfalt çalışması başlattı. Altyapısı ve kaldırımları tamamlanan bölgelerde başlatılan asfalt çalışması iki ay sürecek. Çalışmaları yerinde denetleyen Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, "Alt yapı ve kaldırım çalışması tamamladığımız bölgede zeminin oturmasıyla 2009 yılı asfalt çalışması başlattık. Öncelik teşkil eden bölgelere 16 bin ton asfalt dökmeyi planlıyoruz. Bu çalışma iki ay içinde tamamlanacaktır" şeklinde konuştu.

Asfalt çalışması yapılan bölgede yaşayan vatandaşların kışın ulaşımda sorun yaşamayacağını belirten Başkan Karatekin, "Bu çalışmanın tamamlanmasıyla Kayapınar bölgesinin büyük bir oranda ulaşımdaki sorunları ortadan kalkacaktır. Kış mevsiminde halkımız ulaşımda sorun yaşamayacaktır. Belediye olarak temel hedefimiz halka hizmet yapmaktır. Belediye olarak bugüne kadar çalışmalarımızı sürdürdük, bundan sonra da artarak sürdüreceğiz" belirlemesinde bulundu.AA.25.9.2009

 

 

En çok Uçak Yolculuğu Yapan Şehir Diyarbakır

23 Aralık 2009


En çok Uçak Yolculuğu Yapan Şehir DiyarbakırH

İstatistiki veriler ise bunun tam tersini gösteriyor. Son 9 ayda İstanbul Atatürk Havalimanı`nda apron başına düşen yolcu sayısı 276
Havalimanı yoğunluğu denilince ilk akla gelen şehir İstanbul oluyor. İstatistiki veriler ise bunun tam tersini gösteriyor.

Son 9 ayda İstanbul Atatürk Havalimanı`nda apron başına düşen yolcu sayısı 276 bin olarak belirlenirken, Diyarbakır`da bu oran 285 bin yolcu olarak tespit edildi. Kastamonu Havalimanı ise yolcu kıtlığı yaşayan en `tenha` havalimanı olarak tarihe geçti.www.diyarinsesi.org

 

Diyarbakır havaalanıDiyarbakır’daki başka bir ekonomik sorun ise havaalanı... Diyarbakır havaalanı artık taşımacılıkta yetersiz kalıyor. İstanbul Atatürk havalimanında 90 apron var. Bu apronların her birinin 2009 yılı ocak-ekim döneminde yolcu sayısı 276 bin oldu. Diyarbakır’da ise üç apron var. Aynı dönemde Diyarbakır’da apron başına yolcu sayısı 285 bin olarak gerçekleşti. Diyarbakır havaalanının genişlemesi mümkün değil. Uluslararası uçuş yapmak için izin alınmış ama seferler başlamadan üç gün önce izin iptal edilmiş. Halbuki Urfa, Malatya ve Elazığ havaalanları uluslararası uçuşlara açık. Diyarbakır havaalanı aynı zamanda askerî havaalanı olduğu için sivil amaçla kullanması ve genişlemesine imkân yok. Yeni bir sivil havalimanı için politikacılar hep söz vermiş ama henüz bir adım atılmamış.

Peki, Diyarbakır bu yetersiz havaalanıyla nasıl gelişecek? Diyarbakır’ın kalkınması için sivil havaalanı şart. İşadamları uluslararası seferlere açık, yolcu peronları yeterli olan havaalanı istiyorlar. Artık modern bir havaalanı olmadan turizm ve kargo taşımasının gelişmesi mümkün değil. Diyarbakır sivil havaalanı yatırımına hemen başlamakta fayda var.


Süleyman Yaşar - 21.12.2009

http://www.taraf.com.tr/makale/9134.htm

silvan malabadi koprusu ve ordekler- fot.nejat satici
 

Şevket Beysanoğlunun "Diyarbakır Tarihi" isimli kitabın, ikinci cildinin  722 nci sayfasında aynı şekilde yazılıdır.

 

"Diyarbekir'in etrafındaki şose yolların nerdeyse tamamına yakını Kurt İsmail Paşa zamanında yapılmıştır. Diyarbakır-Elazığ yolunu açmış, halkın demiryolu dediği şoseyi Sivas'tan Cizre'ye, Siverek'ten Diyarbekir'e kadar uzatılmasını sağlamıştır Kurt İsmail Paşa."
ergun (ergun.2000@gmail.com) adına diyarbekir@yahoogroups.com

Tılalo

Bağıvar köprüsü

 

İlk otobüs firmaları
Ağa Jet seyahat acentaları,Harput tur,Hazar tur,Kamil koç,Oto şark turizm,Urfa cesur tur,Varan tur
Otogar yoktui garajlar vardı:
Cumhuriyet garajı,Emniyet garajı,Mardin kapı garajı
Önce faytonlar vardı Yasaklanınca
Aslan taksi,Clay taksi,Girne taksi,İpekçi taksi,Kervan taksi,Murat taksi,Oto şark taksi,Sur taksi ve Yüksel taksi kuruldu

İbrahim Yavuz.Şehir çocuği.İnter basım.İst.2010.s.157

 

Kelekler

Sıra sıra kelekler
Ellerinde kürekler
Odun istif edenler
Giyer mantin yelekler

 

Karşı kıyıda bekler
Nakışa ilmik ekler
Şeyhmustan haber verir
Belki nazlı kelekler

Hasrettedi yürekler
Dilek yüklü kelekler
Yetiştirsin melekler
Rabbimden tüm dilekler

Ecz İbrahim Yavuz

 

 

 


Tarihte ulaşım’a bir örnek